САБАҚ: |
МЕКТЕП:№ 1 орыс мектеп |
|
||||||
Күні: 30.11.15 |
Мұғалімнің есімі: Баратова .Э.Т |
|
||||||
СЫНЫП: 8 А |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
|||||
Сабақ негізделген оқу мақсаты |
Қазақтың ұлттық тағамдарының ерекшелігі мен құндылығын, қазақ халқының қонақжай дәстүрін құрметтеу, тағамдардың жасалу жолдарын үйрету «Қазақ дастарханы» туралы түсінік беру оқушыларға ұлттық тағамдар туралы мәлімет беру,олардың түрлерімен таныстыру сөздік қорларын, ауызекі сөйлеу дағдыларын дамыту. Тағамды қастерлеуге тәрбиелеу. Топтық жұмыс жасай отырып бір-бірлеріне деген қарым-қатынастарын нығайту, сыйластықтарын арттыру. |
|
||||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: оқушылар тағам атауларын біліп, өз ойларын айту. |
|
||||||
Оқушылардың басым бөлігі: Сұрақ-жауап, әңгімелесу, психологиялық жаттығу, әр түрлі тапсырмалар арқылы балалардың сөздік қорларын, тілін, танымдық, ойлау, есте сақтау, өзіндік жұмыс жасау, грамматикалық тұрғыда жүйелі сөйлей білу қабілеттерін дамыту. |
|
|||||||
Кейбір оқушылар: қазақтың дастарқаны туралы толық мәлімет алу, салыстыру |
|
|||||||
Тілдік мақсат |
Оқушылар: - Тапсырмаларды орындау барысында өз ойларын жүйелі алады,шығармашылық жұмысқа белсене қатысады |
|
||||||
Негізгі сөздер мен тіркестер: Бата беру, мақал – мәтелдер, нақыл сөздер Дастарқанды, тамақты баспа Тамақтану – күш–қуат алудың тәсілі |
|
|||||||
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: 96-97 –бет мәтінмен жұмыс Қазақтың қандай ұлттық тағамдарын білесің? Қонағыңды қалай қарсы аласың? Дастарқанға қалай шақырасың? |
|
|||||||
Талқылауға арналған тармақатар: Менің сүйікті асым Дастарқан батасы Ас туралы мақал–мәтелдер |
|
|||||||
Сіз неліктен... екенін айта аласыз ба? Жапондықтар асты арнайы таяқшамен жейді Түріктер шай ішеді Фаст –фуд –денсаулықтың дұшпаны ... |
|
|||||||
Жазылым бойынша ұсыныстар: Грамматикалық тапсырмалар, жаттығу жұмыстары |
|
|||||||
Алдыңғы оқу |
Тамақ, дастарқан, сүйікті асым, тамақ түрлері |
|
||||||
Жоспар |
|
|||||||
Жоспарланған уақыт 45 мин |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелер жазыңыз) |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|
|
|||||
Сабақтың басталуы
|
Сәлемдесу Психологиялық қолайлы орта тұғызу Тренинг өткізу Суретті бейджик арқылы топқа бөлу 1-Топ - ЕТ тағамдары Үй тапсырмасын сұрақ жауап арқылы тексеру, өткенді қайталау
1 «ақсаусақ» деп кімді айтамыз? 2 Талаптану дегенді қалай түсінесіңдер? 3 Кітапты күте білесің бе? 4 Берілген зат есімдерге сын есім жұрнақтарын жалға Мейірім, ақыл, тәрбие, дәстүр, өнер «Ата өнері балаға мұра» қалай түсінеміз |
Сәлемдеседі
Тақтаға бір оқушы шығады, айтылған сөздерді пайдалана отырып әңгіме құрастырады Тірек сөздер: ойыншық, кілт, әмиян, шырша, Абай, банк, кино, ....... Суретті бейджиктерді алып топқа бөлініп отырады Өткен тақырыптарды еске түсіреді, сұрақтарға жауап береді Берілген сөздерге жұрнақтар жалғайды Мейірімді, ақылды, тәрбиелі, дәстүрлі, өнерлі. Мақал-мәтелдердің мағынасын айтады |
Асықтар Бағалау парақшалары
Асықтар
Бағалау парақшалары
Асықтар Смайликтер Бағалау парақшалары |
|
||||
Сабақтың ортасы
Түсіну
Мен не білемін? Стратегиясы
Неге? стратегиясы
Бекіту
Сергіту сәті
Сабақтың аяқталуы
Сен маған, мен саған стратегиясы.
