Сабақ : 24 |
Өсімдіктердің тыныс алуы жасыл затты сіңіруі фотосинтез. |
||||||
Күні:28.11 |
Мұғалімнің есімі: Акбаян Кайбылдаева |
||||||
Сынып:6 «В» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары): |
Өсімдіктердің тыныс алуы жасыл затты сіңіруі фотосинтез процесін меңгерту :ой өрісін кеңейту,сыный ойлауға үйрету,бір бірінің пікірін тыңдауға дағдыландыру |
||||||
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: Өсімдіктердің тыныс алуы жасыл затты сіңіруі фотосинтез түзілуін біледі. |
||||||
Оқушылардың басым бөлігі: Өсімдіктердің тыныс алуы жасыл затты сіңіруі фотосинтез процесін түсіндіріп бере алады . |
|||||||
Кейбір оқушылар: Өсімдіктердің тыныс алуы жасыл затты сіңіруі фотосинтез түрлерімен танысады және мысал келтіре біледі. |
|||||||
Тілдік мақсат: |
Оқушылар... (істей) алады: Өсімдіктердің тыныс алуы жасыл затты сіңіруі фотосинтезді меңгереді. |
||||||
Негізгі сөздер мен тіркестер:судың әсері температураның әсері улы заттар |
|||||||
Сыныптағы диалог (жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер):фотосинтез бен тыныс алу салыстырмалы кестесін ұғыну. |
|||||||
Талқылауға арналған тармақтар: 1. судың мәнін түсіну. 2.өсімдіктің тыныс алуы. 3. қоршаған ортаны ластанудан қорғау шаралары. |
|||||||
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? |
|||||||
Өсімдіктердің тыныс алуы жасыл затты сіңіруі фотосинтезді ажыратуға бейімделеді . |
|||||||
Жазылым бойынша ұсыныстар:Берілген тапсырмалар мен жаттығуларды орындау, кестені жаттау. |
|||||||
Алдыңғы тақырып |
Топырақтан суды ж/е минералды заттарды сіңіру фотосинтез. |
||||||
Жоспар |
|||||||
Жоспарлан-ған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз). |
Жоспарлан-ған уақыт |
|||||
Басталуы.
|
Ұйымдастыру кезеңі. (3 минут) Оқушыларды түгелдеу. Оқулық тексеру Сынып тазалғы Жеміс жинау әдісі бойынша:Үш топқа бөліп отырғызу Сабақтың мақсатын түсіндіру. |
Басталуы.
|
|||||
Ортасы.
|
Биологиялық почта әдісі (5 минут): Әр топ ұяшықтар түсін таңдайды. 1.фотосинтез қандай процес? 2.өсімдік қалай қоректенеді ? 3. тамыр қайдан қоректенеді ? 4. органикалық тыңайтқыштар? 5.минералды тыңайтқыштар дегеніміз не? 6.өсімдіктерге судың әсері қандай? 7.жапырақтың фотосинтез жүретін бөлімі қандай ұлпаға жатады? 8.қант жапырақтың қай бөлігінде түзіледі? 9.өсімдіктер қоректік заттарды қай кезде пайдаланады? 10.өсімдіктің жақсы өсуіне қажетті заттар? Суреттік тапсырма( постер) қорғау: Сергіту сәті мақсатым:оқушыларды ұйымшылдыққа,ұқыптылыққа,ептілікке үйрету :Құбырлар шеңбер құрып су ағысын жасайды. Жаңа сабақ таныстырылым ( 5 минут).Жаңа тақырып жұмбақ түрінде суретті сиппаттап табады: Өсімдіктердің тыныс алуы жасыл затты сіңіруі фотосинтез: Жаңа сабақты мұғалім түсіндіреді. Тақырыпқа байланысты көрсетілім видео ролик. Тақырыпқа байланысты зертханалық жұмыс: Өсімдіктің суды сіңіруі,Өсімдіктің тыныс алуы майшам арқылы зерханалық жұмыс. Оқулықпен жұмыс. Венн деаграммасы: Фотосинтез-Тыныс алу. Термин сөздермен жұмыс үш тілде орындайды: Тұқым-семена-seeds Тамыр-корень-root Өсімдік-растение-plant «Ой толғаныс» (5 минут)неліктен топырактан қоректену дейді? «Кім жылдам?» ( 10 минут) Оқушылар жауап береді Топтық тапсырманы орындау. Қорытындылау: «Ұшақ» әдісі. ( 5 минут) жаңа тақырып бойынша:сұрақтарға жауап береді. Үйге тапсырма (1минут). Өсімдіктердің тыныс алуы жасыл затты сіңіруі фотосинтез |
Оқулық. Интербелсенді тақта
|
|||||
АКТ Жұмыс дәптерлері
Оқулық.
Тақта, бор.
Тақта, бор.
Ақ парақтар |
|||||||
Аяқталуы
|
Кері байланыс (4 минут) «Активатор 3-2-1» әдісі. Сабақтан алған екі жақсы нәрсе, бір ұсыныс тілек арқылы білдіреді. Бағалау парағы |
Стикерлер
Оқулық |
|||||
Қосымша ақпарат |
|||||||
Саралау- Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тасырманы күрделендіруді қалай жосарлайсыз? |
Бағалау-оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс.Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері. АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
|||||
Күрделі тапсырмалар беріледі ж/е орындайды |
|
Аралса сабақ |
|||||
Рефлексия . Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. Шынайы Сынып ахуалы жаксы Тиімді болды Белгіленген уақыт ішінде жетік үлгердім Такырып бойынша уакыт тиімді болу үшін сұрақ тест тапсырмалар енгіздім |
||||||
|
|
||||||
Қорытынды бағамдау. Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
|
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
Барлық авторлар
Ілмек бойынша іздеу
Мақал-мәтелдер
Қазақша есімдердің тізімі