Өлең, жыр, ақындар

Looking for the sun

Пәні:

Ағылшын

Сабақтың тақырыбы:

Looking for the sun

Сыныбы:

6

Уақыты:

 

Сабақтың мақсаты:

А)Ақпараттық:

 

Ә)Проблеманы шешу:

 

Б)Коммуникативтік :

 

А) «Looking for the sun»   туралы білімдерін жаңа ақпараттармен толықтыру;

 

Ә) Regular verbs and irregular verbs етістіктерін  ауызша және жазбаша сөйлеуде қолдану дағдысын қалыптастыру;

Б) Regular verbs and irregular verbs етістіктерін  сөйлеуде қолдана білуге дағдыландыру;

Сабақтың әдісі:

Түсіндірмелі -иллюстративтік, сөздік, практикалық, грамматикалық

Сабақтың типі:

Жаңа  материалды  меңгерту.

Қолданылатын педагогикалық технологиялар:

Жаңа педагогикалық технология, білім беруді ізгілендіру, ынтымақтастыру.

Пәнаралық байланыс:

 

 қазақ тілі

Оқыту құралдары:

 

 

Тақта, оқулық, дидактикалық материалдар, плакат.

 

 

 

 

 

Сабақтың барысы:

Мұғалімнің  қызметі

Оқушының қызметі

Күтілетін нәтиже

 

I. Organization moment:

-Good morning dear children!

-Sit down please.

-First of all tell me who is on duty today?

-Who is absent?

-What day of  the week is it today?

-What`s the weather like today?

 

 

 

Now, please look at the blackboard.

 There is a phonetic drill.

Listen to me, and then you`ll repeat after me all together and by one.

    At school

I’m going to count

I’m going to read

I’m going to write

I’m going to speak.

 

 

-Good morning teacher!

- I`m on duty today.

-All are present.

- Today is cloudy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I’m going to count

I’m going to read

I’m going to write

I’m going to speak.

 

 

Мұғалім мен оқушы арасындағы алғашқы қарым – қатынас орнайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылар тақпақты тыңдайды, оқиды,жазады,сөйлейді.

 

II. Checking up the home work.

-Now, who want’s  to answer?  What was the  hometask  for today?

-  the  hometask  for today was exercise 5,6 at page 81.

Үй тапсырмасын дұрыс орындағандықтарын көрсетеді.

 

III. Introduction of the theme of the lesson:  «Looking for the sun»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IV. Grammar:

Now children today we`ll take a new theme  as  “Looking for the sun’’  First of  all write down the new words:

Get on- транспортқа отыру

A ferry- жүк таситын кеме

Reach- қол жеткізу,жету

Journey- сапар,саяхат

Shine- жарқырау

Empty- бос

 

Now children if you finished your writing, look at the blackboard and listen carefully to me. Our  today’s grammar theme is “Regular verbs and irregular verbs” Яғни, дұрыс және бұрыс етістіктер.Дұрыс етістіктерге  -ed  жалғауы  жалғанады және  бұрыс етістіктер  түбірімен өзгереді.

Ex:1 Find the  past forms of these verbs from text:

Regular verbs: reach rain start travel arrive

Irregular verbs: get go take shine leave come

 

 

 

 

 Мұғалімді мұқият тыңдап,жаңа сөздерді сөздік дәптерлеріне  жазып алады.

Get on- транспортқа отыру

A ferry- жүк таситын кеме

Reach- қол жеткізу,жету

Journey- сапар,саяхат

Shine- жарқырау

Empty- бос

 

Оқушылар грамматика бойынша жұмыстанады.

Оқушылар ережені тыңдайды, оқиды, жазады,сөйлейді.

 

 

 

 

 

 

Reached, rained, started, traveled,

arrived.

Got, went, took, shone, left, came

 

 

 

 

 

 

Оқушылардың сөздік қорлары молайады және жаңа сөздерді айтып үйрене алады.

 

 

V. Doing exercises with teacher

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VI. Doing exercises yourself

 

 

 

 

 Do  you  understood  me?

