Өлең, жыр, ақындар

3 санын қосу және азайту

Атырау облысы, Жылыой ауданы, Майкөмген селосы
№17 ЖОББМ бастауыш сынып мұғалімі
Оралбаева Гүлмира Бурабекқызы

Сабақтың тақырыбы: 3 санын қосу және азайту

Сабақтың мақсаты:

1. 3 санын қосу, азайту тәсілдерін жетілдіру, тереңдету және тиянақтау, бекіту.

2. Оқушылардың зейінін, шығармашылық белсенділігін, білім, білік дағдыларын қалыптастыру.

3. Оқытудың өмірмен байланысын нығайту, шыдамдылыққа, сауаттылыққа, шапшаң ойлап есептеуге үйрету

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақтың әдісі: түсіндіру, ой қозғау, мағынасын ашу, ойын,топпен жүмыс.

Сабақтың көрнекілігі: Ойындар, 3-ке қосу, азайту кестесі,суреттер.

Сабақтың барысы:

Психологиялық дайындық.

Біздер тату баламыз
Өсіп алға барамыз
Есептерді шығарып,
Біз білімді боламыз

2. Үй тапсырмасын тексеру. №3.56 бет.

3. «Ромашка»  әдісі. Топпен жұмыс.

         1-топ .                              2-топ.                   3-топ.

           1+3                                  6+3                        7-3

          2+3                                   7+3                        6-3

          3+3                                   10-3                       5-3

          4+                                 9-3                         4-3

          5+                                  8-3                         3-3

ІІІ. Жана сабақ

3 санын қосу және азайту.

Оқушы қызығушылығын ояту.

- Балалар, ерте, ерте, ертеде «Математика елінде» бір хан     болыпты. Ханның «Бір»,«Екі», «Үш», «Төрт», «Бес», «Алты», «Жеті», «Сегіз», «Тоғыз» «Он» - деген он ұлы болыпты. Олар тату-тәтті өмір сүріп жатады. Күндердің бір күнінде оның «Үш» деген ортаншы баласы жоғалып кетіпті. Сонда хан былай деп жар салыпты:

- Уа, балалар,  баламды тауып беруге көмектесіңдер дейді.

- Балалар ханға өзінің ұлын табуға көмектесеміз бе?

Бүгінгі сабақта берілген тапсырмаларды орындау арқылы, «үштің» табылуына көмектесе аласыңдар. Олай болса, іске  сәт!

а) 8+3=11                              11-3=8

(8+2)+1=11                           (11-1)- 2=8

9+3=12                                    12-3=9

(9+1)+2=12                            (12-2) -9=9

IV. Мысал құрастыру: Піл туралы айту, индияда өсіріледі.

8+3=11

3+8=11

Ой шақыру.

№3. Балалар не белгілі, не белгісіз?  Соны табайық.

1) Т. дейін-20кг

Т. кейін-15кг

Жұмсалды-5 кг                                                                                                  

Қалды -?

Ш:(20+15)- 5=30

Ж: 30кг картоп қалды.

Сергіту сәті.

«Кім шапшаң?» ойыны. Жұмбақ есептер.

V. Математикалық диктант:

9 бен 1 сандарының қосындысына 2-ді қос;(12)

12 мен 2сандарының айырмасынан 1-ді азайту; (9)

8 бен  2 сандарының қосындысына 1-ді қосу; (11)

11 мен 1сандарының айырмасынан 2-ні азайту (8)

  (9+1)+2=12                          (8+2)+1=11

  (12-2)- 1=9                           (11-1)- 2=8

VІ.  «Кір жаятын жіп» әдісі.

13=       онд.     бірл.                               4онд. 3бірл. =

23=       онд.       бірл.                              5онд. 3бірл. =

33  =      онд.      бірл.                              6онд. 3 біл. =

VІІ.  Өзіндік жұмыс.

а+2=11                      11-а=2                      а-2=9

VIІІ. Шығармашылық тапсырма.

2, 3, 5. Сандарын пайдаланып ,мәні 4-ке тең өрнек жаз.

     «Серпілген сауал» әдісі.

       20+3=                    23-20=                                      30+3=

       23-3 =                   33  -30  =                                     33-3=

Үйге тапсырма: 59 бет№ 6

ІХ Сабақты аяқтау:- Балалар, ханға ұлын табуға көмектескендерің үшін рақмет. Сөйтіп барлық  цифрлар түгел жиналып, осылардан әрі қарай сандар өрбіген екен.Хан риза болып,балаларға тәтті мен  медаль береді.

Х. Бағалау. «Бағдаршам» әдісі.          

Жасыл түсті - 5

Сары түсті - 4

Қызыл түсті -3


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз