Уақыты: Сынып: 10
Пәні: Биология № 45 сабақ
Сабақ жүргізген мұғалімнің аты-жөні |
Мектебі |
Сыныбы |
Дәрісхана № 29 |
|
|||||||
Нугманова А |
Ақтау қалалық мектепке дейінгі шағын орталығы бар № 3 жалпы білім беру орта мектебі |
10 сынып |
№ 29 биология кабинеті |
|
|||||||
Сабақ тақырыбы |
Жыныстың генетикалық анықталуы. Жыныс хромосомаларының генетикалық құрылымы. Гомогаметалы және гетерогаметалы жыныс. Жыныспен тіркес белгілердің тұқым қуалауы. |
|
|||||||||
Жалпы мақсаты |
Жыныстың генетикалық анықталуы туралы білу. Жыныс хромосомаларының генетикалық құрылымын білу. Гомогаметалы және гетерогаметалы жыныс жасушалары туралы білу. Жыныспен тіркес белгілердің тұқым қуалауын білу. |
|
|||||||||
Міндеттер: |
Жыныстың генетикалық анықталуы туралы білу. Жыныс хромосомаларының генетикалық құрылымын білу. Гомогаметалы және гетерогаметалы жыныс жасушалары туралы білу. Жыныспен тіркес белгілердің тұқым қуалауын білу. Оқушылардың қызығушылығын ояту. Жаңа тақырыпты өткен сабақпен байланыстырып бастау Оқушылардың өздерін-өздері оқыту арқылы білім беруге ықпал жасау, сыни тұрғыдан ойлауын дамыту арқылы әр баланы қамтуға жағдай жасау Жаңа сабаққа белгілі бір ой қорытындылар жасау. |
|
|||||||||
Мұғалімдер үшін оқу нәтижелері |
Оқушылардың бірін-бірі оқытуы арқылы аталған тақырыпты меңгеріп шығуы Оқушыларды оқуға мұғалім бағыттап отыру. Оқушылардың өзін және достарын бағалау мүмкіндіктерін жасау. Оқушылар биология не оқытатынын біліп түсінеді. Топпен жұмыс жасауға дағдыланады. |
|
|||||||||
Оқушылар үшін оқу нәтижелері |
Жыныстың генетикалық анықталуы туралы білу. Жыныс хромосомаларының генетикалық құрылымын білу. Гомогаметалы және гетерогаметалы жыныс жасушалары туралы білу. Жыныспен тіркес белгілердің тұқым қуалауын туралы мәліметтер қалай жинақталғаны туралы түсініктерін дамытып, оқып үйренеді. |
|
|||||||||
Сабақта туындаған негізгі идеялар |
1.Оқушылардың өмірден алған білімдеріне, білетініне сүйену 2. Жаңа теориялық ақпаратты беру арқылы оқушыға жаңа ойлау дағдысын қалыптастыру |
|
|||||||||
Сабақта қолданылатын материалдар: |
Сенесің бе,сенбейсің бе?,ой толғаныс,диолог құру. Топтық жұмыс, сұрақ - жауап |
|
|||||||||
Оқыту әдіс-тәсілдер: |
АКТ, СТО, жеке жұмыс, топтық жұмыс, |
|
|||||||||
Дерек көздері: |
Т.Қасымбаева.К.Мұхамбетжанов «биология» 10-сынып Слайдтар, сабақ жоспары, интернет ресурстары |
|
|||||||||
Тапсырмалар: |
Жыныстың генетикалық анықталуы. Жыныс хромосомаларының генетикалық құрылымы. Гомогаметалы және гетерогаметалы жыныс. Жыныспен тіркес белгілердің тұқым қуалауы. |
|
|||||||||
Ойлаудың деңгейлері |
Мақсат |
Тапсырма түрі. Түрткілер. |
Нәтиже |
Бағалау |
|||||||
критерийлер |
дескриптор |
Ұпай |
Жиынтық баға |
||||||||
Білу |
Жыныстың генетикалық анықталуы туралы білу. Жыныс хромосомаларының генетикалық құрылымын білу. Гомогаметалы және гетерогаметалы жыныс жасушалары туралы білу. Жыныспен тіркес белгілердің тұқым қуалауын білу. негіздерін оқып үйрену. |
Тақырып бойынша әр тараудағы термин сөздіктермен жұмыс жасай отырып, сұрақ – жауаптармен бағыт берып отыру, білімін жүйелеу. |
Жыныстың генетикалық анықталуы туралы білу. Жыныс хромосомаларының генетикалық құрылымын білу. Гомогаметалы және гетерогаметалы жыныс жасушалары туралы білу. Жыныспен тіркес белгілердің тұқым қуалауын туралы мәліметтер қалай жинақталғаны туралы түсініктерін дамытып, оқып үйренеді. |
Білім көемін зерделеу
|
Сұрақтар толық шешілген |
3 |
3 |
||||
Сұрақтар толық шешілмеген |
2 |
||||||||||
Сұрақтар шешілмеген |
1 |
||||||||||
Жинақтау |
Тақырып бойынша алған білімдерін өмірмен байланыстыра алады, сабақ барысында алған білімдерін сұрақ жауаптар арқылы пысықтайды. |
Топта постер қорғау арқылы алған білімдерін ортаға салады. |
Қажеттілігін салыстыра нақтылайды |
Жағдаяттан шыға білу құзыреті |
Толық шешті |
3 |
2 |
||||
Қиналды |
2 |
||||||||||
Шеше алмады |
1 |
||||||||||
Бағалау |
Биологиялық термин сөздіктермен жұмыс. |
Дүниетанымын кеңейту: Әр топ қолдану бөлімінде алған тақырыптар бойынша тест құрастыру |
Ойланып шешім қабылдайды, ізденеді, шешім қабылдап үйренеді. |
Логикалық ойын |
Креативті |
3 |
3 |
||||
Ойы жүйелі, тың ойы емес |
2 |
||||||||||
Жалпыға ортақ ой |
1 |
||||||||||
Үйге тапсырма:
Жыныстың генетикалық анықталуы. Жыныс хромосомаларының генетикалық құрылымы. Гомогаметалы және гетерогаметалы жыныс. Жыныспен тіркес белгілердің тұқым қуалауы.
- Джон Максвелл
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
Барлық авторлар
Ілмек бойынша іздеу
Мақал-мәтелдер
Қазақша есімдердің тізімі