 Well. Now  we shall do some exercises.      Exercise 2 p 84 Listen and read

Robert Midhurst is 65, but he looks much younger. Last year he was in Europe and North Africa on a bicycle for more than six months. Last September the weather in Britain was very bad, so Robert got on his bicycle in London and went to Dover. At dover he  took a ferry. After three days he reached Paris, but in Paris the weather wasn’t better than in London. It rained all the time. Again he got on his bike and started the journey to Spain. Robert likes France a lot .He travelled slowly. The weather got better. The days were very sunny and warm. It was late October when he arrived in Spain. For five days he travelled slowly because there were strong winds, and it often rained. At the  beginning of  November the weather got better. The sun shone but the beaches were often empty. He left Spain at the beginning of December. In December he was in Africa. It was very hot there. The journey was very interesting. He came back to England by plane.

Exercise 3 p 84 Read the  text again and complete the chart.

 What was the weather like in places Robert visited.

Places

Weather

Britain

 

France

 

Spain

 

Africa

 

 

Exercise 4 p 85 Ask  and answer the questions.

What was the weather like in London?

-It /very bad.

b. What/weather/like/Paris?

c. It  How did he go to Dover?

- He/go/by bicycle.

d.How/go/to Paris?

    -                           by ferry.

  e. Where was Robert in September

(October, November, December)?

Exercise 5 p 86 Read an interview with Robert  and Midhurst.Look at the below and put a tick(˅) or a cross(x).

Interviewer: Robert,you are not so youmg.Why did you go on the that journey?

Robert: For many reasons.I love Britain,I also love travelling.

Interviewer:about  Why don’t you travel around Britain?

Robert: I know Britain well.I love the countryside,but English food is boring.The hotels are very expensive and not very good.They’re much better in France.

Interviewer: So you don’t like much Britain.

Robert: Oh, I do.I love the people,they’re so friendly.The most  important thing for me is weather.

Interviewer: The weather?

 Robert: Yes I hate the weather.I like the British summer, but the summer, but the spring is very wet.

Interviewer: But the winter isn’t very cold.We don’t have much snow.

Robert: That’s right,but it rains a lot.I like the sun.So I certainly don’t like the British winter.

   

 

 

 

 

What does Robert  like about Britain?

Does Robert like….?

The countryside

The food

The hotels

The people

The weather

The summer

The winter

 

 

Exercise 2 p 73.

Robert Midhurst is 65, but he looks much younger. Last year he was in Europe and North Africa on a bicycle for more than six months. Last September the weather in Britain was very bad, so Robert got on his bicycle in London and went to Dover. At dover he  took a ferry. After three days he reached Paris, but in Paris the weather wasn’t better than in London. It rained all the time. Again he got on his bike and started the journey to Spain. Robert likes France a lot .He travelled slowly. The weather got better. The days were very sunny and warm. It was late October when he arrived in Spain. For five days he travelled slowly because there were strong winds, and it often rained. At the  beginning of  November the weather got better. The sun shone but the beaches were often empty. He left Spain at the beginning of December. In December he was in Africa. It was very hot there. The journey was very interesting. He came back to England by plane.

 

The weather in Britain is very bad.

The weather in France is better.

The weather In Spain is strong windy and rainy.

The weather in Africa is very hot.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылар бір-бірімен диалог құрады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yes

No

No

Yes

No

Yes

No

 

 

 

Тақырыпты тез әрі жеңіл қабылдай алады. Ағылшын тілінде оқи алады және аудара алады. Қойылған сұрақтарға тез әрі нақты жауап береді.

 

Оқушылар мәтінді оқып шығады,ары қарай жаттығулармен жұмыстанады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мұғалімнің көмегімен жаттығулар орындауда шапшаңдық пен таланттылықтарын байқатады. Тақырыпты тез меңгереді.

 

 

 

 

 

 

 

Жаттығуларды мұғалімнің көмегінсіз өз беттерімен орындау арқылы жаңа материалға түсінгендерін көрсетеді.

 

VII. Giving home work.

Exercise 6 p 86 Complete the sentences from the text.

  1.        is often wet.

2 In the           we don’t have.        .

     3 In the winter is …………..

     4 The summer ……………..

 

 

 

Оқушылар үй тапсырмасын жазып алады.

Үйге берілген тапсырманы  ізденіп орындап келеді.

 

XV. Conclusion.

Your marks for lesson: …., …..,  ….., …., …., …. - exсelent, …, …, …, …, …, -good. Good-bye children!

Күнделіктеріне бағаларын қойдырады.

-Good-bye teacher!

Сабақ  қорытындыланады. Оқушылар бағаланады..

 

           

 


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз