Өлең, жыр, ақындар

Өлең құрастырамын. Зат есімнің жекеше және көпше түрі

САБАҚ:

Өлең құрастырамын

Зат есімнің жекеше және көпше түрі

№ 19 орта мектеп

Маңғыстау облысы

Жаңаөзен қаласы

Күні: 27.02.

Мұғалімнің есімі: Джанжигитова Р.А.

СЫНЫП: 2

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар: 0

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

2.1.6.1 - интонацияны, вербалды емес тілдік құралдарды (қимыл, ым-ишара) қолданып, тақырыпқа (Сіз қалай ойлайсыз? Сіз не ұсынар едіңіз?) назарын аударту

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

Оқулықта берілген тапсырмаларды орындайды. Тақырыпты меңгереді.

Оқушылардың басым бөлігі:

Тақырыптың  маңызы туралы  дәлелдеп айтып бере алады.

Кейбір оқушылар:

Білімді сыныптастарына түсіндіріп оқулықтан тыс ресурстар қоса алады.

Бағалау критерийі

Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады.

Сабақ барысында  тыңдаушының назарын өзіне аудара алады.

Ресурстар

Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі  заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер.

Әдіс-тәсілдер

Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия.

Пәнаралық байланыс

Музыка, қазақ тілі, дүниетану, әдебиеттік оқу

Жоспарланған

уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулар мен қатар,

ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

Басталуы  5 минут

 

Топқа бөлу 1 минут

Психологиялық ахуал қалыптастыру:

 2мин «Әнді жалғастыр!»

Мақсаты: қатысушылардың көңіл-күйін көтеру, жағымды эмоция туғызу.

«Амандасу» тренингі

2 мин «Қарлы кесек» ойыны 

Мүмкін болатын сұрақтар:

- Зат есім дегеніміз не?

- Кім? Не? деген сұрақтар қай уақытта қойылады?

- Жалқы есім дегеніміз не? Мысал келтір.

- Жалпы есім дегеніміз не? Мысал келтір

- Зат есімнің жекеше түрі мен көпше түрі деген не?

- Көптік жалғауларды ата.

1-топ «Қыран»

2-топ «Қарлығаш»

3-топ «Көгершін"

4-топ наурызек

 

 

 

Оқушылар параққа бір-біріне сұрақ жазып. Оны қарша домалатып  лактырады.

Ортасы   20 минут

Білу және түсіну 10 минут

1.Оқушылар сабақтың мақсатымен танысады.

2. Күтілетін нәтиже

а/Зат есімнің жекеше, көпше түрін ажыратады.

а/ Өлең талдайды

ә/Өлеңді жатқа жаза алады.

б/ Берілген сөзге сөйлем құрастыралады.

в/ Бес жол өлең құрастыра алады.

3. 44-жаттығу               Критерийлер.

1/ Суретке карап, сөздерді салыстыру

Қорытынды жасайды.

Ережемен салыстырады.

2. Дәптермен жұмыс.

Күннің жады.

Тақырып  Зат есімнің жекеше және көпше түрі

Көркем жазу.   Жж  әрпі мен дыбысы.

Қолдану 8 минут

45-жаттығу       Критерий

1-топ  Өлеңді мәнерлеп оқиды

2-топ  Жекеше, зат есімдерді табады.

3-топ  Көпше зат есімдерді табады.

4- топ Өлең талдайды.

46-жаттығу  Критерий

а/ Жасырынған құс атауларын табады.

ә/ Оларды жекеше, көпше түрде жазады.

б/  бес жол өлең құрастыру

Бүркіт

Үлкен, жыртқыш

Ұшады, қонады, қоректенеді.

Аңшы бүркітпен аң аулады.

Құс

Bilimlandkz

Фильм көрсету

 

 

 

 

 

 

 

Ауызша жауцап береді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Окулықпен жұмыс,  және галерея әдісі бойынша жүзеге асады.

 

Рухани жаңғыру туралы сөз етіледі.

Сергіту сәті

2 минут

 Зат есім

Жекеше десем оқушылар  жеке жүреді,

Көпше десем бір-бірімен қол ұстасып бірігеді.

Жалқы есім десем  өкшесін көтеріп тұрады.

Жалпы есім десем қолын беліне ұстап отырады.

Қимылмен көрсетеді.

 

Аяқталуы  20 минут

Жұптық тапсырма

47-жаттығу Критерий

Жаңылтпашты жатқа жазу.

Синтез.

1-топ Семантикалық картамен жұмыс

2-топ Сұрыптау

3-топ  Дұрыс бұрыс

4-топ Тест

Жалпылама Өздік жұмыс.Түртіп алу әдісі

Автор туралы сөз ету

Оқушылар кестемен жұмыс жасайды

Оқылған өлеңнен зат есімнің жекеше, көпше түрінің санын атау.

Үйге тапсырма: №48, 57-бетте.

Саралау – Сізқосымша көмек көрсетуді қалай

жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары

оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай

жоспарлайсыз?

Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Ұпайларын санау

 

Пəнаралық байланыс

Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері

АКТ-мен байланыс

Құндылықтардағы байланыс

Рефлексия

Сабақ / оқу

Мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен?

«Менің көңіл-күйім баспалдағы»

Оқушылар стикерлерге өз есімдерін жазып (немесе смайликтің суретін салып) тақтада салынған баспалдақтардың біріне жабыстырады. Баспалдақтар «Керемет!», «Өзіме сенімдімін!», «Жақсы», «Жаман емес», «Маған көмек керек!», «Білмеймін», «Нашар» деп аталады.

Бағдаршам әдісі

Алақан әдісі

 

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:2:

Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз