Кенжебаева Галия Закарияевна
қазақ тілі мен әдебиеті мұғалімі
БҚО Зеленов ауданы
"Мичурин жалпы орта білім беретін "мектеп-балабақша" кешені"
11 сынып оқушыларын қорытынды аттестаттау мен ҰБТ-ға дайындық барысында өткізілген сабақтың қысқа мерзімді жоспары.
Пән: Қазақ тілі |
Сынып: 11 «Б». Мұғалім: Кенжебаева Г.З. күні: 26.01.2018. |
||||
Сабақтың тақырыбы: |
«Болашақ» мемлекеттік бағдарламасы |
||||
Оқу мақсаты: |
Тақырыптақа байланысты қажетті сөздер мен сөз тіркестерінің мағынасын түсіну. Тақырып бойынша үзінді тыңдау, мәтіннің тақырыбы мен идеясын талдау. Сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану. |
||||
Сабақтың мақсаттары: |
Барлығы: |
Тақырыптақа байланысты қажетті сөздер мен сөз тіркестерінің мағынасын түсінеді. |
|||
Көбі: |
Сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолданады. |
||||
Кейбірі: |
Тақырып бойынша үзінді тыңдау, мәтіннің тақырыбы мен идеясын талдау. |
||||
Күтілетін нәтижелер: |
Қазақ тіңліндегі қарапайым сөйлеу үлгілері арқылы «болашақ» мемлекеттік бағдарламасы туралы айта алады, сұрақтарға жауап береді, сөздер мен сөз тіркестерінің мағынасын түсінеді. |
||||
Жаңа сөздер: |
|
||||
Сабақта қолданылатын материалдар: |
Интерактивті тақта, слайдтар, тақырыпқа қатысты оқу материалдары, А4 парағы, маркерлер, кестелер, суреттер, смайликтер |
||||
Оқыту әдістері: |
Әңгімелеу, талдау, сұрақ-жауап, «Егерде ...» тренингі, «Шындық па, жалған ба?, мәтінді талдау, «ПОПС» формуласы, «РАФТ», Ақылдың алты қалпағы, «Екі жұлдыз, бір тілек». |
||||
Дерек көздері: |
Әдістемелік құрал, дидактикалық материалдар, сөздік |
||||
Тапсырмалар: Сабақ барысындағы мұғалім мен оқушының іс-әрекеті: |
|||||
Тапсырма |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс әрекеті |
Ресурс |
||
Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу |
1. Ұйымдастыру. Амандасу. Психологиялық ахуал қалыптастыру. 1. Егер де сіз мектепке көтеріңкі көңіл күймен келсеңіз - оң қолыңызды сілкіңіз. «Бейбітшілік шаңырағында» бірігеді. Түрлі түсті ленталарды оқушыларға таңдатып, шаңырақ жасайды. Мұғалім балаларға тілек айтып, (ленталар 6-дан бір түйінге байланған) топқа бөледі. Сыныпты 2 топқа бөлемін. 1-топ: «Болашақ»; 2-топ: «» |
Оқушы мұғалімге ілесіп мәтінге сай қимыл-қозғалыс жасайды.
Өздеріне ұнаған лентаны таңдап, топ құрылады. |
Түрлі түсті ленталар |
||
1. Қызығушылықты ояту. |
1. «Болашақ» - Қазақстанның алтын діңгегі» тақырыбында бейнеролик қарау. |
Тақырыпты болжау. Сұрақ-жауап. |
Бейнеролик (https://www.youtube.com/watch?v=k8ZB5ALOsIY) |
||
ІІ. Мағынаны тану. |
1. Мәтіналды жұмыс.Сөздікпен жұмыс. А) жаңа сөздерді дұрыстап оқу, қайталау, сөз тіркестерін, сөйлемдер құру. |
Тыңдалым. Оқылым. Жаңа сөздерді тыңдайды, қайталайды. Айтылым. Дұрыс айтылуымен ауызша жаттығу жүргізеді. |
Пицца суреті
|
||
ІІ. Мағынаны тану.
