Өлең, жыр, ақындар

Microsoft Ехсеl электрондық кестелер туралы жалпы мәліметтер

Шымкент қаласы, Таскен тұрғын алабы
№103 жалпы орта мектебі
информатика пәні мұғалімі Агабекова Лазат Канабековна

Сыныбы:8 В

 25.02.2017 ж

 Пәні: Информатика                                                 

 Оқытушы: Агабекова Лазат Канабековна

Сабақтың тақырыбы

Microsoft Ехсеl электрондық кестелер туралы жалпы мәліметтер

Сілтеме

Оқулық . Информатика 8-сынып. Авторы: Е. В. Вьюшкова, Н. В. Параскун, Б. Қ. Әбенов

электрондықоқулық, презентация.

Мақсаты

EXCEL кестесімен, терезелердің элементтерімен және кестенің құрылымымен, кітап парақтарының құрамымен, деректерді енгізу тәсілдерімен таныстыру.

Сабақтың міндеттері:

 

Оқыту нәтижесі

    Электрондық кесте туралы ұғым қалыптасады.
    Сандық мәліметтер туралы біледі.
    Кестенің элементтері туралы мағлұмат беріледі.
   

    1. MS Excel  - дің қызметі туралы біледі.
    2. Электронды кестеде еркін жұмыс істей алады.
    3. Жұмыс кітабының терезе элементтері туралы айта алады.

Түйінді идеясы

«Ізден, талпын, ерінбе

Шешілер сонда түйінде.»

Әдіс-тәсілдер

АКТ, СТО, топтық жұмыс, жұптық жұмыстар, сұрақ-жауап, ББҮ түртіп алу стратегиясы, деңгейлік тапсырмалар, талдау, қорыту тапсырмалары, формативті және суммативті бағалау

Ресурсы

Әр түрлі түсті кеспе қағаздар, компьютерлер, интерактивті тақта, оқулықтар, стикерлер, А4 қағазы, презентация

 

Сабақтың барысы

Мұғалімдердің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ұйымдастыру

бөлімі 

 

4 мин.

 

 

 

 

 

 

 

 

Үй тапсырмасын тексеру.

8 мин.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ой қозғау

 

15 мин.

 

 

 

 

         3 мин.

 

 

4 мин.

Қолдану

 

 

 

1 мин.

 

 

Талдау 

4 мин.

 

Жинақтау

1 мин.

2 мин.

1 мин.

2 мин.

Сәлемдесу.

Сыныпты ұйымдастыру (оқушыларды тексеру, сыныпты қалыпқа келтіру)

“Жылылебіз”тренингін жүргізу.

Психологиялық дайындық:

Әрбір адам – туысым, досым, жұрағат,

«Әрбір сабақ – үйрену, ұғу, ұлағат.

Әрбір ісім – тірлік, тірек, адалдық,

Әрбір сөзім – шындық, бірлік, адалдық.-

деп  оқушылар сабаққа кіріседі.

Топтастыру:

Мозайка құрастыру арқылы топтастыру.

2. Топқа бөлу.

  1. Математика  2. Информатика 

Топ басшысын  сайлау, ережелерін қайталату. Топ басшыларына бағалау парақтарын таратып беремін.

 

Оқушыларды сыныпта қарсы алады, сәлемдеседі.

Орындарынан тұрғызып, шеңбер құрғызып, жақсы тілектер айтқызады.

Оқушылардың назарын сабаққа аударады.

 

 

Кеспе қағаздарды таңдау бойынша бөлінеді.

«Ақылды доп» диалог әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрайды

  1. Модель деген не?
  2. Модельдеу деген не?
  3. Модельдердің түрлері.
  4. IDE FreePackal-да қандай модельдерді зерттеуге болады?
  5. Модельдеудің негізгі кезеңдері

Оқушыларға ББҮ кестесінің «Білгіміз келеді» бағанын толтыру тапсырылады.

«Білеміз»

«Білгіміз келеді»

«Үйрендім»

 

 

 

 

 

Адамның көңілі шын мейірленсе білім - ғылымның өзі де адамға мейірленіп, тез қолға түседі

                                                                                        А.Құнанбаев

 Олай болса бүгінгі тақырыбымыз «Microsoft Ехсеl  электрондық кестелер туралы жалпы мәліметтер»

   3. Мағынаны тану. Түртіп алу әдісі.

  1) Оқулықпен жұмыс.
  а) Тақырыпты  түсініп оқу
  ә) Тақырыптағы негізгі ойларын айту

  4. Электрондық оқулықпен жұмыс. 

  

  5. Практикалық жұмыс

  А деңгейі
  В  деңгейі
  С  деңгейі

Сергіту сәті. «Ұстазым» әні.

 5. «Венн диаграммасы»   

 6.  «Сәйкестікті тап »

 7. Үйге тапсырма.

.8. Бағалау.

Бағалау парағы арқылы бағаланады

 9. Рефлексия:

 Оқушылар сұраққа допты қағып алу арқылы жауап береді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

Оқушылар  ББҮ кестесінің «Үйрендік» бағанын толтырады.

«Электронды кестенің шығу тарихы» (интернеттен) реферат

 

   1 топ математика«.Мs.Excel терезесі»

   2 топ информатика «Кестенің құрылымы, өлшемін өзгерту, элементтерді қосу және жою»  (оқулықтан)

 

 

 1-5 тапсырмаларды орындау

 

 

 

А,В, С деңгейіндегі тапсырмаларды оқушылар компьютерде  орындайды.

 

 

 Ән тыңдау.

 

Оқушылар «Еxcel мен Word» тақырыбына жазылған стикерлерді ұқсастықтары мен айырмашылықтарын плакатқа жапсырады.

 

Сабақты қорыту.

§23  тақырыпты оқу.Өзіңді тексер! Тест

 

Топ басшылар берілген парақшалардағы бағаларын айтып, себептерін түсіндіреді

 

Оқушылар проблема, себептерін, дәлеледерін, қорытындыларын жазады

 

 


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз