Алматы облысы, Сарқан қаласы
№1мектеп-гиназиясының бастауыш сынып мұғалімі
Ешмаганбетова Мадина Аскаровна
Күні: |
Сабақ: Ана тілі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 1 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Жаз келді. Жазғы шілде |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ негізделген оқу мақсаты |
Оқушыларға өлеңдерді дұрыс, мәнерлеп оқуға үйрету |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Өлеңмен танысады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқушылардың басым бөлігі: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Өлеңді дыбыстық талдау жасайды |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кейбір оқушылар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Өлеңді кідірмей оқиды |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсат |
Оқушылар: Мәнерлеп оқи алады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жазғы шілде және жаз келді |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Талқылауға арналған тармақатар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Өлеңдегі жыл мезгілі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сіз неліктен... екенін айта аласыз ба? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Өлеңде жылдың қай мезгілі екенін айта аласыңдар ма? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жазылым бойынша ұсыныстар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сауатты, әдемі жазу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы оқу |
«Тырналар» өлеңін жатқа айту |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелер жазыңыз) |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Мұғалімнің іс әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басталуы 8.15-9.00
7 минут |
Ұйымдастыру кезінде оқушылар шеңберге тұрып бір- бірлеріне сәттілік тілеп жылы лебіздерін білдіріп, ынтымақтастық атмосферасын құрады. Үй тапсырмасын тізбектей айтады. |
Шеңберге тұрады. Бір-бірлеріне сәттілік тілеп, жылы лебіздерін білдереді
|
Бақылау
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 3 минут |
Топқа бөлу Түрлі түсті көбелектердің артындағы сандар бойынша топқа бөлінеді.Топ басшысына бағалау парағы беріледі.Сұрақ- жауап. Жаңа сабақтың тақырыбын ашуға жетелеймін. |
Көбелектерді топтарындағы гүлдерге қондырады. Жаңа тақырыпқа жуық жауап алынады.
|
Бақылау |
Көбелектер, гүлдер |
||||||||||||||||||||||||||||||
8 минут |
1.Интербелсенді тақта арқылы «Жаз келді»өлеңін тізбектеп оқиды.Өлеңдегі жіңішке дауысты дыбыс әріптерінің астын сызады.Дыбыстық талдау жасайды. |
Өлеңді мәнерлеп,түсініп оқиды. Жіңішке дауысты дыбыстардың астын сызады. Толықтырады. (дербес жұмыс)
|
Бас бармақ. Интербелсенді тақта. |
Оқулық, дәптер |
||||||||||||||||||||||||||||||
6 минут |
2.Дәптермен жұмыс.Оқулықтан 194-жаттығуды орындату.Әр сөздің тұсына қарсы мәндес сөз тауып,көшіріп жаздыру. Оқушы лексикасын молайту,сөздік қорын көбейту. |
Оқулықпен жазба жұмыс жасайды. Мәндес сөздер табады.Мағынасын түсінеді. Ойланады. Орналастырып, дәптерге жазады. (жұптық жұмыс) |
«Бағдаршам» ынталандыру |
Оқулық, дәптер |
||||||||||||||||||||||||||||||
10 минут |
3. Тіл дамыту жұмысы «Лента»әдісі бойынша алфавитті қайталату. Кісі аттарын алфавит ретімен лента қағазына жаздыру. |
Әріптердің ретімен кісі аттарын жазады.Ойланады. Өз аттарын естеріне түсіреді.Қорғайды, талдайды (топтық жұмыс) |
Ынталандыру «Бағдаршам» |
Лента қағазы |
||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың аяқталуы 4 минут |
Сөздік жұмыс -Марқайды, нәйім |
Түсініксіз сөздерді дәптерге жазады |
Әдемі, көрекем жазуларын бақылайды |
Дәптер |
||||||||||||||||||||||||||||||
5 минут
Кері байланыс 2 минут |
Оқушылар табыс критерийі арқылы өзін-өзі бағалайды Аты – жөні ......................................................................................
Не білемін?Не білдім?Не білгім келеді?
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Кейінгі тапсырмалар
|
«Жаз келді»жаттау, «Жазғы шілде»мәнерлеп оқу Жаз мезгілінің суретін салу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат
|
Сабақтан соң мұғалім келесі сабақты кері байланыс арқылы жоспарлау мақсатында беріледі (анализ) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Мен тәжірибемде деңгейлік тапсырмалар жүйесін пайдалану біршама ыңғайланған. Қосымша үлестірмелі тапсырма, логикалық жаттығулар, қосымша материал бойынша тапсырмалар, жаттығулар арқылы тапсырмаларды күрделенуді жоспарладым. |
Сабақ жоспарын құрған сайын оқушыға қосымша көмекті әр кез арнайы ұйымдастырдым. Критерий арқылы топ басшыларына бағалаттым. Кейбір оқушылар өз өздерін жоғары бағалады. Ал басқа оқушылар өзін өзі бағалауда кері байланыс жасау арқылы кемшіліктерін түсіндіре алды. Келесі сабақта кері байланыста сынды дұрыс қабылдап, сол кемшіліктерді ескере отырып өзін нақты бағалауын жетелеуді жоспарлап отырмын. |
Бейнелеу, музыка, пәндері бойынша сілтемелер бар. АКТ-мен байланысты болды.Сергіту сәтін жасады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Оқу мақсаттары шынайы болған жағдайда ғана нақтылы нәтижеге жетуге болады. Себебі оқыту бағдарламасы негізінде берілген тақырыпты қалай түсіндіріп, оқушыларға қалай жеткізу керек деген сауал төңірегінде жұмыс істеген педагог міндетті түрде оның мақсатын нақты, шынайы қоя білуінен барып сәтті сабақ шығады. Оқушылар бүгін жаңа білімді толық меңгеруге ықпал ететін бірнеше жұмыс жасады. Сыныптағы көңіл-күй ахуалы жайлы, ынтымақтастық атмосферасында өтті. Оқушылар қабілетін саралай отырып берілген,тапсырмалар өз нәтижесін берді. Мен оны орындалған тапсырма әрекетінен анық көрдім. Мен берілген уақыт ішінде үлгере алмадым себебі, оқушыларым өте баяу қимылдады.Сабақ соңына қарай өз жоспарымның әттеген-ай деген тұстары өзіме анық білінеді. Осы бағыттағы тақырып жалғасында мен оны оқушылардың ізденіс жұмысымен ауыстыруды көңіліме түйдім. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуда да, оқуды да ескеріңіз)? 1: Интербелсенді тақта арқылы өлеңді оқыту. 2: Жаттығумен жұмыс Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алда (оқытуда да, оқуды да ескеріңіз)? 1: «Бағдаршам», «Бас бармақ» 2: «Лента» әдісі Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім. Сабақ өту барысында тапсырманы мейлінше аз алуды, топ ережесін үнемі сақтауды, уақытты үнемдеуді жөн көріп отырмын. |
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
Барлық авторлар
Ілмек бойынша іздеу
Мақал-мәтелдер
Қазақша есімдердің тізімі