Өлең, жыр, ақындар

Математикалық және серіппелі маятниктердің тербелістері

бөлімі:

Күні:   22.02

Сыныбы:  9а

Қатысушылар саны:                   Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Математикалық және серіппелі маятниктердің тербелістері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

9.2.5.6 әртүрлі тербелмелі жүйедегі тербелістің пайда болу себептерін түсіндіру;

9.2.5.7 маятниктер тербелісі периодының әртүрлі параметрлерге тәуелділігін зерттеу

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар білуі тиіс: әртүрлі тербелмелі жүйедегі тербелістің пайда болу себептерін түсіндіреді  және  параметрлерге тәуелдігін зерттейді

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: формулаларды түрлендіріп,есептерді шығара алады.

Кейбір оқушылар орындай алады:

Маятниктер  тербелісі  периодының  әртүрлі  параметрлерге  тәуелдігін  зерттеу

Бағалау критерийлері

Математикалық тілшенің анықтамасын біледі және оның тербелісін сипаттайды.

Формулаларды  түрлендіріп  ,есептерді  шығара  алады

Зерттеу  мақсаты

Ақпараттық  бағдарламалар  арқылы  оқушылардың  пәнге қызығушылығын  қалай  арттырамыз

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

10 минут

Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

Үй  тапсырмасын  сұрау

«Ғажайыптар  әлемі» Word Woll платформасы  

Оқушылар өткен тақырып сұрақтарына жылдам жауап беріп, бүгінгі тақырыппен танысады.

Дескриптор

тербеліс периодының формуласын біледі

-жиіліктің формуласын біледі

Оқулық

Слайд

Сабақтың ортасы

Сабақты  бекіту

Жаңа тақырып

«Кім жылдам » әдісі 

Математикалық және серіппелі маятникке есептер шығару

1) Егер математикалық маятниктің тербеліс периоды 12,56 с болса, оның ұзындығы қандай? (g=10 м/с2; π=3,14)

2) Қатаңдығы 2500 Н/м серіппеге асылған 16 кг дене қандай периодпен тербеліс жасайды?

3) Қатаңдығы 100 Н/м серіппеге асылған 4 кг дене қандай периодпен тербеліс жасайды?

«Таза тақта  »әдісі

Сұрақ –жауап

Дескриптор

-период теңдеуін біледі

-серіппелі маятник үшін период формуласын қолданады

Дәптерге  анықтама формуларды жазады

Дескриптор:

-Есеп шартын жаза алады.

-Формуланы қолданады.

ХБЖ –ға айландырады

-Дұрыс есептеулер жүргізеді.

Дескриптор:

Математикалық маятник  анықтамасын біледі

Формуларды біледі

Сереппелі маятник анықтама формуларды біледі

Кері  байланыс

Бағалау

Үй тапсырмасы

 «Ұстазға хат» әдісі

Оқушылар  біліміне  кері  байланыс  арқылы қорытынды  жасалынады

Сіз  бүгін  нені  білдіңіз

Сіз үшін  не  қүнды  болды?

Қандай  тапсырманы орындау  қиынға  соқты

Сабақ соңында әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша жалпы баллдық жүйемен бағалау

 -Тақырып соңындағы сұрақтарға жауап жазу.

Сабақты қорытындылау барысында оқушылар өз ойларын үлестірме қағаздарға жазып, кім қай мәселені ұққандығына қарай толтырады.

Жалпы сабақты бағалау критерийлер бойынша ең жоғарғы 10 балл

Үлестірме стикерлер

Оқулық


Пікірлер (0)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз

Пікірлер