Бөлім |
Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті |
Педагогтің аты-жөні |
Черниязова Г.М. |
Күні |
21.02.2023ж |
Сынып |
2 |
Пәні |
Қазақ тілі |
Сабақтың тақырыбы |
Жалқы есім және жалпы есім |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.1.1.1 тыңдаған материал бойынша түсінбеген сөздерін белгілеу, мəтін мазмұны бойынша қойылғансұрақтарға жауап беру; 2.4.2.4 зат есімнің жалпы жəне жалқы түрлерін ажырату, жалқы есімнің жазылу емлесін сақтау; 2.2.6.1 мұғалімнің көмегімен белгілі бір тақырыпта жазылған мəтіндердің ұқсастығы мен айыр-машылығын (жанры/мəтін түрі) табу |
Сабақтың мақсаты |
Тыңдаған материал бойынша түсінбеген сөздерін белгілеп, мəтін мазмұны бойынша қойылған сұрақтарға жауап береді. Зат есімнің жалпы жəне жалқы түрлерін ажыратып, жалқы есімнің жазылу емлесін сақтайды. Мұғалімнің көмегімен белгілі бір тақырыпта жазылған мəтіндердің ұқсастығы мен айырмашылығын (жанры/мəтін түрі) табады. |
Сабақтың барысы:
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
Басы (5 мин) |
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Үй тапсырмасын тексеру
«Қағып ал!» ойыны Балалар шеңбер жасап тұрады. Мұғалім допты лақтырып, жалпы есім болатын сөзді айтады. Қағып алған оқушы сол сөзді жалқы есімге айналдырып атайды Қыз- Ұл- Қала- Жануар – Көл- |
Жалпы есімдерді жалқы есімдерге айналдырады. |
ҚБ. «Шапалақ» |
доп |
||||
Ортасы (35 мин)
Сергіту сәті |
Жаңа сабақ Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау 32-жаттығу Өлеңді түсініп оқы.
Ф. С. тапсырма Қандай батаның түрін білесіңдер? Батаны жатқа білетіндерің бар ма? 33-жаттығу Берілген сөздердің ішінен жалқы есімдерді теріп жаз.
Есіңде сақта!
«Сөзқұра» ойыны Буындардан сөз құра. Не, бе, шө, ме, ре, ре, ла, ба, шек, шөп.
35-жаттығу Ұйқасын тауып жаз.
Саралау тапсырмасы Семантикалық картамен жұмыс Берілген сөздерді кестеге орналастыр.
Балқаш, оқушы, Іле, жолбарыс, Алатау, бата, Қызылорда, Алабай, Жұмбақтас.
ЕБҚ Сөздерді көшіріп жазады |
Өлеңді оқып, сұрақтарға жауап береді.
Жалқы есімдерді теріп жазады.
Ережемен танысады.
Буындардан сөз құрайды.
Ұйқасын тауып жазады.
Кестені толтырады. |
ҚБ: «Попкорн» -өлеңді оқиды; Сұрақтарға жауап береді; Батаны жатқа айтады.
Дескриптор: –жалқы есімдерді теріп жазады;
ҚБ. «Отшашу»
ҚБ: «Білім үйі»әдісі Ұйқасын тауып жазады; Зат есімдердің астын сызады.
Дескриптор: Жалқы есімдерді анықтап жазады; Жалпы есімдерді анықтап жазады. |
Оқулық
Бейнежазба
Үлестірмелі қағаздар |
||||
Соңы (5 мин) |
Үй тапсырмасы 54-бет, 34-жаттығу Рефлексия |
Кері байланыс береді |
«Көңіл күй аралы» әдісі |
Кері байланыс парағы
|
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
Барлық авторлар
Ілмек бойынша іздеу
Мақал-мәтелдер
Қазақша есімдердің тізімі