Кері байланыс Үйге тапсырма |
Мағынаны тану «кубизм» стратегиясы Жаңа тақырып бойынша сұрақтар 1 1.Қазақтың ұлттық тағамдарын ата 2 . Сенің сүйікті тамағың не?(...) 3 . Сүт тағамдарын ата 4 Құрт неден жасалады? 5 Мақал-мәтелдің аудармасын дұрыс айт: Когда в семье лад, все вкусно подряд 6 Бесбармаққа ненің етін салады?(жылқы, сиыр, қой, түйе етін) Алға жайып тұз дәмін, Сөздік жұмысы: сөздерді аударып жазу. «Тағам» сөзінің мағынасын ашу. Синонимдерін жазу. Еда, продукты, молочные продукты, мясные блюда, мучные изделия, национальные блюда, готовят, варят, приятного аппетита
Кіріспе әңгіме, сабақ жоспарларымен таныстыру.
1 Қазақтың ұлттық дастарқанында тамақтардың негізгі үш түрі бар. Оларды ата? 2 Төрт түліктің пайдасы 3 Тамақты жер алдында мынаны ұмытпаңдар ....... 1 Қонақтарға бас тартады? 2 Нанды бір қолмен сындыруға болмайды 3 Дастарханға бірінші нанды әкеліп қояды 4 Ас адамның арқауы» деген Дәптермен жұмыс берілген сын есімдер мен зат есімдерді мағынасына қарай тіркестіріп жазыңдар
..... ет, нан, тамақ, қамыр, сорпа, шай, қазы, шұжық
Дайындау, пісу, күйдіру, төңкеру, тұздау, бөлу 3-топ Берілген сөз тіркестермен сөйлем құрастырыңдар Піскен тамақ , ашыған сүт, тұздалған қияр, түйілген тұшпара, құйылған көже Кей бір оқушыларға арнайы тапсырма беріледі. 1- Топ ас мәзірін дайындау «Саябақтағы орындық». Қазақ дастарқанының сәні мен дәмі не? Қазақтың дастарқаны нені көрсетеді? Сабақты түсінгендері туралы айтады ББҮ, екі жұлдыз бір тілек 96-бет 2-4 тап |
Сұрақтарға жауап бере отырып жаңа сабақтың тақырыбын ашады «Қазақтың дастарқаны» Шұжық, бесбармақ, қазы, қарта т.т шұбат, айран, қымыз сүттен Тату үйдің тамағы тәтті жылқы, сиыр, қой, түйе етін
Тамақ , азық –түлік, ет тағамдары, нан тағамдары, ұлттық тағамдар, пісіреді, әзірлейді, ас мәзірі, ас дәмді болсын
ет тағамдары, сүт тағамдары, нан тағамдары суреттерді пайдалана отырып коллаж құрастырады тағам түрлеріне толық мәлімет береді
Ет, сүт, нан
Түрлері, ерекшеліктері туралы айтады
Сүт, нан, ет тағамдары Төрт түлік туралы айтады 1 Қолды жуу керек 2 ыдыстың тазалығына қарау керек 3 тамақты асықпай жеу керек 4 тамақты ішіп отырғанда көп сөйлемеу керек 5 тамақты жеп болғаннан кейін қолды және ауызды шаю керек Ас адамның арқауы» деген қазақтың мақалы . Бұл өте құнды мақал . Өйткені денсаулықтың жақсы болуы адамның дұрыс тамақтануына байланысты керек. Жұмсақ ет , ыстық нан , сүр ет , қатты қамыр , қою шай , ыстық сорпа ....
Дайындаған, пісірген, қуырған, күйдірген, төңкерген, тұздаған, бөлген Топ мүшелері сөйлем құрастырады Аспазшылардың қалпақтарын киіп өз тапсырмаларын орындайды Белгілі бір кейіпкердің образына кіріп ойнау Құрт пен май, бауырсақ, ірімшік пен жент, қымыз бен шұбат. Кеңпейілдігін, жомарттығын, қонақжайлылығын көрсетеді Топтар бір –біріне сұрақтар қояды
|
Бағалау парақшалары Асықтар
Смайлик Асықтар Бағалау парақшалары
Смайлик Асықтар Бағалау парақшалары
Смайлик, асық, бағалау парақшалары |
Слайд
Слайд сөздіктер
Слайд, қосымша мәліметтер, интернет ресурстары
Суреттер
Топтар бір - бірінің жұмысын «Басбармақ» әдісі арқылы бағалайды.
Тақырыпқа байланысты суреттер
Слайд
Суреттер
Слайд
Ресурстар Мәтін
97-бет 3 –тапсырма
90-бет 1 тапсырма
100-бет қазақ тілі 8 сынып
96-бет Күнделіктеріне жазады |
||||
Кері байланыс |
ББҮ, екі жұлдыз бір тілек |
|||||||
Кейінгі тапсырмалар |
96- бет 2-4 тапсырма |
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
Барлық авторлар
Ілмек бойынша іздеу
Мақал-мәтелдер
Қазақша есімдердің тізімі