Өлең, жыр, ақындар

Қарапайым геометриялық фигуралармен танысу (нүкте, түзу, сәуле, кесінді)

Пән: математика

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Геометриялық фигуралар

Сынып: 1А

07.10.16

Мектеп: НИШ Көкшетау қаласы

Мұғалімнің аты-жөні: Сабитова А.С.

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Қарапайым геометриялық фигуралармен танысу (нүкте, түзу, сәуле, кесінді)

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

3.1.1 геометриялық фигураларды: нүкте, түзу, қисық және сынық сызықтар, тұйықталған  және тұйықталмаған сызықтар, кесінді, сәуле, бұрышты бір бірінен ажырату және атау

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар білу керек:

Геометриялық фигуралардың аталуын.

Көпшілігі:

Заттарды түсі, пішіні, өлшемі бойынша салыстырады, топтастырады.

Кейбір оқушылар:

Қоршаған ортадан сәйкес фигураларды тауып айта алады.

Бағалау критерийлері

 - берілген геометриялық фигураларды ажыратады және тиісті түспен бастырып сызады.

Тілдік мақсаттар

Сөздерді, дыбыстарды орфоэпиялық нормаларға сәйкес дұрыс айту: нүкте, түзу, қисық және сынық сызықтар, тұйықталған  және тұйықталмаған сызықтар, кесінді,  сәуле, бұрыш

Құндылықтарды дарыту

Бір-біріне достық көмек

Пәнаралық байланыстар

Дүниетану, ғылымға ену, математика

АКТ қолдану дағдылары

Геометриялық фигураларды тақтада сызу.

Санамақты әншілермен бірге айта алу.

Бастапқы білім

Заттарды біріктіру, алу.

 

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут

 

Ертеңгілік шеңбер»

«Пішіндер» әнін бірге айту, көрсету

Айтылған пішіндерді қайталап шығу

ИТ

 

 

Сабақтың ортасы

5 минут

 

 

 

5 минут

 

 

 

 

 

 

5 минут

 

 

 

1 минут

 

 

 

4 минут

 

 

 

5 мин

"Ертеңгілік шеңбер"
«Пішіндер» әнін бірге айту, көрсету
Айтылған пішіндерді қайталап шығу

1. Логикалық тапсырма «Қандай фигура артық?»  
 Қорытынды: пішіні бойынша – дөңгелек артық, себебі қалғандары – үшбұрыш;
түстері бойынша  – жасыл үшбұрыш, себебі қалғаны – сары түсті.
2. Ойын «Сөйлемді аяқта!»  Тақтада:
Сары шаршы үлкен, ал  ........
Қызыл шаршы кішкентай, ал .......
3. Қорытынды:  Сонымен, «Геометрия» елінің тұрғындары кім екен?
 Фигураларды атап беріңдерші.
ІІІ. Жаңа сабақ.
 1.Сабақтың тақырыбымен, мақсатымен таныстыру

  Бүгін біз осы елдің жаңа тұрғындарымен танысамыз, оларды салыстырамыз да    
ажыратуға үйренеміз.     
2. Практикалық жұмыс.  Жіппен жұмыс :
 -  Қатты тартсақ   -   жіп қандай болады? -  түзу сызық
- Жіпті бос  ұстасақ   –  жіп не істейді? - қисық сызық  
-  Екі шетін байласақ   жіп неге ұқсайды?  - тұйықталған сызық
 -  Байлағанды шешсек  -  жіппен не болады?  -  тұйықталмаған сызық  
     Тақтада жұмыс: түзу, қисық, тұйықталған, тұйықталмаған сызықтарды оқушылардың    
 өздеріне салғызу.
3. Қорытынды: «Геометрия» елінің маңызды тұрғындар – сызықтармен таныстық.
   -  Сызықтар қандай болады?
   -  Қалай ойлайсыңдар, олардың керегі неде?
   - Олардың көмегімен не сызуға болады?
 Маркерлік тақтаға  фигураларды салғызу: үшбұрыш, төртбұрыш, дөңгелек, сопақша.    

Сергіту сәті «Көңілді күн»
1.Оқулық бойынша жұмыс.
Заттарды пішіні арқылы салыстыр
Түсі арқылы
Өлшемі арқылы салыстыру
Сол жақтағы заттардың оң жақтағы заттардан айырмашылығын табу.
Сыныптан түстері бірдей затты, пішіндері бірдей затты, өлшемі бірдей заттарды табу. Дәлелдеу.
(Ө )Дәптермен жұмыс
62-63-беттер
Ғарыш кемесінің жүрген жолын сызық арқылы көрсету

Тақтадан

 

 

 

Таратпа материал

 

 

 

Интербелсенді тақта

 

 

 

 

Суреттер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жұмыс дәптері

62-63-бет

Сабақтың соңы

 

5 минут

Топпен жұмыс:         

            1топ – № 1                                      

 2 топ – № 2

3-топ- №3

  түзу сызықтарды – қызыл қарындашпен, тұйықталған – сары түспен, тұйықталмаған – жасыл қарындашпен бастыр.

4-топ - №4

Ерте болған оқушыларға тапсырмалар беру.

 

Таратпа материал

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
 

Басқаларға көмектесу. Жұмыстарын тексеру.  Топ басшысы рөлін атқару

геометриялық фигуралары ортақ белгілері (түсі, пішіні, көлемі) бойынша топтастырады

Жазу барысында партада дұрыс отыруды қадағалау

Сергіту сәті

 

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

  


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз