Тақырыбы: «Қыс қызығы»
Мақсаты: Қыс мезгілі ерекшелігімен түсіндіру,негізгі қысқы ойындармен таныстыру. Балаларға аққала туралы мағлұмат бере отырып, аққала суретін жапсыруды үйрету. Қысқы табиғат көрінісін, қысқы ойын түрлерін атау. Қоршаған ортаға деген сүйіспеншілігін арттыру.
Дамытушылығы: Ұсақ саусақ маторикасын дамыту.
Тәрбилігі: Табиғатты аялауға тәрбиелеу
Қолданылатын көрнекіліктер мен құрал-жабдықтар: Аққала суреті ,қыс суреті, желім, дөңгелек мақта ,геометриялық пішіндер
Әдіс-тәсілі: Түсіндіру, көрсету,ойын, салыстыру, музыкалық дыбыстықты қолдану
Алын ала жүргізілетін жүмыс: Көрнекі иллюстрациялық жабдықтармен түстіндіру.
Билингвальді компанент: қыс-зима, қар-снег,аққала-снеговик.
Кезеңдер |
Тәрбиешінің әрекеті |
Балалардың әрекеті |
Мотивациалық - ояту |
Шаттық шеңбері: Армысың, Асыл күн! Армысың, асыл жер Армысың, көк аспан Армысың, жан досым! Здравствуй, солнце золотое! Здравствуй, небо голубое! Здравствуй, матушка земля! Здравствуй, родина моя! Good morning,Good morning, Good morning to you Good morning, Good morning I am glad to see you |
Балалар шеңберге тұрып табиғат иелерімен сәлемдеседі.
|
Ұйымдастыру кезеңі |
Сабақ жұмбақ шешуден басталады: - Жарайсыңдар балалар, қыста ауа-райы қандай болады?
Балалар қыс туралы тақпақ кім айтады:
Билингвальді компанент: қыс-зима, қар-снег,аққала-снеговик. Сөздік жұмыс:Жапалақтап жауады, жұмсақ,жеңіл,қиыршык,қатты ,түйіршік. - Аязды күні қарды басып жүрсек қандай дыбыс шығады? Ғажайып сәт: Үнтаспадан боранның, сықырлған дауыс естіледі. Педагог балаларға Аққалаға көмектесіп көптеген достар жасап береміз бе?
Сергіту сәті: Боран соғады оң жақтан, Боран соғады сол жақтан. Қар лақтырып ойнайық , Су өтеді қолғаптан. Дидактикалық ойын: «Аққала құрастыр». Аққаламыз дайын . |
-Қыс мезгілі. -үш ай бар Желтоқсан,қаңтар, ақпан -Күн суытады, аяз болады. -Қар жауады -Ақ ұлпа болады Сықыр - сықыр
Шанамен,коньки тебеміз,шаңғы тебеміз. Балалар тақпақтарын айтады
- Сықыр-сықыр - Аққала жасау, шаңғы тебу, шанамен сырғанау, коньки тебу.
- Дөңгелек, шеңбер.
-әрине көмектесеміз.
Балалар аққаланы рет-ретімен қойып жапсырады. Балалар тәрбиешімен бірге қайталайды. Балалар сергіту сәтін іс-қимылымен бірге қайталады.
Балалар ойын тапсырмасын қызыға орындайды |
Рефлексиялық түзетушілік |
Аққала балаларға коптеген достар жасап бергендері үшін рахметін айтып қоштасады. Ұйымдастырылған оқу іс-әрекетін сұрақ қоя отырып қорытындылау. -Аққала неше бөліктен тұрады? -Пішіндері қандай? -Қазір жылдың қай мезгілі? -Қыс мезгілінде балалар қандай киімдер киеді? Аққала балаларға коптеген достар жасап бергендері үшін рахмет айтып қоштасты. Педагог балаларды жақсы жауап беріп қатысқандары үшін рахмет айтып мадақтайды. |
-3 бөліктен -дөңгелек -Қыс мезгілі Жылы киінеді
Балалар қуанышты сезімде болады. Жасаған жұмыстарын тақтаға іліп, талқылау |
Қорытынды нәтиже:
Нені білуі керек? Қыс мезгілі, аққала туралы біледі.
Қандай түсініктерді игерді? Аққаланы рет-ретімен жапсыру түсініктерін игерді
Меңгерген дағдылары мен іскерліктері: Геометриялық пішіндерді, үлкен, кіші, кішкентай
айырмашылықтарын дағдыларын меңгерді.
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
Барлық авторлар
Ілмек бойынша іздеу
Мақал-мәтелдер
Қазақша есімдердің тізімі