1. Тест.
ІІІ. Ой толғаныс.
ІV. Бекіту.
VІІ. Рефлексия. |
1. Мәтінмен жұмыс. 1. Оқылым. Тест. Мәтін мазмұны бойнша сұрақтарға жауап беріңіз. |
Тест сұрақтарына жауап береді. Оқылым. |
Үлестірме материал.
|
||
Ә) Оқылым. Айтылым. 2. «Шындық па, жалған ба?, 1. 1995 жылы Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмасымен «Болашақ» мемлекеттік бағдарламасы тағайындалды. – 2. Талантты жастарымыздың мемлекет есебінен шетелдердің таңдаулы университеттерінде білім алып, білікті маман болып шығуларына жол ашылды. – шындық, себебі .... 3.«Болашақ» мемлекеттік бағдарламасы бойынша шетеелдерге оқуға аттанған қазақстандық студенттер саны артып отырды.- 4. 2005 жылы 3000-ға жуық студенттер әлемнің 32 елінің ең үздік 630 университеттерінде оқу құқығына ие болды. |
Оқылым. Айтылым. Берілген сөйлемдердің шындық әлде жалған екені туралы себебін анықтап айтады. |
Үлестірме материал. |
|||
3. Оқулықпен жұмыс. Жазылым. Айтылым. 1-топ: 1 –тапсырма, 320-бет. Сөйлемнің мағынасына қарай жақшаның ішіндегі қажетті сөзді анықтаңдар. 2-топ: 5-тапсырма, 322-бет . Көп нүктенің орнына қажетті сөздерді қойып, жазыңыздар. |
Оқылым. Айтылым. |
Қазақ тілі. Авторылары: С.Дюсебаев, Г.Байтилеуова 320,322 бет. |
|||
4. Мәтінге талдау жасау Топпен жұмыс. 1-топ. 2-топ. «ПОПС» формуласы (2+3мин) арқылы мәтіннің идеясын түсіндіру - Бірінші сөйлем: «Менің ойымша, мәтіннің тақырыбы /идеясы - .....» - Екінші сөйлем: «Себебі, мен оны былай түсіндіремін ….» -Үшінші сөйлем: «Оны мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын … » - Соңғы сөйлем: «Осыған байланысты мен................деген шешімге келдім.... ». «Екі жұлдыз, бір тілек» |
Айтылым. Мәтін мазмұнына сүйеніп, үш тұжырымға түсініктеме жазады, ретімен жазады. |
Мәтін. |
|||
В) Жазылым. Атылым. Топтық жұмыс РАФТ «Бүктеме хат» Роль –оқушы, мұғалім Аудитория – студенттер, оқушылар Форма – хат, үндеу Тақырып –1. «Мамандық таңдау – өмәріңнің кірпішін дұрыс қалау» 2.«Мен таңдайтын мамандық» |
Жазылым. Айтылым |
А4 қағаз, флипчарт |
|||
Ақылдың алты қалпағы Ақ қалпақ. Бүгін қандай ақпарат алдым? Не білдім? Қызыл қалпақ. Сабақ барысында менде қандай сезімдер туындайды? Сары қалпақ. Бүгін мен үшін қандай жұмыс оңай не сәтті болды? Қара қалпақ. Бүгін қандай тапсырманы орындауда қиналдым? Жасыл қалпақ. Қандай жаңа идеялар пайда болды? Көк қалпақ. Болашақта не істеу керек? |
Айтылым. |
|
|||
V. Бағалау. |
Мұғалім бағалау критерийлері бойынша бағалайды. |
Талдау. |
А4 парағына жазылған бағалау критерийі. |
||
VІ. Үйге тапсырма. |
Мәтіннің мазмұны бойынша диалог құру. |
|
|
- Джон Максвелл
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
Барлық авторлар
Ілмек бойынша іздеу
Мақал-мәтелдер
Қазақша есімдердің тізімі