Өлең, жыр, ақындар

Компьютерлік желілер және олардың жіктелуі

Қызылорда облысы Қазалы ауданы Лақалы ауылы
№93 орта мектеп КММ
физика және информатика пәні мұғалімі Жамбылова Гульназ Мамаевна

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7.1.В.Жүйелер және қауіпсіздік

Мектеп: №93 орта мектеп

Күні: 12.10.2017

Мұғалімніңаты-жөні: Жамбылова Г.

Сынып: 7

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Компьютерлік желілер және олардың жіктелуі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.1.3.1. Компьютерлік желілерді топтастыру.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: компьютерлік желілерді топтастыруды біледі.

Басым бөлігі: желілер топологиясының айырмашылықтарын сипаттай алады.

Кейбір оқушылар:желілер байланысының ерекшеліктерін ажыратады.

Бағалау критерийі

Компьютерлік желілердің анықтамасын сипаттайды.

Желілік топология түрлерін анықтайды.

Тілдік мақсаттар

 

Негізгі сөздер мен тіркестер: корпоративті, жергілікті, жаһандық, шиналық, шеңберлік, ведомоствалық. Осы термин сөздерді тапсырма жасау кезінде дұрыс пайдалануға баулу

Диалог құруға сөздер топтамасы:

Деректерді тарату ортасына қарай ..................және ............ деп бөлінеді.

Желілерді топтастыру біз үшін .............................қажет.

Телекоммуникация-ғаламдық желі бойынша ...............процесі.

Құндылықтарға баулу

Оқушылардың бір-бірінің көзқарастарына құрметпен қарау, бір-бірімен қарым-қатынас жасау қабілетін дамыту, жауапкершілігін арттыру.

Пәнаралықбайланыс

бейнелеу

Ойлау дағдыларының деңгейлері

Білу және түсіну

Алдыңғы білім

Интернет туралы біледі

 

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

1 мин

2 мин

 

 

4 мин

1.Сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу, назарын сабаққа аудару.

2.Суреттер арқылы екі топқа бөлу.

1-топ: Жергілікті желі

2-топ: Жаһандық желі

Үй тапсырмасын сұрау. (Файлдарды форматтау)

«Шеңбер іші, шеңбер сырты»

Бірін-бірі бағалау.

Топқа бөлуге арналған суреттер

Сабақтың ортасы

3 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 мин

 

 

6 мин

 

2 мин

Жаңа сабақ.

Жаңа сабақты ашу үшін суреттер беріледі

    

 1.Бұл жердегі моншақтар бір-бірімен байланысып тұр ма?

 2. Бұл моншақтардың бір-бірінен айырмашылығы неде?

 3. Осы моншақтың орнына компьютерлерді байланыстыруға бола ма?

 4. Сыныптағы компьютерлер бірі-бірімен байланысып тұр ма?

Оқулықпен жұмыс.

-Әрбір топ мәтін бөлігін сызбаға  түсіреді

-Әрбір топ өздерінің сызбаларын келесі топқа түсіндіреді

І.(Т) «Өкіл»

1. Өңірлік тарауына қарай

А) корпаративті және аймақтық желі

Ә) жергілікті желі                Б) жаһандық желі

Тиістілігіне қарай:

А)ведомствалық                     Ә)мемлекеттік

2. Деректерді тасымалдау жылдамдығына қарай:

А) төменгі жылдамдықты(10Мбит/с дейін)

Ә)орта жылдамдықты(100Мбит/с дейін)

Б)жоғары жылдамдықты(100Мбит/с жоғары)

Деректерді тарату ортасына қарай:

А) кабельдік                     Ә)сымсыз

Екі жұлдыз, бір ұсыныс бойынша топтар бір-бірін бағалайды.

ІІ. (Жж) Сөздер банкісі-Біздің тақырып 

(жергілікті, ауқымды, жаһандық, мұрағаттау, мәтін, кесте, аймақтық, мемлекеттік, өңірлік, алгоритм, бума, сурет, формат, сымсыз, кабельдік т.б.)

Оқушылар жұппен жұмыс кезінде берілген сөздер бойынша бүгінгі тақырыпқа байланысты сөздерді тауып, сөздер банкісіне салады

Смайлик арқылы бағаланады.

(Ж) «Маған көрсет» дәптермен жұмыс

1.Әуежайда, ірі супермаркеттерде, үйде және сыныпта қандай желілер топологиясы қолданылады.

Әуежайда-жаһандық желі

Ірі супермаркетте-аймақтық желі

Үйде-жергілікті желі

Сыныпта-жергілікті желі

Бағдаршам арқылы бағаланады.

Сергіту сәті

Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары

Ойлау дағдыларының деңгейі: білу және түсіну

Бағалау критерийі:   Білім алушы

-Компьютерлік желілердің анықтамасын сипаттайды

-Желілік топологияныанықтайды

Тапсырмалар

І.Анықтаманы толықтырыңыз

Жергілікті желі-бұл............................................

Корпоративті немесе аймақтық желі.......................

Жаһандық желі-бұл ................................  

Дескриптор   Білім алушы

1. Жергілікті желінің анықтамасын жазады.

2. Корпаративті және аймақтық желі анықтамасын жазады.

3. Жаһандық желі анықтамасын жазады.

2. Желілік топология түрлерін жазыңыз

       

                                                         (с)                      

Дескриптор:    Білім алушы

-желінің бірінші атауын жазады:

-желінің екінші атауын жазады:

-желінің үшінші атауын жазады:

Ауызша кері байланыс беремін

моншақ суреттері

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқулық, плакат, маркер, стикер

 

 бағалау

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тапсырма парағы, сөздер банкісі,

бағалау

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тапсырма парағы, бағалау

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Желі топологиясы

ның суреттері

 

бағалау

Сабақтың соңы

2 мин

 

1 мин

 

 

Рефлексия: «Бес саусақ»
Қағаз бетіне қолыңызды қойып, саусақтарыңызды айналдыра сызыңыз. Әр саусақтың өзінің мәні бар, солар бойынша өз ойыңызды білдіріңіз:
1. Бас бармақ – мен үшін маңызды және қызықты болды ......

2. Сұқ саусақ – мен бүгін  ..........  түсіндім.

3. Ортаңғы саусақ – мен үшін  .......   қиын болды.

4. Төртінші саусақ – менің бағам ....... , өйткені...

5. Шынашақ  – Мен ............  білгім келеді.

Үйге тапсырма беру:Компьютерлік  желілер және олардың жіктелуі.(мәтінді оқу)

 

 

 

 

1186143332_2

 

 

 

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

1.Топтық, жұптық жұмыстар арқылы оқушыларға өзара қолдау, көмек көрсету жүзеге асырылады.

2.Тапсырма барысында оқушылар өздерінен не күтілетінін түсінеді.

3. Кейбір оқушыларға диалог ретінде қолдау көрсетемін.

 

 

1. Оқушылардың қажетті білімдерін білу мақсатында ашық сұрақтар беріледі. 2.Топтық, жұптық, жеке жұмыс арқылы оқушылардың бірлескен әрекетін 2 жұлдыз 1 ұсыныс,смайлик, бағдаршам бойынша бағалау.

3. Кері байланыс .

4.Әр оқушының ОМ жеткендігін анықтау үшін бағалау критерийлері мен дескрипторлар қолдану

Сергіту сәті.

Қауіпсіздік ережесін айту.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

 

 

Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?

 


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз