Өлең, жыр, ақындар

Адамның дене мүшелері

Пән :Жаратылыстану

Мұғалім : Байгалиева С.С.ЖОББМ-КММ-сі

Бөлі м:Тірі  табиғат

Бөлімше:Адам

Сынып:  1

Сабақ тақырыбы:   Адамның дене мүшелері

Қатысқандар саны:25

Қатыспағаны:0

Оқу мақсаттары:

1.2.3.1 .Адамның   негізгі дене мүшелерін

және олардың қызметтерін атау

Сабақ мақсаттары:

1.Барлық оқушылар:Адамның денесінің негізгі бөліктерін біледі.

2.Көптеген оқушылар:Адам денесінің бөліктерін жеке атауымен атай алады.

3.Кейбір оқушылар: адамның негізгі дене мүшелерін және олардың атқаратын қызметін атайды,денеміз неше бөліктен тұратынын ажыратып,салыстыра алады.

Бағалау критерийлері

Адам денесінің негізгі мүшелерін атайды.

Адам денесінің негізгі мүшелерінің  қызметін сипаттайды.

Ойлаудың дағды деңгейі

Білу және түсіну

Тілдік мақсат:

Диалог құру:

қол, аяқ, саусақтар, бармақ, бас, шаш, көз және    т.б.

·көздің ,шаштың түсі ,

бой;бірдей ,басқа ,ең биік, ең аласа

кең тараған, сирек кездесетін

Біздің ұқсастығымыз неде?

·Біздің арамыздағы айырмашылықтар қандай?

·шашыңыздың/көзіңіздің түсін/

бойыңызды салыстырыңыз.

Жекеленген сөздердің орысша ,ағылшынша аудармасын атау.                                                                                                               

Құндылықтарды дарыту

Артық дене мүшесі болмайтынын әр дене мүшесінің

өзінің атқаратынын қызметі бар екенін ұғындыру, ,денсаулықты жас кезінен сақтау керектігін түсіндіру.

Пәнаралық байланыс:

Математика, Көркем еңбек/сурет/Дене шынықтыру

Алдыңғы меңгерілген білім

Оқушылар дене мүшелерін атай білуі тиіс (бас, кеуде, аяқ, қол, табан және т.б.  қуыршақ алып келу

                                           

                                              Сабақ барысы:

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

  Ресурстар

Басы:

Ұыймдастыру кезеңі Психологиялық ахуал тудыру «Мұрын ,Құлақ»ойыны арқылы Оң қолдарымен сол құлақтарын,

Сол қолдарымен мұрындарын содан соң керісінше сол қолдарымен оң құлақтарын, оң қолдарымен мұрындарын ұстау керек  деп ойын ойнай отыра жаңадан берілетін дағды тренигі арқылы оқушыларды топқа бөлеміз.

Қима қағаздардағы суреттерді таңдай отыра  4 топқа бөлінеді./ҚҰЛАҚ,КӨЗ,АУЫЗ ,ТІЛ/

 

1-тапсырма . /Ж.А./   Т. Сурет салу. « Ортақ портрет »   әдісін пайдалана отырып,,оқушылар өз тобының ортақ портретін құрастырады .Бұл үшін олар топ құрамындағы оқушылардың арасында дене мүшелерін бөліп ала отырып біреуі көзі мен мұрнын т.с.с  салады./Жағымды сипатта оқушылар бірін-бірі мақтағаны дұрыс . / Топ басшылар/      «Карусель әдісі» арқылы тексеріп,/топтар «Шапалақ «әдісі арқылы бағаланады.

 

 

 

 

 Ватман қағаз, маркер

 

қуыршақ

 

 

 

 

 

суреттер

       

                                                                                                                                                                                                           

 

Сабақ ортасы:

Мұғалімнің көмегімен

Оқушылар өз қолдары мен аяқтарына қарап бірнеше бөліктен тұратын байқап түрлі қозғалыстар жасау арқылы атауларымен таныстыру,зерттеу,салыстыру,

тапсырмаларын орындай отыра жаңа ұғыммен танысады.

 

 

 

 
 

Ойлан!Оқушыларға адамның дене мүшелерінің артық дене бөлігінің  болмайтынын және болған жағдайда  қазіргі дамыған медицинада оларды түрлі протездер мен арнайы құралдармен атқарылатын

 түсіндіру.қауіпсіздік ережесі

туралы түсінік беріледі.

Қауіпсіздік ережесі

түрлі жарақаттардан сақтандыру

 

Зерттеу жұмысы /Ж.О/                                           «Миға шабуыл» әдісін пайдалана отырып,

Адамның қанша дене мүшесі бар екенін және олардың саны қанша екенін әрбір суреттің жанына жазып отыру керек.мысалы қол-2, аяқ-... 2 т.с.с

Б. / Оқушы-оқушы/

 
 

Жеке жұмыс 3тапсырма /Қ.б/:

Адам денесінің негізгі мүшелерін атаулармен  сәйкестендіріп сызыңыз.

*Олардың атқаратын қызметін түсіндіріңіз.

 

 

   Дескриптор:                       Білім алушы:

*суреттегі дене мүшелерін атауларымен сәйкестендірп сызады;

-өз денесінің негізгі бөліктерін көрсетеді және атайды;

-дене мүшелерінің қызметін сипаттайды.

 

       Б.Топ басшысы жұлдызша беру арқылы                  

                  бағалайды/

 

 

 

 

 

Саралау-оқушыға мейілнше қолдау мақсаты-

мен орындалатын тапсырма

4-тапсырма /А.Т/

1.Суретке мұқият қараңыз.

Сурет бойынша қолмен орындалып тұрған әрекеттерді айтып беріңіз.

   2-тапсырма

Аяқтың атқаратын қызметі қандай? Мысал келтіріңіз.

          

               Дескриптор:              Білім алушы:

- суретке сүйеніп  қолмен  орындалған  әрекеттерді әңгімелейді;

 - аяқтың атқаратын  қызметіне       

                   мысалдар  келтіреді. /Ауызша/

 

Саралау жұмысы«Ерекше қабілетті”оқушыға

Аяқтың көмегімен атқарылатын қандай спорттық ойындарды білесің?

Қабілеті төмен оқушыларға қуыршақ арқылы саралау жұмыс  « Шашын ,көзін ,қолын,аяғын ауызша атап беру/»

 

 

Бағалау.Кері байланыс Мұғалім-оқушы

 

Сабақ соңы

суреттер беру арқылы, бүгінгі сабақты қорытындылау. Бұл жерде бізде белсенді оқу жұмысы жүргізіледі.

 Дескриптор:    Білім алушы:

  -Қолдың қандай бөліктерден тұратынын   біледі

-Аяқтың қандай  бөліктерден  тұратынын ажыратады.                                                                                         

 

Рефлексия

 

 

Стикерлер арқылы бағалайды

Жасыл –бас бармақ, қызыл-балалы үйрек, көк-ортан терек, сары-шылдыр шүмек, ақ-кішкентай бөбек

  

       

 


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз