Өлең, жыр, ақындар

Саяси режимдердің типтері

ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР

САБАҚ №17

КМҚК «Көлік колледжі»

Пән аты:

Дүние жүзі тарихы

Күні:

Оқытушының аты-жөні: Имангалиева Г.С.

Топ: 12 ТРэк

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Бөлім: 

ІІІ Бөлім. Мемлекет, соғыс және революциялар тарихынан

Бөлімше:

3.1 Мемлекеттің тарихи типтері, формалары және саяси режимдер

Сабақтың тақырыбы:

Саяси режимдердің типтері

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

  •  дереккөздерді талдау негізінде саяси режимдердің түрлерін салыстыру, олардың күшті және әлсіз тұстарын анықтау
  • тоталитарлықтан қазіргі заманғы демократиялық саяси режимге көшу ерекшеліктерін талдау

Сабақ мақсаттары

•      Тоталитаризм, авторитаризм және демократия белгілерін салыстыру;

•      ХХ ғасырдың екінші жартысындағы тоталитарлықтан демократиялық саяси режимге көшу ерекшеліктерін талдау.

 

Сабақтың типі:

Аралас сабақ, онлайн режимде ZOOM бағдарламасы арқылы өтеді.

Бағалау критерийі

Оқушы

  • Тоталитаризм, авторитаризм және демократия белгілерін салыстырады;
  • ХХ ғасырдың екінші жартысындағы тоталитарлықтан демократиялық саяси режимге көшу ерекшеліктерін талдайды;

Сабақ тақырыбына қорытынды жасайды.

Тілдік мақсат

 

 

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

 Саяси режим, деколонизация, демократияландыру, адам құқықтары

Негізгі сөздер мен тіркестер:

 Демократия, тоталитаризм, плюрализм, авторитаризм

Пәнаралық

Байланыстар:

Құқық негіздері, география, экономика

Жоспар.

Сабақтың кезеңі, уақыты

Оқытушының әрекеті

Оқушының әрекеті

Ресурстар

 

Басы

«Сәлемдесу.Оқушыларды түгендеу.

  1. Үй тапсырмасын қайталау

Миға шабуыл әдісі бойынша сұрақ –жауап жүргізу

1.Мемлекеттің қандай формаларын білесіңдер?

2. Ежелгі кезеңдегі мемлекеттің қалыптасу жолдары қандай?

3. Қазіргі кездегі қандай мемлекеттің түрлері бар?

4. Қазақстандағы мемлекеттің қандай басқару формасы қалыптасқан?

5. Президенттік басқару формасының ерекшелігі қандай?

 

Сұрақ жауап  орындайды

 

Презентация

 

Ортасы

(сабақтың уақытына қарай минутқа бөлу)

 

 

  1.  ОЙ ШАҚЫРУ. ТАҚЫРЫПҚА ШЫҒУ.

«Бізге бұрынғыдан да күшті билік қажет» жазуымен тоталитарлық режимді сипаттайтын және демократиялық режимді көрсететін «Американдық демократия» атты карикатура көрсетіледі.

Суретке қарап, бүгінгі тақырыпты анықтау. Сонымен сретте не көрсетілген, қалай ойлайсыздар бүгінгі сабақтың тақырыбы немен байланысты болуы мүмкін?

Мақсат қою.

Сұрақ:

  1. Демократия сөзін қалай түсінесіңдер?
  2. Қазіргі уақытта қандай саяси құрылымға ие мемлекеттер басым?    
  3. Қазақстан Республикасында қандай басқару жүйесі?          

Оқушылар сұрақтарға жауап бере отырып, оқу мақсатын анықтайды.

Сабақ жоспарымен таныстыру.:  -

Сабақ мақсатын, бағалау критерийлерін анықтау.

3.Сабақтың негізгі кезеңдері.

  1. Тапсырма.

Сауатты жазу айдары.

 Берілген слайдтан мәліметтерді көшіріп жазады. (Тапсырмаларды орындау барысында тілдік төрт дағды қалыптасады: жазылым, оқылым, тыңдалым, айтылым .)

Топпен жұмыс.

ZOOM бағдарламасында 4 топқа бөлеміз.

  1. Тапсырма

Зерттеп біліп ал айдары: (ауызша орындалады).

Оқулықпен жұмыс.

Оқушыларды топқа бөліп, әр топқа жеке тақырыпша беріледі.

1 топ – Саяси режимнің белгілері.

2 топ – Тоталитарлық режим.

3 топ – Авторитарлы режим.

4 топ – Демократия.

 Берілген тақырыпшалар бойынша мәліметпен оқып, танысады, топ ішінде өзара талқылайды. Басқа топтарға өз мәліметтерімен бөліседі.  (Әрбір топтан тек 3 оқушы ғана өз мәліметтерімен бөліседі. Толық мәліметімен бөлісіп, пікір аламасқан оқушыға 10 балл қойылады. Топ бойынша  30 балл жинау керек)

  1. Тапсырма

Сұрақ – жауап айдары.

Топ студенттері өзара берілген мәліметтер бойынша бір-біріне сұрақ қою. Әр топтан 2 оқушы шығып, сұрақ қояды және басқа топтың қойған сұрақтарына жауап береді. (Егер қойылған сұраққа жауап бере алмаса балл сұрақ қойған топтың оқушысына беріледі. Әрбір дұрыс жауапқа 10 балл қойылады. Топ бойынша 20 балл жинау керек.)

  1. Тапсырма

Тапқырлық таныт айдары. Ой қозғау.

Сәйкестендіру кестесін толтырады.

 

 

Берілген сурет бойынша тақырыпты анықтайды.

Өз ойларын білдіреді.Арнайы ресурстар арқылы жаңа тақырыпты талдайды

Топ бойынша

Жеке,   өзара тақырыпты түсінгендерін оқытушыға  қол көтеру арқылы  білдіреді

 

 

 

 

Слайдта көрсетілген ресурстарды талқылайды

 

 

Видеороликтан тақырыпқа сай берілген түсініктерді дамыту  арқылы, мәтіндегі тапсырмаларды орындау  барысында ой өрісін жетілдіру  арқылы бәсекелеседі

 

 

Тақырып бойынша мәліметтерді дәптерлеріне жазып алады.

 

 

 

 

 

 

 

Слайдта  берілген сұрақ жауапты  орындайды

Сұрақ жауап  арқылы сұраққа жауап береді, логикалық ойлай білуі мен сыни көзқарасы таныта білу дағдылары қалыптасады

Карикатура

http://9011999.blogspot.com

Карикатура америкалық демократия карикатурасын көрсету.

дидактикалық материалдар http://ikitap.kz/audiobook/5189-kerqula_atty_kendebaj/5189-kerqula_atty_kendebaj

аудиокітап

Алты томдық «

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтыңсоңы

 

«Плюс-минус-қызықты» әдісі.

 Оқушыларға сабақ соңында кестені толтыру ұсынылады: П(+);  М(-);    Қ (қызықты).

«П»-«плюс»  бағанына сабақта ұнаған нәрсе жазылады: ақпарат, жұмыс түрлері, т.с.с.

«М»-«минус» бағанына сабақтың ұнамаған немесе түсініксіз сәттері, оқушы пікірі бойынша оған ешқандай қажеттілігі жоқ ақпарат жазылады.

«Қ»-«қызықты» бағанына оқушылар сабақта естіген қызықты мәліметтерді жазады, оған қоса тақырып бойынша білгісі келетін мәселелер бойынша оқытушыға сұрақтар жазуға болады.

Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды.

Рефлексия парағы

 

Бағалау

Сабақтың соңында баллдық жүйе  бойынша бағалау дескрипторларын ескере отырып  бағалайды.

Үйге тапсырма:

Термин сөздердің толық анықтамасын анықтап, толықтырып, жазу. Демократия, тоталитаризм, плюрализм, авторитаризм

 

 

 

Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері
АКT-мен байланыс
Құндылықтардағы байланыс

Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.

Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз

Сабақта бағалаудың түрлері қолданады: өзін өзі, бірін бірі, топтық және мұғалімнің бағалауы.

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді  іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары  

 

Рефлексия

Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

Қорытынды бағамдау

 

Сабақта қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе Сіздің сабағыңызды жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

                   

 

 

 


Пікірлер (0)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз