Өлең, жыр, ақындар

Үшбұрыштың бұрыштарының қосындысына есептер шығару

Пәні:

геометрия

Күні:

31.01.2017                                                           Мұғалімнің есімі: Құдасова А

Сынып:

Қатысқандар саны:                        Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

 

Үшбұрыштың бұрыштарының қосындысына есептер шығару

 

Сабаққа негізделген оқу мақсаты:

Үшбұрыштың ішкі және сыртқы бұрыштарының қосындысын табатын теоремаларды пайдалана отырып есептерді шығару

 

 

 

 

 

Сабақтың

мақсаттары:

Барлық оқушылар:

үшбұрыштың қабырғасына және бұрыштарының шамасына қарай бөлінуін біледі, сызбасын сыза алады.

 

Оқушылардың басым бөлігі:

үшбұрыштың ішкі және сыртқы бұрыштарының қосындысына есеп шығарады.

Кейбір оқушылар:

үшбұрыштың ішкі және сыртқы бұрыштарының қосындысын табатын теоремаларды пайдалана отырып есептерді шығара алады

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тілдік

мақсат:

Оқушылар орындай алады:

  1. үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы 180 екенін біледі
  2. тең қабырғалы үшбұрыштың әрбір бұрышы неше градус екенін біледі.
  3. үшбұрыштың әрбір төбесінде неше сыртқы бұрыш болатынын біледі.
  4. үшбұрыштың ішкі және сыртқы бұрыштарының қосындысы туралы теореманы біледі.

 

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Сыртқы бұрыш, ішкі бұрыш

 

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы  тілдік бірліктер:

Не үшін тең қабырғалы үшбұрыштың ішкі қабырғаларының әрқайсысы 60

 

Талқылауға арналған тармақтар:

  1. Үшбұрыш дегеніміз не?
  2. Үшбұрыштың қандай түрлері бар?
  3. Үшбұрыштың медианасы, биссектрисасы, биіктігі дегеніміз не?
  4. Үшбұрыштың теңдігінің белгілерін ата?
  5. Үшбұрыштың тамаша нүктелері дегеніміз не?

 

Сіз неліктен... екенін айта аласыз ба? Не себептен деп ойлайсыз?

Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы неге 180 –қа тең екенін айта аласыз ба?

Үшбұрыштың сыртқы бұрышы ше?

Алдыңғы тақырып:

Үшбұрыштың бұрыштарының қосындысы

Жоспар

Жоспарланған уақыт есебі

         Жоспарланған жаттығулар

Ресурстар

Басталуы

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

10 мин

  1. Ұйымдастыру кезеңі

 

Оқушылармен сәлемдесу

Оқушыларды түгелдеу

  1. «Нөсерлі тілектер» оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы, психологиялыұ ахуалды жақсарту
  2. Сыныпты топқа бөлу

Үшбұрыштың түрлеріне қарай топқа бөлінеді.

Өткен сабақты пысықтау «Ойлан тап»

  1. Үшбұрыш дегеніміз не?
  2. Үшбұрыштың қабырғасына байланысты қандай түрге бөлінеді?
  3. Үшбұрыштың бұрыштарына байланысты  қандай түрге бөлінеді?
  4. Үшбұрыштың биссектрисасы дегеніміз не?
  5. Үшбұрыштың медианасы, биіктігі дегеніміз не?
  6. Үшбұрыштың биіктігі дегеніміз не?
  7. Үшбұрыштың теңдігінің 1 белгісі
  8. Үшбұрыштың теңдігінің 2 белгісі
  9. Үшбұрыштың теңдігінің 3 белгісі
  10. Үшбұрыштың периметрі дегеніміз не?
  11. Сыбайлас бұрыштар дегеніміз не?
  12. Вертикаль бұрыштар дегеніміз не?
  13. Бұрыш дегеніміз не?
  14. Аксиома дегеніміз не?
  15. Теорема дегеніміз не?
  16. Геометрия ғылымы нені зерттейді?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1-5 слайд

Ортасы

 

 

 

 

10 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 мин

 

 

 

 

5 мин

 

 

           5 мин

«Қатені қағып ал» әдісі

Әр топқа есептер беріледі.

  1. Тең бүйірлі үшбұрыштың табаны 5 см, ал бүйір қабырғасы 6 см. Периметрін тап
  2. Тең бүйірлі үшбұрыштың периметрі 12 см, ал бүйір қабырғасы 5 см. Оның табанын анықтаңдар.
  3. Тең бүйірлі үшбұрыштың периметрі 7,5 см, ал бүйір қабырғасы 2 см. Табанын табыңдар.
  4. Тең бүйірлі үшбұрыштың табаны 8 см, ал бүйір қабырғасы 12 см. Периметрін тап
  5. Үшбұрыштың екі бұрышы: 1. 18  және 65; 2. 30 және 70 үшінші бұрышты табыңдар?
  6. Үшбұрыштың екі бұрышы: 1. 53 және 94; 2.61 және 102 үшінші бұрышты табыңдар?

 

 

Сергіту сәті. «Ауада жазу» (оқушылар қолмен, аяқпен, баспен ауада 5- ке дейін жазады )

 

Үшбұрыштарды санау

 

12үшбұрыш бар

 

«Мнемоника» әдісі

Әр топтан бір-бір оқушыдан шығады да, жасырылған үшбұрыштардың арасынан әр топқа сәйкесінше түскен өздерінің үшбұрыштарын іздейді.

1 топ тең бүйірлі үшбұрыш

2 топ тең қабырғалы үшбұрыш

3 топ әртүрлі қабырғалы үшбұрыш

 

«Пинг-понг» әдісі

Шарты: мақал беріледі, жалғасын табу керек.

  1. Мың қайғы, бір борышты өтемейді.
  2. Айла алтау, ақыл жетеу.
  3. Шөлмек мың күнде сынбайды, бір күнде сынады.
  4. Ақылсыз достан мың сақтан, ақылсыз дұшпаннан жүз сақтан
  5. Бір елі ауызға, екі елі қақпақ.
  6. Елін сатып асаған, екі күн ғана жасаған.
  7. Жолдастың мыңын алма, бірін ал.
  8. Қажымалы мың жолдас, жоқпен тең, жанын қиған бір жолдас, көппен тең
  9. Айтулы достың балы бір, кемедегінің жаны бір.

Екі кеменің басын ұстаған суға кетеді. 

 

 

 

 

 

 

 

 

        5-8 слайд

 

 

 

 

Аяқталуы

 

 

5 мин

 

 

 

  • (әрбір оқушы үшбұрыштардың түрін және түсің таңдайды, соған сәйкес оның мінезін анықтауға болады)

Үй тапсырмасын беру

Кері байланыс

Не білемін?

Не білдім?

Нені білгім келеді?

 

 

 

 

 

 

 

Қосымша аұпарат

Саралау-Сіз  қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді жоспарлайсыз  ба?

Бағалау – Оқушылардың  үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс  Құндылықтардағы байланыс

Түрлі жаңа әдіс-тәсілдерді пайдалануды жоспарлаймын. Кинометафора, желпеуіш

 

 

 

 

Критерийлер арқылы бағалау

Электронды оқулық

Интерактивті тақта

Геометрия 7 сынып. А.Шыныбеков "Атамұра" баспасы, 2014 жыл

Электронды оқулық

Рефлексия

Сабақ /оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен  өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

 

 

Төмендегі бос  ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол яшықтағы Сіздің сабағыңыздың  тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

 

  1. Сабақтың міндеті мен мақсаты өз деңгейінде жүзеге асты
  2. Оқушылар үшбұрыштың бұрыштарының қосындысының теоремасын білді.
  3. Оқушылар топтық бөлінуде тапсырмаларды өз деңгейінде орындады.
  4. Алдағы  уақыттажоспарланған уақытты  үнемдеу үшін оқушыларға тиімді тапсырмалар енгізу керек.

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқуда да, оқытылуда да ескеріңіз)?

1. «Қатені қағып ал» әдісі оқушыларға ұнады

2. «Мнемоника» әдісінде үшбұрыштардың түрлерін табу оқушыларға ұнады.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқуда да, оқытылуда да ескеріңіз)?

1.Уақытты тиімді пайдалану

2.Жоспарды оқушылардың білім деңгейіне сәйкес жоспарлау

 

         

 


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз