Маңғыстау облысы Жаңаөзен қаласы Теңге ауылы
№14 ЖББОМ информатика пәні мұғалімі
Салқынбаева Құралай Зинаддиновна
Информатика, 6 сынып, «Гиперсілтемелер»
Ұзақ мерзімді жоспарлаудың тарауы: 6.4. мәтіндік құжатпен жұмыс Сынып: 6 |
Мектеп: Жаңаөзен қаласы, №14 ЖББОМ Мұғалімнің аты-жөні: Салқынбаева Құралай Зинаддиновна Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Гиперсілтемелер |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.4.2.1 авторлық құқық, плагиат ұғымдарын түсіндіру 6.4.2.2 авторға сілтеме беру арқылы ақпаратты сүйемелдеу. |
|
Сабақтың мақсаттары
|
-авторлық құқық, плагиат ұғымдарын түсіндіреді; -авторға сілтеме беру арқылы ақпаратты сүйемелдейді; -автордың құқығын бұзуды болдырмай, плагиаттың алдын алып, авторға сілтеме беру арқылы ақпаратты жеткізуді тәжірибе жүзінде іске асырады. |
|
Бағалау критерииі |
- Авторлық құқық,плагиат ұғымдарын түсінеді. - Авторға сілтеме беру арқылы ақпаратты сүйемелдейді. - Авторлық құқық,плагиат ұғымдарын қолданады. |
|
Тілдік мақсат |
Негізгі сөздер мен тіркестер: Автор құқығы, плагиат, гиперсілтеме. Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер: Авторлық құқық, плагиат ұғымдарын қалай түсінеміз? Авторлық құқық бұзылғанда қандай әрекеттер жүзеге асады? Авторлық құқық нысанын не болуы мүмкін? Талқылауға арналған тармақтар:
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыларды əділдікке, шындыққа, өз құқығын білуге баулу Қарым-қатынас жасау қабілеті. Жауапкершілік |
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі. Құқық негіздері пəніндегі құқықтық заңның тармақтары кездеседі |
|
Алдыңғыбілім |
Сілтемелермен жұмыс жасауды түсінеді жəне біледі |
|
Сабақ барысы |
||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
Сабақтың басы
|
Ынтымақтастық атмосферасын құрамын. «Әсем-әдемі» тренингі. «Қаламсап» стратегиясы Оқушылардың жазған пікірлерінің ішінен үздік деп танылған оқушыларға сұрақ қойылып,. өткен тақырып бойынша сұрақтар қойылады. Дескриптор: -гиперсілтеме анықтамасын айтады: -гиперсілтемені қалай кірістуге болатындығын еске түсіреді; -бір орыннан басқа орынға сілтелемер көмегімен өтуді анықтайды. Қб:«Бас бармақ» әдісі |
|
Сабақтың ортасы
|
«Авторлық құқық, плагиат» тұралы мағлұмат беремін. Сабақтың тақырыбын ашып, мақсатын анықтап түсіндіремін. Жаңа тақырып бойынша Bilimland.kz сайтынан бейнебаян корсетемін. «Stop-кадр» тәсілі. бейнебаян арқылы оқушылар өз ойларын айтады ПЛАГИАТ ЖӘНЕ АВТОРЛЫҚ ҚҰҚЫҚ ДЕГЕНІМІЗ НЕ? Дескриптор: -Əр оқушы өздері таңдап алған тақырыптары жайлы топта жұмыс жасайды; - постер қорғайды. қб:топтар критерий арқылы бірін-бірі бағалайды. Жеке жұмыс. «Түртіп алу» стратегиясы. Дəптермен жұмыс.Термин сөздерді интерактивті тақта арқылы шығарып таныстырамын. Қазақша орысша ағылшынша автор авторauthor көшіру плагиат plagiarism мəтін текст text Дескриптор: -жаңа тақырыптағы термин сөздердің орысша ағылшын тілінде аудармасымен танысады, қайталайды. -дәптерлеріне түртіп алады. Қб:Ауызша бағалау.
Дескриптор 1. Плагиат сөзінің мəн мағынасын түсінеді. 3. Авторлық құқықты бұзуға болмайтындығын айтады 4. Плагиат сөзінің мазмұнын авторлық құқықтан ажырата біледі. 5. Бағдарламамен компьютердежұмыс жасай алады. Қб: «Қошеметтеу» әдісі |
https://bilimland.kz/kk/courses/education-movies/poznavatelnye-filmy/lesson/plagiat-zhane-avtorlyq-quqyq-degenimiz-ne
Жұпты табыңыз https://learningapps.org/display?v=pkhz8b39318
https://learningapps.org/display?v=px3gnq63n18 |
Сабақтың соңы
|
«Сюжеттік кесте» әдісі. Сабақтың сәтті, сәтсіз тұстарын білу үшін сұрақ- жауап әдісі арқылы рефлексия беріледі. Бұл кезеңде оқушылар: |
кесте |
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
Барлық авторлар
Ілмек бойынша іздеу
Мақал-мәтелдер
Қазақша есімдердің тізімі