Сабақ: Сауат ашу |
Мектеп: №37 орта мектеп |
|||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Касымбаева Сандугаш Кантаевна |
|||||||||||||
Сынып: 1 «А »сынып Ортақ тақырып: Салт –дәстүр және ауыз әдебиеті Тақырыбы: Ұлттық кейіпкерлер туралы не білемін? Яя дыбысы мен әрпі |
Қатысқандары: 30 |
Қатыспағандары: |
||||||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
1.2.9.2 Дыбыстардың сөздегі қызметін түсіну (ь, ъ таңбалары мен ф, в, ц, ч дыбыстары, ё, ю, я қосарлы дыбыстары) және дұрыс оқу. 1.2.1.2 Оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу) қолдану. 1.2.5.1 Мәтін иллюстрациясы бойынша сұрақтар қоя білу немесе қойылған сұраққа жауап беру (мұғалімнің көмегімен). 1.1.9.1 Сөздегі дыбыс түрлерін (дауысты, дауыссыз, жуан және жіңішке дауыстылар) ажырату және дұрыс дыбыстау. 1.2.4.1 Мұғалімнің көмегімен қарама-қарсы мағыналы, мәндес, көп мағыналы сөздердің мағыналарын ажырату. 1.1.4.1 Мәтіннің мазмұнын тақырыбы немесе оның иллюстрациясы бойынша болжау. 1.3.11.1 Сөйлемді бас әріптен бастап жазып, сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін қою. |
|||||||||||||
Бағалау критерийлері Әріп элементтерін ажыратады Бас әріп пен кіші әріпті және олардың каллиграфиялық талапқа сай жазады Дыбыстың сөздегі қызметін саралайды Оқылымның негізгі амалдарын таңдайды Сызбалар, суреттер, белгілермен толықтырып үлгі бойынша жай сөйлемдер/мәтін құрастырады |
||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Әріп элементтерін ажыратады. Бас әріп пен кіші әріпті және олардың каллиграфиялық талапқа сай жазады |
|||||||||||||
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Дыбыстың сөздегі қызметін саралайды Оқылымның негізгі амалдарын таңдайды |
||||||||||||||
Кейбір оқушылар орындай алады: Сызбалар, суреттер, белгілермен толықтырып үлгі бойынша жай сөйлемдер/мәтін құрастырады |
||||||||||||||
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: Я дыбысы және оның таңбасымен таныс. Я дыбысы бар сөз, сөйлем тауып жазады. |
|||||||||||||
Түйін сөздер мен сөз тіркестері: Шаян – рак –crab |
||||||||||||||
Сыныптағы диалог жазылым үшін сай келетін тіл стилі Жазуға арналған ұсыныстар: Оқушыларға карточкадағы суреттерге сай сөздер мен сөз тіркестерін жазу |
||||||||||||||
Талқылауға арналган сұрақтар: Не себепті .... деп ойлайсыз? |
||||||||||||||
Я дыбысы қандай дыбыс? Неліктен дауысты болады деп ойлайсыз? Сөздің қай жерінде кездеседі? |
||||||||||||||
Ишара: Бағдаршам |
||||||||||||||
Алдынғы оқу |
Сурет бойынша сөйлем құрайды, буынға бөледі. Алдынғы өткен әріптерді біледі |
|||||||||||||
Жоспар |
Ресурстар |
|||||||||||||
Басы
|
а) Сәлемдесу Сыныбымыз тап-таза Борда дайын тақтада Денемізді тік ұстап Отырайық партаға
ә) Оқушылардың назарын сабаққа аудару, топқа бөлу Қызығушылығын ояту: Топтық тапсырма Әр топқа тапсырма беру
Сергіту сәті: «5» болсын алар бағамыз, Біліммен бақыт табамыз. Өнер, білім көп оқып, Өсе берсін санамыз! - Ортақ тақырыпқа тоқталу - Ауыз әдебиетінің бір бөлігі жұмбақ, ертегі екенін айту |
Сәлемдесу
Суреттер
Ертегіден үзінді
|
||||||||||||
Ортасы
|
Жаңа сабақтың ашылуы Жұмбақ “Ұя” десе соңында, “Сия” десе соңында. Тұратұғын қайқайып, Айтыңдаршы қайсы әріп? (Я) Я дыбысына зерттеу жүргізу 1-топ: айтылуы бойынша 2-топ: сөздің қай жерінде кездеседі? 3-топ:жазылуы бойынша Электрондық оқулықпен жұмыс (электрондық оқулықтан Я дыбысын көрсетіп, оқушыларға қайталату ) Оқулықпен жұмыс Дыбыстық талдау жасау Шаянсөзіне дыбыстық талдау жасау. Шаян – рак –crab (2буын, 4әріп, 5 дыбыс) үш тілде айту
Бағандағы сөздерді оқыту. Мұғалім жетекшілігімен оқылым Аяқ аяз қоян қияр тақия Таяқ саяз шаян пияз зиян Ертегіні оқу
Сергіту сәті: Дәптерлерімізді ашайық, Қолға қалам алайық Түп-түзу боп отырып, Көркем етіп жазайық. Дәптермен жұмыс (Яя дыбысының бас және кіші әрпінің жазылуын түсіндіру. Ауада жазу.) Топтық жұмыс Ұжымдық тапсырма - Ой – қозғау - Мысық неге мияулайды? Дискрипторлық тапсырмалар орындау
«Кім жылдам?» ойыны (Я әрпі бар сөздерді бір жаққа, а әрпі бар сөзді екінші жаққа қоямыз.)
|
Жұмбақ
Я әріптерінің кеспе әріптері
Электронды оқулық
Әріп, буын, дыбыстар
Оқылым
Кейіпкерлер суреті
Сергіту сәті
Дәптермен жұмыс
Суреттер
Ұжымдық тапсырма
Дискрипторлық тапсырмалар
Кім жылдам? ойыны |
||||||||||||
Дескрипторлар |
||||||||||||||
|
Айтылуына қарай ажыратады Сөзден Я әрпін көрсетеді Бас әріптер мен кіші әріптерді жазады Дыбыстың сөздегі қызметін анықтайды Дыбыс түріне ажыратады Буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқуды қолданады Сөйлем құрайды Мәтін құрастырады |
|
||||||||||||
Соңы |
Кері байланыс: - Қандай дыбыспен таныстық?- Я дыбысы қандай дыбыс? - Қалай айтылады? - Я дыбысы қалай жазылады? Я дыбысы сөздің қай жерінде кездеседі? |
Кері байланыс |
||||||||||||
Дифференциация - оқушыларға қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыларға тапсырманы қалайша күрделендіресіз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалайша жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс: Құндылықтар Денсаулық пен қауіпсіздік шараларын тексеру. АҚТ-мен байланыс |
||||||||||||
Сызбалар, суреттер, белгілермен толықтырып үлгі бойынша жай сөйлемдер/мәтін құрастырады |
Бағалау критерийі бойынша бағалау |
Дүниетану АКТ
|
||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
|||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
Барлық авторлар
Ілмек бойынша іздеу
Мақал-мәтелдер
Қазақша есімдердің тізімі