Өлең, жыр, ақындар

Қазақстан облыстары

Сабақ жоспары

Алматы облысы  

Талдықорған қаласы

«М.Жұмабаев атындағы № 19 орта мектеп-гимназиясы мектепке дейінгі шағын орталығымен»коммуналдық мемлекеттік мекемесінің бастауыш сынып мұғалімі

Шаужанова Нұржанат Балатұрсынқызы

Дүниетану

 

Сабақтың тақырыбы

Қазақстан облыстары

Сабақтың мақсаты

Туған өлке туралы оқушылардың білімін толықтырады, кеңейтеді.

Түрлі тапсырмалар арқылы оқушылардың тілін дамыту, ауызекі сөйлеу дағдыларын жетілдіру, топпен жұмыс істеуге дағдыларын қалыптасады.   Туған жеріміздің тарихын танып біліп, ардақтап, табиғатын аялауға,         Отанға деген патриоттық сезімдерін ашады.

Күтілетін нәтиже

1. Қазақстан облыстары туралы біледі.

2. Картамен жұмыс жасайды.

3. Әр облыстың орналасуы мен ерекшеліктерін біледі.

4. Ізденіс жұмыстарын қорғайды.

Тапсырма

лар

*топтық жұмыс

*СТО

*шығармашылық тапсырмалар

*тест құрастыру

*рефлексия

Сабақ түрі

Жаңа сабақты игеру, ізденіс сабағы

Керекті жабдықтар

Карталар, сызбалар, слайдтар, суреттер, интербелсенді тақта

Сабақ барысы

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Кіріктіріл

ген модуль

І. Кезең. Ұйымдас-тыру

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ІІ. Кезең.

Негізгі

кезең

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Халық даналары айтқан екен: «Жүректен шықққан сөз жүрекке  жол табады» дегендей сабағымызды көңіл көтеретіндей  « Тілек шоғы»  деп аталатын тренингтен бастау.

              

1.1.Топқа бөлу

Карта бейнесіндегі қиындыларда топ атаулары жазылған, сол бойынша топқа бөлу.

I.Қызығушылығын ояту

1.2.«Кубизм» стратегиясы бойынша өтілген тақырыптарды қайталау.

-Қазақстан туралы өлең оқы.

-Қазақстан қандай мемлекеттермен шектеседі.

-Туған жер туралы мақал мәтелдер айт.

-Қазақстан Республикасының рәміздерін ата.

-Тәуелсіздікті қашан алды.

-Еліміздің бас қаласы туралы не білесің?

1.2.Топтастыру

«Қазақстан – менің Отаным» кластер құру.

II.Мағынаны ашу

Мұғалімнің сөзі.

- Қазақстанның 14 облысы бойынша мәліметтер беру. /слайд/

 - Карта түрлеріне тоқталу

 

Оқулықпен жұмыс.

Мәтінмен танысу.

Сұрақ – жауап

1.Қазақстанда неше облыс бар. Оларды ата.

2.Қазақстан облыстарын белгілеген карта қалай аталады?

 

 

 

Ой бөлісу.

Картадан топ атауларына байланысты облыстардың орналасуын тауып бер.

(Алдарына  карта тастау)

 

«Мен тұратын мекен» ойын

Өз облыстарының орналасуы мен ерекшеліктерін айтады.

-Біз өз қаламызда несімен мақтана аламыз?

 

«Дөңгелек үстел» стр.

-Мәдени орталықтары

-Оқу орындары

-Ескерткіштері

-Атақты есімдер

 

III.Ой толғаныс.

Қазақстан облыстары бойынша әр топ 5 тест құрастыру.

Шығармашылық тапсырмалар.

«Картаға орналастыр»

Әр облыстар бойынша пайдалы қазбаларды, ұлы адамдарды,әншілер

орналастыру.

Сыныпты түгендеп, сабаққа дайындау

-   Сіздерге денсаулық

-Шығармашылық табыс

-Отбасылық бірлік

-Адами қарапайымдылық

-Үлкен парасаттылық тілейміз!

 

Оқушылар топқа бөлінеді.

І топ «Оңтүстік»

ІІ топ «Солтүстік»

ІІІ топ «Шығыс»

ІҮ топ «Батыс»

 

Оқушылар өткен тақырыпты естеріне түсіреді.

(Куб қырларындағы сұрақтарға жауап беру)

Оқушылар сұрақтарға жауап беруге дайындалады.

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылар Қазақстан, еліміз, Отанымыз туралы топтастыру жасайды.

 

Қазақстан облыстарымен, карта түрлерімен танысады.

 

 

 

 

Оқушылар берілген материалдарды тізбектеп оқиды.

-14 облысты атайды.

-Әкімшілік карта

Оқушылар картадан әр облыстың орналысуын анықтайды.

Солтүстікте -

Оңтүстікте -

Шығыста -

Батыста -

 

 

Алматы облысы Талдықорған қаласы

«Менің қалам Талдықорған»

Өз ойларын ортаға салады, жазады.

 

Әр топ өзіне берілген тапсырмаларды әр оқушы бір сөзден жазады

 

Құрастырған тесттерді топтар арасында талдау, дұрыс жауаптарын табады.

 

 

 

Барлық топ оқушылары бірлесе отырып жауап береді.

 

 

 

 

     СТО

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

АКТ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бағалау

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

СТО

 

 

 

 

 

 

 

Ізденіс жұмыстарын қорғау.            І топ. Реферат

ІІ топ. «Менің қалам Талдықорған» эссе.

ІІІ топ. Буклет ( қалалар)

ІҮ топ. Сурет салу

 (Менің сүйікті қалам)

 

Әр топ берілген тапсырмасы бойынша жұмыс істейді. 

             Өзіндік жұмыс.

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

 

Талантты және дарынды балаларды оқыту

Қорытынды

 Бағалау.

 

Бекіту: Рефлексия. / 2минут/

 

Оқушыларды бағалау

 

Оқушылар сабақтағы ұнаған сәті мен ұсыныстарын жазады.

 

Бағалау

Үйге тапсырма

93 – 95 бет оқу, Қазақстан облыстарының экономикасының дамуы жөнінде қосымша тауып оқып келу. Өзің тұратын облысын жайлы мәліметтер жинау.

 


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз