Өлең, жыр, ақындар

Теңдеу

Қысқа мерзімді жоспар

Пәні: Математика

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:  3С

Күні:

Сынып: 1 «А»

Мектеп: №10 ЖББОМ КММ

Мұғалімнің аты-жөні: Искакова Г.Г.

 

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:        Теңдеу

Осы сабақта қол жетілетін оқу мақсаттары

 1.2.2.2. теңдеуді іріктеу арқылы және қосу, азайту байланысының негізінде шешу

1.2.1.3.қосу мен алу арасындағы байланысты әріпті теңдік түрінде көрсету және қолдану: а+b=c, c-b=a, c-a=b

1.5.1.1. есепті схема, сурет, қысқаша жазу түрінде үлгілеу; есепке қажетті тірек схеманы таңдау

1.5.1.3. **қосынды мен қалдықты табуға арналған есептер шығару және талдау; кері есептер құрастырып, оларды шығару

1.2.1.3.қосу мен алу арасындағы байланысты әріпті теңдік түрінде көрсету және қолдану

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

амалдарының қатынасы негізінде теңдеулердің мәнін  шешеді;

Оқушылардың басым бөлігі:

Қосу мен азайту арасындағы қатынастар негізінде теңдік құру үшін әріпті өрнектерді қолданады;

Кейбір оқушылар:

Есепті сурет, сызба түрінде модельдейді.

Бағалау критерийлері

Белгісіз қосылғышы бар теңдеудің мәнін анықтайды;

Теңдеудің мәнін анықтауда өз іс-әрекеттеріне түсініктеме жасауды үйренеді.

Теңдеудің мәнін анықтауда қосу және азайту амалдарының байланысына сүйеніп шешеді.

Тілдік мақсаттар

Белгісіз қосылғышпен берілген теңдеуді шешу алгоритмін талқылау және сабақ бойы дұрыс тұжырымдауды қолдауымен терең түсінеді және сауатты сөйлеуді қалыптастырады.

 

Құндылықтарды дарыту

Өзара  сыйластыққа, жолдастарының пікірімен санасуға, құрметтеуге тәрбиелеу.

 

Пәнаралық байланыстар

Бейнелеу өнері, музыка, әдебиеттік оқу

 

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақтада  AktivSTUDIO бағдарламасы

 

Бастапқы білім

Теңдеудің,  «бөлік», «бүтін» терминдердің мағынасын біледі.

Қосуға берілген жай теңдеуді таңдау тәсілімен шешуді меңгерген.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

 Сабақтың басы

 

3 минут

Ынтымақтастық атмосфера қалыптастыру «Ыстық лебіз»

Амансың ба, Алтын күн?

Амансың ба, Көк аспан?

Амансың ба, Мектебім?

Амансың ба, Достарым?

«Тәтті сыйлық» ойынын ойнау, топқа бөлу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Интербелсенді тақта

AktivStudio

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Сандық сәулесі»

схемасы

 

 

түрлі-түсті фигуралар, планшет, маркер

 

 

 

 

 

 

 

Әр топқа  арналған:

1 ламинатталған қағаз парағы;

1 маркер; қосуға берілген қарапайым теңдеулер жазады

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жұмыс дәптері

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың ортасы

7-мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3-мин

 

 

 

 

 

5-мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3-мин

 

 

5-мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3-мин

1. Кіріспе «Қызығушылығын ояту»

«Білім зерттеу»

(Ұ)  Оқушыларға әріпті өрнек ұсынылады  

3 + х   және   10 + у

  • Бұл өрнек  қалай  аталады?
  • Бұл жерде белгісіз сан  қайсысы?

  (Сурет бойынша әріпті өрнектен теңдеу құрау. Теңдеу туралы ұғымды түсіндіру. Теңдеуді шешу

-Теңдеу – белгісізі бар теңдік

-Теңдеуді шешу – осы теңдіктегі белгісіздің мәнін табу).

 

 

 Бағалау критерийі

Дескрипторы

Әріпті өрнектен теңдеу құрау, теңдеуді шешу

-Қосындының компоненттерін айтады, біледі.

-Бүтін және бөлікті ажыратады

-Теңдеу ұғымын түсінеді

(/)  «Бес бармақпен» өздерін бағалау

 

(МК)  -Балалар, мына сандық сәулеге қарайық.

                                  4                                  х

                                                                                

                                                                           

                             5                                                 

                           

2. Суретпен жұмыс «Шығарып көр»

(Ж) Сурет бойынша теңдеу құрап жазу, белгісіздің мәнін табу

 

Бағалау критерийі

Дескрипторы

Сурет бойынша теңдеу құрау

-сурет бойынша теңдеу құрап жазады

-белгісіздің мәнін табады

 

(/)  «Мен саған, сен маған» өзара бағалау

 

3. Оқулықпен жұмыс «Орындап көр»

(Т)  «Болжау» әдісі

(Т)  Оқушыларға жұмысты жұпта орындауды ұсыныңыз. Оқушылар кезекпен текшені лақтырады және түскен санды 

        + х = 10 теңдігіндегі бос орынға қояды.

Осылайша, 6 теңдеу алуға болады:

1 + х = 10       х=9

2 + х = 10       х=8

3 + х = 10       х=7

4 + х = 10       х=6

5 + х = 10       х=5

6 + х = 10       х=4

Теңдеуді шешу «Болжау» әдісі бойынша орындалады.

 (/)  «Бағдаршам» арқылы топтарды  бағалау

 

Сергіту сәті

«Аяпенен топ-топ-топ» әнін айту

 

4. Дәптермен  жұмыс (42-бет жұмыс парағы)

(Ө) х-тің мәнін табу

Бағалау критерийі

Дескрипторы

х неге тең?

-х-тің мәнін табады

-х-тің мәні жазады

(/)  «Жетістік баспалдағы»арқылы өздерін бағалау

 

5. Ойнайық та, ойлайық!

Сабақтың соңы

5 минут

«Ой толғау»  Суретпен жұмыс

(Ж) сурет бойынша теңдеу құру, мәнін табу

 

1-нұсқа

 

  + х            

                                   х=3

 

2-нұсқа

     х +                       

                                         х=2

 

3-нұсқа

х +                                        х=1

                           

Бағалау критерийі

Дескрипторы

Сурет бойынша теңдеу құрау

 

-сурет бойынша теңдеу құрап жазады

-белгісіздің мәнін табады

(/) «От шашу» әдісі арқылы бағалау

Таратпалы карточкалар

Саралау- оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың

материалды  меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

 

 

 

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Көпірше әдісі бойынша үлгерімі жоғары оқушы жолдастарына көмек береді.

Қосымша тапсырмалар     

Инклюзивті білім беру оқушыға үздіксіз көмек көрсету

Тапсырманы орындау барысында: өзара топтық бағалау, өзара жұптық бағалау, «Бағдаршам» әдісі,

Смайликтер, «Бес бармақ», «От шашу», «Жетістік баспалдағы» әдістерін қолдану

Интербелсенді тақтамен жұмыс барысындағы қауіпсіздік ережесін қайталау.

 

Сабақ бойынша  рефлексия

 

 

 

 

 

 

 

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1.

2.

 

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1.

2.

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/ққиындықтары нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

 

           

 


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз