ШҚО Зайсан ауданы "М. Дауленов атындағы мектеп-интернат" КММ
физика пәні мұғалімі Ниязбек Каусар
ШҚО Зайсан аудыны «М.дауленов атындығы мектеп-интернаты»КММ Ашық сабақ Сыныбы: 7 «Ә» Пән мұғалімі: Ниязбек Каусар |
||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Иіндіктің тепе-теңдік шарты |
|||||||||||||||||||
Оқу мақсаты |
7.2.4.4 – тепе-теңдікте тұрған денелер үшін күш моменттер ережесін тұжырымдау және есептер шығаруда қолдану |
|||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты |
Барлығы: Иінтіректің құрылысын және иіндіктің тепе – теңдік шартының формуласы мен анықтамасын біледі Басым бөлігі: Иіндіктің жұмыс істеу принципін түсінеді, күнделікті өмірдегі маңыздылығын ажыратады Кейбірі: иінтіректің тепе–теңдік шартына арналған есептерді шығара алады.Өмірден мысалдар келтіреді, пәнаралық байланыс жасайды. |
|||||||||||||||||||
Бағалау критериилері |
- Иіндіктің тепе теңдік шартына тұжырым жасай алу. |
|||||||||||||||||||
Тілдік мақсаты
|
Пәндік терминдер бойынша сөздік:
|
|||||||||||||||||||
Құндылықтар |
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы қағидасына сүйене отырып оқушыларды еңбекке баулу, ұжыммен жұмыс атқару |
|||||||||||||||||||
Пән аралық байланыс |
Математика, технология |
|||||||||||||||||||
Алдыңғы білім |
Күш, күш моменті, жай механизмдер |
|||||||||||||||||||
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
Сабақтың басы 8 минут |
І.Ұйымдастыру. Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу. ІІ. Тақырыпқа сай сынып оқушыларын топқа бөлу (сызғыш, кір тасы, блок, таразы) ІІІ.Ынтымақтастықты қалыптастыру . Психологиялық ахуал туғызу: «Шаттық шеңбері» - оқушылар шеңбер жасап тұрып, оң жақтағы көршісіне жантайып, иықтарын түйістіріп, жақсы тілек айтады. ІV. Үй тапсырмасын тексеру: «Бұл жауабы болса, онда сұрақ қандай болады» әдісі 1. Түсірілген күшті түрлендіру үшін қолданылатын құралды атайды (Жай механизмдер дегеніміз не?) 2. Бұл шаманың өлшем бірлігі 1 Н*м (Күш моментінің өлшем бірлігіне қандай шама алынған?) 3. М=F•d формуласымен анықталады (Күш моментінің формуласы қандай?) 4. Өлшем бірлігі 1 Н (Күштің өлшем бірлігіне қандай шама алынған?) 5. Иіндік, көлбеу жазықтық, шығыр, сына, бұранда (Жай механизмдердің түрлеріне не жатады?) ҚБ: Бірін бірі бағалайды, дұрыс жауаппен түзету жасайды.(Смайликтер арқылы бағалау.) Алдарындағы суреттер бойынша сабақтың мақсатын анықтау |
Пазыл қиындылары (Сурет 1, 2, 3, 4)
|
||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
2 минут |
Тақырыпты ашу: «Миға шабуыл» - берілген заттар арқылы, оқушылармен тақырыпты табу, сабақ мақсаты мен критерийлерді бірлесе құру. Шыны стаканда шанышқы мен қасық байланысының тепе- теңдікте тұруын көрсету, себебін сұрау. |
Шанышқы мен сіріңке- https://www.youtube. com/watch?v=W77HcFriDww Бейнеролик |
||||||||||||||||||
7 минут |
ЖИГСО әдісімен оқулықтағы иіндіктің тепе-теңдік шарты тақырыбын топпен талқылау. Мәтінді оқу. |
Оқулықпен жұмыс |
||||||||||||||||||
«Түртіп алу» әдісі бойынша талқылайды, түйінін жазады |
Үлестірме қағаз
|
|||||||||||||||||||
ҚБ: «Үш шапалақ» |
|
|||||||||||||||||||
7 минут |
2-тапсырма. Сұрақ - жауап: «Конверт » әдісі. Осы тақырыпты ашатын анықтамаларды қайталайды. ҚБ: «Бас бармақ»
|
Конверт, таратпа қағаздар
|
||||||||||||||||||
1 минут |
Сергіту сәті: Дене қозғалысына жаттығу. Топтар әр түрлі қимылдар арқылы тепе-теңдік сақтап тақырыпты көрсетеді. |
|
||||||||||||||||||
12 минут |
«Оқы, есепте, зертте» топтық жұмыс Тапсырма №2 Кестені толтырыңыздар:
ҚБ: Бірін-бірі бағалайды, өзін-өзі бағалайды, «Жарайсың» |
Сұрақтар жазылған парақша
Слайд
PHYWE зертханалық құралдар жиынтығы,таразы, иіндік, жүк. |
||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 3 минут |
Үйге тапсырма:§ 37, үйде орындалатын эксперименттік тапсырма Кері байланыс. «Қарлы кесек » әдісі арқылы оқушылар бір – біріне сұрақ қойып, жауабын алады. Рефлексия: Бүгінгі сабақтан алған әсерін стикерлермен білдіру |
|
||||||||||||||||||
Саралау Сабаққа мақсат сараланып қойылады. Осыған сәйкес үй тапсырмасы да сараланып беріледі. |
Бағалау Әрбір тапсырмадан кейін оқушылардыңқызығушылықтарын арттыру үшін «Жарайсың» деген сияқты сөздермен ынталандыру жүргізеді, стикерлермен қалыптастырушы бағалау әдістері жоспарланады, біріне-бірі түсіндіреді, толықтырады, бағалайды. |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау Оқушылардың сабақта жағымды психологиялық ахуал туғызу, көңіл-күйлерін көтеру үшін шаттық шеңберін құрады. Сергіту сәті тақырыппен байланыстырыла әзірленеді. |
aimanru
Өте жақсы жазылған!
Бақытжан қызы динара
Йіндік не үшін қолданылды