Өлең, жыр, ақындар

Жеміс-жидектің пайдасы

сабақ жоспары

Пән:

Қазақ тілі

Мектеп: Орал қаласы,  №1 ЖОББМ

Сынып:

5 сынып

Мұғалімнің аты-жөні: Алипова Гульназ Туракбаевна

Күні

 

 

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі :

4-бөлім: Жануарлар әлемі мен өсімдіктер дүниесі Лексика

Сабақ тақырыбы:

Жеміс-жидектің пайдасы

Сабаққа негізделген оқу мақсаты:

5.2.1.1 –(О)мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсіну,  анықтау;

5.3.2.1 (Ж)-жанрлық ерекшеліктеріне сай  хабарландыру құрастырып жазу;

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар орындай алады:   оқылым мәтінінің мазмұнын түсінеді, жеміс-жидектердің пайдасы туралы біледі

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:    оқылым мәтінінің мазмұнын түсінеді, жеміс-жидектердің пайдасы туралы біледі және нақты мысалдармен дәлелдейді, мәтіндегі сөздердің синонимдік, омонимдік, антонимдік қатарын дұрыс табады

Кейбір оқушылар орындай алады:    оқылым мәтінінің мазмұнын түсінеді, жеміс-жидектердің пайдасы туралы біледі және нақты мысалдармен дәлелдейді, өз көзқарасын білдіреді,  мәтіндегі сөздердің синонимдік, омонимдік, антонимдік қатарын дұрыс табады; талапқа сай хабарландыру құрастырады; тақырып бойынша ой қорытады

Бағалау критерийлері:

  • Тыңдалым мәтініндегі көтерілген мәселелерді түсінеді
  • Оқылым мәтініндегі негізгі ақпараттарды анықтайды, талдайды
  • Хабарландыру құрастырып жазады

Тілдік мақсаттар :

Тілдік дағдылар:  оқылым, жазылым

Терминология : синоним, омомним, антонимдер

Сөз тіркестері:

Құндылықтарды дарыту

Өмір бойы білім алу белсенділігі

Пәнаралық байланыс:

Биология

АКТ қолдану дағдылары

Бейнеролик, слайд; youtube.com сайты;

Алдыңғы оқу:

Миуалы ағаш туралы түсінік алды

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған  жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

  3 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушыларды түгелдеу, сабаққа дайындығын қадағалау

Зейін шоғырландыру жаттығуы.

 «Жұмбақ бейне» ойыны арқылы зейін шоғырланыдру жаттығуы өткізіледі.

Шарты: бір оқушы тақтаға шығады және оның қолына «жұмбақ сурет» беріледі (алдағы оқушы суретті көрмеуі тиіс), суретті төбесіне, сынып оқушыларына көрінетіндей етіп ұстайды, содан соң суреттегі бейнені анықтауға қажетті сұрақтар қояды. Сынып оқушылары «иә-жоқ» деп жауап береді. Осылайша тақтадағы оқушы суреттегі бейнені анықтайды.

 

Оқылымалды тапсырмасы.

Ой қозғау сұрақтары.

  • Сонымен, жұмбақ суреттердегі бейнелерді  бір сөзбен қалай атауға болады? (жеміс-жидектер)
  • Кім жеміс-жидектерді жақсы көреді?
  • Не үшін? (олар адам ағзасына пайдалы)

 

Жаңа сабақтың тақырыбы, мақсаттары таныстырылады

«Жеміс-жидектердің пайдасы»

 

 

Қарбыз, лимон суреті

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд 1

Сабақтың ортасы

Түсіну деңгейі

3мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қолдану, талдау деңгейі

15 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жинақтау  деңгейі 12мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқылым тапсырмасы. 3 топқа түрлі тақырыптағы оқылым мәтіндері ұсынылады. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы мәтінді жеке оқиды, жұпта ақылдасады, топта талдайды.

 

Оқылымнан кейінгі тапсырма.

Оқу мақсаты: 5.2.1.1 –(О)мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсіну,  анықтау;

Бағалау критерийі:

  • Мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтайды

ОДД: қолдану

ТЖ. 1-тапсырма. Берілген мәтін мазмұнымен мұқият оқып танысыңыз, жұпта ақылдасыңыз, топта талқылап, өзіңізге берілген тапсырмаға сай  ақпараттарды талдаңыз.

1-топ. Анар жемісі туралы мәтін мазмұнымен танысыңыз. «Балық қаңқасы" арқылы бұл жемістің пайдалы екенін дәлелдеңіз. Мәтіндегі асты сызылған сөздердің омонимдік, минонимдік немесе антонимдік қатарын анықтаңыз.

       Жүзеге асыру қадамдары:

       1-қадам: Мәтінді әр оқушы жеке оқиды.

       2-қадам: Оқу үрдісінде қаңқаның басына мәтін қарастырылатын проблема белгіленеді.(Анар –пайдалы жеміс»)

       3-қадам: Жоғарғы «қосымша бұтақтарында» проблеманың себебі белгіленеді, төменгі «сүйекшелерінде» оқу барысында себепті нақтылайтын дәйектер жазылады.

       4-қадам: Балықтың «құйрығына» қорытынды жазылады.

       5-қадам: Жұпта, топта жұмысты талқылау.

       6-қадам: Топ жұмысын аудиторияда презентациялау.

Мәтіннен алынған сөз

синоним

омоним

антоним

Құрт

Жәндік

1/жәндік

2/сүт тағамы

3/етістік

 

Мол

Көп

 

Тапшы

Дескриптор:

  • Берілген мәселенің бірнеше себептерін анықтайды
  • Әр себепті нақты дәлелдермен дәйектейді
  • Өзіндік ой тұжырымдайды
  • Берілген сөздердің омонимдік, синонимдік, антонимдік қатарларын дұрыс анықтайды

2-топ. Киви жемісі. «Төрт сөйлем»  тәсілі арқылы кивидің пайдалы жеміс екенін дәлелдеңіз

      Пікір. Оқыған мәтін бойынша өзіндік пікірлеріңді бір сөйлеммен жазыңдар.

      Себеп. Өз ойыңыздың себебін жазыңыз.

      Дәлел. Пікірлеріңді мәтіннен алынған мысал арқылы дәлелдеңдер

     Қорытынды. Жоғарыда айтылған пікір бойынша қорытынды шығарыңдар.

Мәтіннен алынған сөз

синоним

омоним

антоним

Қоспа

 

1/зат есім

2/етістік

 

үлкен

Ірі, алып

 

кіші

Дескриптор:

  • Оқылым мәтіні негізінде пікір білдіреді
  • Өз пікірінің себебін түсіндіреді
  • Пікірін нақты мысалмен дәлелдейді
  • Пікір бойынша ой қорытады
  • Берілген сөздердің омонимдік, синонимдік, антонимдік қатарларын дұрыс анықтайды

3-топ. Алма жемісі. «Ия-жоқ» әдісі арқылы  алманың пайдасы мол әрі зияны да жеткілікті жеміс деп  екі жақты көзқараспен дәлелдеп жазыңыз

«Иә» Алма -пайдалы

«Жоқ» Алма -зиянды

 

 

 

 

 

 

 

Мәтіннен алынған сөз

синоним

омоним

антоним

Жас

Балғын

1/көз жасы

2/ өмір сүру жылы

Кәрі

Жаз

 

1/мезгіл

2/қимыл

Қыс

           

Дескриптор:

  • Алманың пайдалы жақтарын атап көрсетеді
  • Дәлелдерін нақты мысалдармен береді
  • Алманың зиянды жаққтарын атап көрсетеді
  • Дәлелін нақты мысалдармен береді 
  • Берілген сөздердің омонимдік, синонимдік, антонимдік қатарларын дұрыс анықтайды

ҚБ. «Смайлик» әдісі арқылы топтар өзара бағалайды. Дескрипторларға сүйеніп, кері байланыс береді.

 

Оқу мақсаты: 5.3.2.1 (Ж)-жанрлық ерекшеліктеріне сай  хабарландыру құрастырып жазу;

Бағалау критерийі:

  • Хабарландыру құрастырып жазады

ОДД: жинақтау

2-тапсырма.  Жыл мезгілдері ауысып, күн суыта бастаған мезгілде терімізде өзгерістер болатынын байқап жатамыз. Дақтар пайда болып, бөртуі де мүмкін. Мұндай жағдай көбіне теріге дәрумендер жетіспеуінен болады.

Мектебіміздің оқушыларына теріні күтіп ұстау жөнінде кеңестер беру мақсатында «Тері күтіміндегі жеміс-жидектердің пайдасы» тақырыбында дерматолог мамандармен кездесу өткізілмекші. Осы кездесуге қатысуын қамтамасыз ету үшін өтетін уақыты мен орнын көрсете отырып, мектебіміздің 5-11 сынып оқушыларына арналған хабарландыру құрастырып жазыңыз. Хабарландырудың жазылу ерекшеліктерін ескеріңіз.

Дескриптор:

  • Хабарландырудың жанрлық ерекшеліктерін сақтайды
  • Уақыты мен өтетін орнын көрсетеді
  • Аудиториясы мен ұйымдастырушысын көрсетеді
  • Тақырыптан ауытқымайды

ҚБ. «Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы өзара бағалайды

 

Сергіту. «Жемістердің пайдасы» бейнеролигі тыңдатылады.

«Бес қадам» әдісі арқылы тыңдалым мәтінінен алған ақпаратты бес сөз не сөз тіркестерімен жеткізеді.

ҚБ. Мұғалімнің мадақтау сөздері арқылы бағаланады

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд2

 

 

Үлестірме материал , А,В,С мәтіндері

 

 

 

Слайд3

 

А3, Балық қаңқасы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд 4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд 5

 

А3 қағаз

 

Қағаз қиындылары, А3 қағаз

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд 6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Стикер лимон

Стикерлер

«Жемістердің пайдасы» youtube.com  1.30мин

Бес қадам

Сабақтың соңы

Жоғарғы деңгей

5 мин

3-тапсырма. Сабақ барысындағы тыңдалым және оқылым мәтіндерінен алған ақпаратты қорытып, жемістердің пайдасы жөніндегі ойыңызды «Егер, онда, өйткені» әдісі арқылы жеткізіңіз.

Үлгі:

Егер жемістерді үнемі жесеңіз,

Онда ешқашан ауырмайсыз.

Өйткені, жемістер дәрумендерге бай.

ҚБ. Мұғалімнің мадақтау сөздері

Слайд 7

Кері байланыс

2мин

«Жеміс ағашы» арқылы жүзеге асады. Тақтада ілінген жеміс ағашына оқушы өз жетістік деңгейін түстерге қарай іштей бағалап, «жасыл алма » -жоғары, «сары алма» -орташа, «қызыл» -сұрақтарым бар, жапсырады.

Жеміс ағашы

Стикерлер алма

 

Үй тапсырмасы

Эссе «Біз білмейтін жеміс-жидектің құпиялары»

 

Қосымша ақпарат

Саралау  - оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?

Бағалау -  оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс

Құндылықтармен байланыс

 

 

 

 

 


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз