Өлең, жыр, ақындар

Екі өрнектің қосындысы және айырымы, кубтарының формулалары

Сабақ:  Екі  өрнектің қосындысы және  ,айырымы  кубтарының формулалары(2сағ)

Мектеп: Тарғап  ауылындағы  орта  мектеп МДШО КММ

Күні:

Мұғалімнің есімі: Камалова.Ш

Пәні: алгебра

Сынып:  7сынып

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

Қысқаша көбейту формулалары тақырыбы бойынша білімдерін бағалайды.

 Өрнекті түрлендіруде оқушылардың     (а+в)33+3а2в+3ав23                    (а-в)3=а-3а2в+3ав23 формулаларын қолдана білуін, көпмүшелерді көбейткіштерге жіктеуде көрсетілген формулаларды кері тәртіпте қолдана білуін тексеру.

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар:

Екі өрнектің қосындысының кубы және айырымының кубы формулаларын біледі,

Оқушылардың басым бөлігі:

Екі өрнектің қосындысының кубы және айырымының кубы формулаларын біледі,есептер шығаруда қолданады.

Кейбір оқушылар:

Екі өрнектің қосындысының кубы және айырымының кубы формулаларын біледі, есептер шығаруда дұрыс қолдана алады..

Тілдік мақсат

Оқушылар:.  Қысқаша көбейту фрмулалары туралы білімдері кеңейеді.

Негізгі сөздер мен тіркестер: (а+в)33+3а2в+3ав23                

   (а-в)3=а-3а2в+3ав23

Алдыңғы оқу

(а+в)33+3а2в+3ав23         (а-в)3=а-3а2в+3ав23    

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)

Ресурс

Ұйымдастыру кезең

 I.Ұйымдастыру кезеңі.      Психологиялық  қалыпқа келтіру.

Оқушылармен сәлемдесу

 

Қызығушылықты ояту

Басталуы

 

 

 

 

Мағананы тану

Ортасы

 

 

 

Өтілген материалды қайталау, пысықтау.

 Ой қозғау «Ұшқыр ойдан –ұтымды жауап.»

Екі өрнектің айырымының кубын қалай табамыз?

1.(а-в) 3=

Екі өрнектің қосындысының кубын қалай табамыз?.

(а+в) 3=

   Мағынасын ашу. Жаңа тақырыпты меңгеру.

     1)Жаңаны  оқы, танып біл!

     2)Өзіңді –өзің жетілдір!

     3) Талпыныс! – шығармашылық-ізденіске жетелейтін тапсырмалар

«Ойлан, жұптас, талқыла»    Топтық жұмыс

 

1.Көпмүшенің екі өрнектің айырымының кубы түрінде жазылғанын тап.

 

  1. ;     Ә)

Б)  ;     B)  

2.Көпмүшенің екі өрнектің қосындысының кубы түрінде жазылғанын тап.

 

;     Ә)

Б)  ;     B)  

3.Көпмүшенің екі өрнектің қосындысының кубы түрінде жазылғанын тап.

 

;     Ә)

Б)  ;     B)  

4.Көпмүшенің екі өрнектің айырымының кубы түрінде жазылғанын тап.

 

;     Ә)

Б)  ;     B)  

   Ой толғаныс.   Өзіңді-өзің тексер!

(a+2c)3=                                   (m-3n)3= (n+4)3=                                   (10-2m)3=

(5-3x)3=                                  (b+7)3=

 

А4 қағаз

дәптер

Оқулық, карточкаларслайд, түрлі- түсті маркерлер

 

 

 

Қорытынды

Аяқталуы

.Жаңа сабақты бекіту. “Ойқозғау”    кубизм әдісі арқылы формулалардың анықтамасын айту 

1.a2-b2=(a-b)(a+b)                Екі өрнектің..........             

2. (a+b)2 = a2+2ab +b2          Екі өрнектің..........             

3. (a-b)2 = a2 -2ab +b2        Екі өрнектің..........             

4.(а+в)33+3а2в+3ав23  Екі өрнектің..........                               

5. (а-в)3=а-3а2в+3ав23     Екі өрнектің..........             

 

 

Рефлексия

Бағалау. Оқушылар бағалау парағына сәйкес өздерін бағалайды.

«5»  21-26 ұпай аралығы              «4»  16-20 ұпай аралығы

«3»  9-15 ұпай аралығы                 «2»  0-8 ұпай аралығы

БББ кестесін толтырады.

Маған ұнады-----

Мен тілеймін----

Маған --------қиын болды.

 

Кейінгі оқу

Екі  өрнектің қосындысы және  ,айырымы  кубтарының формулалары   №

 

 

 

 

             

 

 

 

 

 


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз