САБАҚ ТАҚЫРЫБЫ: Әдібай Табылды. Күздің кереметі |
Мектеп: №1 мектеп-гимназиясы |
|||||||||
Күні: |
Мұғалімнің есімі: Шатабаева Гүлдана. |
|||||||||
СЫНЫП: |
Қатысқандар саны: 25 |
Қатыспағандар саны: - |
||||||||
Қолданылатын модульдер: |
СТО, Оқыту мен оқуда АКТ пайдалану, Талантты және дарынды балаларды оқыту, Оқытуды басқару және көшбасшылық. |
|||||||||
Сабақта қолданылатын әдіс-тәсілдер: |
«Жүректен жүрекке», «Кубизм», «Жарысты жалғастыр», «РАФТ», «Бағдаршам», «Смайлик» |
|||||||||
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
«Күздің кереметі» мәтінінің негізгі идеясын ашу |
|||||||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
|||||||||
- Мәтінді тиісті дауыс ырғағымен оқи алады.. |
||||||||||
Оқушылардың басым бөлігі: |
||||||||||
- Өз бетінше шығармашылық жұмыс жасай алады.. |
||||||||||
Кейбір оқушылар: |
||||||||||
- Мәтіннің өзекті түйінін аша алады. |
||||||||||
Алдыңғы оқу |
Күзгі еңбек туралы білімі қалыптасады. |
|||||||||
Жоспар |
|
|||||||||
Уақыт өлшемі |
Жоспардың мазмұны |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Күтілетін нәтиже |
Ресурстар |
|||||
7 мин |
І. Кіріспе Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу Оқушыларды психолгиялық дайындау. Топқа бөлу. |
Сыныпқа ену, оқушыларды жылы сөзбен қарсы алу, сәлемдесу. Жүректен жүрекке тренингі арқылы (Жұмсақ ойыншық бере отырып, бір - біріне жылы лебіздерін білдіру) ұйымдастыру. Жыл мезгілдері бойынша пазл арқылы төрт топқа бөлу. 1 топ – Қыс 2 топ- Көктем 3 топ – Жаз 4 топ – Күз |
Орындарынан тұрып сәлемдеседі жылы қабақты сезеді. Бір-біріне жүректен шыққан жылы лебіздерін білдіреді. - Бүгінгі күн сәтті өтсін - Сабағыңды беске оқы, ата-анаңның үмітін ақта т.б. Өлең жолдары жазылған қима қағаздар топқа бөлінеді.
|
Ынтымақтас тығы жарасқан жылы жұмыс аймақтары қалыптасады.
|
Жұмсақ ойыншық
Пазлдар |
|||||
5 мин |
Үй тапсырмасы |
«Кубизм» стратегиясы бойынша талқылаймын.
Акциялар арқылы бағалаймын. |
Кім? Не? Неге? Не үшін? Қалай? Қандай? деген сұрақтарға жауап береді Белсенді оқушы-10000 тг Жақсы қатысқан оқушы-5000 тг Орташа қатысқан оқушы-2000 тг Ынталандыру үшін -1000 тг
|
Оқушылар қызығушылықпен орындайды. Логикалық ойлау қабілеті артады, ойын жинақтай біледі. |
Сұрақтар жазылған кубик Акциялар
Бағалау парақшасы |
|||||
3 мин |
Жана сабақ Миға шабуыл
|
Тақырыпты ашу мақсатында «Күз» туралы бейнеролик көрсете отырып түрткі сұрақтар қойылады. Мадақтау сөздер арқылы бағалаймын. (Жарайсың, тамаша, өте жақсы т.б.)
|
Бейнероликті тамашалайды. Бейнероликті талдайды Оқушылар өздерінің ой пікірлерін ортаға салады. |
Аудиовизуалды қабылдау арқылы, жаңа сабақтың тақырыбын ашады. |
Интербелсен-ді тақта |
|||||
20мин |
«РАФТ» әдісі |
Мәтінмен жұмыс. «Жарысты жалғастыр» оқыта үйрету ойыны. Әр топқа топтық тапсырма беріледі. 1-топқа мәтінді оқу; 2-топқа мәтіннің мазмұнын түсіндіру; 3-топқа мәтін бойынша сурет салу; 4-топқа күз туралы 5 жолды өлең құрастыру, ақындардың өлеңін оқу. «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау Топтық бағалау. Әр топқа бағдаршам түстері беріледі. Оның түстеріне байланысты әр топ басқа топтарын бағалайды. «РАФТ» әдісін пайдаланамын |
Мәтінді тізбектеп оқып шығады, мәтіннің мазмұнын айтып, суретін салып, өлең құрастырады.
Әңгімені рөлдік бейнемен көрсетеді
Топтар басқа топтардың сабаққа қатысуы туралы баға береді. (Жасыл-барлығы түсінікті, сары-әлі де сұрақтар бар, қызыл-түсінген жоқпын).
|
Оқушылар ақпартты өз бетінше ұғынады, меңгере алады және сыныптастарына түсінікті етіп жеткізе біледі.
Өзара бағалауды іске асырады және үйренеді. |
Оқулық, маркер, стикер, Флипчарт
Бағдаршам түстері |
|||||
3 мин |
Эссе жазу |
Жаңа сабақтан түсінгендері бойынша эссе жаздырту
Смайликпен бағалау |
Үш сөйлемнен тұратын эссе жазады. |
Ойларын нақты жеткізуге үйренеді. |
Смайликтер |
|||||
2 мин |
Бағалау |
Формативті бағалау бойынша орта балын шығару |
Топ басшысы бағалау парағындағы бағаларды айтып шығады |
Өзін-өзі бағалау мен өзара бағалауды үйренеді |
Бағалау парағы |
|||||
2 мин |
Үйге тапсырма |
«Күздің кереметі» мәтінін түсініп оқу, сөзжұмбақ құрастыру |
Оқушылар үй тапсырмасын күнделіктеріне белгілеп алады. |
Бүгінгі жаңа сабақты үйде кеңінен меңгере отырып, сөзжұмбақ құрастырып келеді. |
Оқулық, дәптер, қаламсап |
|||||
3мин |
Кері байланыс
|
Даналық ағашы суреті ілінеді.Стикерлерді таратып беремін. |
Сол арқылы сабақтан алған әсерлерін, ой-пікірлерін жазып, жапсырады. |
Оқушылардың оқуға деген белсенділіктері мен қызығушылықтары артады. |
«Даналық ағашы», стикер, қаламсап |
|||||
Қосымша ақпарат Интернет, оқулық, Газет журналдар т.б.
|
|
|||||||||
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы б Айланыс |
||||||||
Бүгінгі сабақта қабілеті жоғары оқушыларға: Мәтінге сүйеніп, дастархан басында кімдер отырғанын елестету, айту. Дастархан үстін тағы қандай тағамдар арқылы толтырар едің? Мәтінге тағы басқа қандай ат қояр едің? |
Сабақ барысында смайликтер, бағдаршам түстері арқылы бағалау
|
Қазақ тілі, дүниетану. Презентация қолданылады. Интерактивті тақтаны 20-25 минуттан артық қолдануға болмайды. Сабақ барысында үшкір, өткір заттарды мұқият қолдану. |
||||||||
Рефлексия Сабақ/ оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгінгі оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа Сіздің сабағыңыздың |
сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға
|
||||||||
|
|
|||||||||
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды 1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта 1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе Көмектесетін не білдім?
|
(оқытуды да,)?
алды (оқытуды да, оқуды да, ескеріңіз)?
жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге
|
Тексерілді:
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
Барлық авторлар
Ілмек бойынша іздеу
Мақал-мәтелдер
Қазақша есімдердің тізімі