Өлең, жыр, ақындар

Табиғатты қорғау. Өзінің аймағындағы кейбір экологиялық мәселелердің себептері

Ұзақ мерзімді жоспардағы бөлім: 6.4 А. Экология және тұрақты даму.

Мектеп: №46 А. С. Пушкин атындағы мектеп-лицейі КММ

Күні: 24.04.2019ж

 Мұғалімнің аты-жөні: Рыспанбетова Әлия

Сынып: 6 «А»

Қатысқандар :  

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

6.3 Табиғатты қорғау. Өзінің аймағындағы кейбір экологиялық мәселелердің себептері 2-сабақ

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.6.3.1 Өзінің аймағындағы кейбір экологиялық мәселелердің себептерін талдау

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

Өзінің аймағының экологиялық мәселелерін анықтайды, себебін талдайды.

Оқушылардың басым бөлігі:

Өзінің аймағының экологиялық мәселелерінің пайда болу себептерін талдап, кескін картаға түсіреді.

Кейбір оқушылар:

Өзінің аймағының экологиялық мәселелерінің шешу жолдарын ұсынады.

Бағалау критерийі

 1. Өзінің аймағының экологиялық мәселелерін айтады;
 2. Аталған экологиялық мәселелердің себептерін анықтайды.
 3. Өз аймағының экологиялық мәселелерінің шешу жолдарын талдайды.

Ойлау дағдысы

Білу, тусіну, қолдану, талдау.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

Өз аймағының экологиялық мәселелерінің себептерін түсіндіріп, жазбаша талдау жасайды.

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Экологиялық мәселелер, ғаламдық жылыну, орманның кесілуі, атмосфераның ластануы, жердің шөлге айналуы, ауыз судың сапасы, экономика, экологиялық білім, экологиялық мәдениет.

Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Менің ойымша, экологиялық мәселенің себебі.....

Бұл экологиялық мәселе мені ерекше толғандырады,себебі........

Менің ойымша,менің аймағымның экологиялық мәселесі.........болып табылады.

Экологиялық мәселені шешуге қосатын үлесім...................................................

Құндылықтарға баулу

Сын тұрғысынан ойлау, топтық жұмыс барысында өзара сыйластық, құрметпен қарау, ынтымақтастық, ашықтық, жауапкершілікті сезіну, білім алуға дайын болу.

Пәнаралық байланыс

 Жаратылыстану.  5.6.3.1 Қазақстан Республикасының экологиялық мәселелерін анықтау.

Алдыңғы оқу

Қазақстан Республикасының экологиялық мәселелері, себетері, салдары туралы түсініктері бар.

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

  Ресурстар

 

 

Сабақтың басы

8 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың ортасы 32 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы 5 мин

 

 

1 мин

2 мин

 

 

 

 

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

2 мин

 

 

 

 

 

 

10 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 мин

2 мин

 

 

 

3 мин

 

2 мин

6 мин

5 мин

 

Ұйымдастыру кезеңі:

Сәлемдесу, түгелдеу, оқу-құралдарын тексеру, көңіл-күйлеріне назар аудару. Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын орнату. «Жылы лебіз»

1.Ой қозғау

- Адамды құтқару дегенімізді қалай түсінеміз?

Неліктен олай ойлайсың?

- Экологиялық проблема қалай  туындайды?

- Республикамыздың басты пробелмары қандай? т.б

 Оқушылыардың дұрыс жауабын мадақтау.

Жасыл талдың макетін астында жасырылған суреттер (Арал теңізі, Байқоныр ғарыш аймағы Уран өндіруі) арқылы сынып оқушылары топқа топтастырылады және жаңа тақырыптың оқу мақсатымен таныстырылады

- Жасыл ағаштың тамырында жасырылған қандай суреттер?

- Бұл суреттерде не бейнеленген?  т.б        

«Кинометафора» әдісі

Жаңа бөлім болғандықтан оқушыларға мәлімет беру үшін жалпы табиғаттың ластануы жайлы видео материалдар көрсетемін.

Кері байланыс:

1. Бейне таспадан не байқадық? Қандай әсер алдық?

2. Адамның табиғатқа тигизетін әсері қандай? т.б сұрақтар қойылады.

Топтық жұмыс.Видео материалдағы мәліметтерді пайдаланып және берірген мәтінді оқып «Фишбоун» немесе «Балық қаңқасы» әдісі бойынша

Жүзеге асыру қадамдары:

1-қадам: Мәтінді әр оқушыға жеке оқу.

2-қадам: Оқу үрдісінде қаңқаның басына мәтін қарастырылатын проблема белгіленеді.

3-қадам: Жоғарғы «қосымша бұтақтарында» проблеманың себебі белгіленеді, төменгі «сүйекшелерінде» оқу барысында салдары  нақтылайтын дәйектер жазылады.

4-қадам: Балықтың «құйрығына» қорытынды жазылады.

5-қадам: Жұпта, топта жұмысты талқылау.

1-тапсырма:

1-топ: Арал теңізі

2-топ: Байқоныр ғарыш аймағы

3-топ: Уран өндірісі

                Дискриптор. Білім алушы:

1. Экологиялық мәселенің себебін анықтайды;.

2. Экологиялық мәселенің салдарын сипаттайды;

3. Экологиялық мәселенің шешу жолдарын ұсынады;

Кері байланыс орнату. ПМҰ диаграммасы

Оқушылар бір- бірін  тыңдай отырып + жақсы жақтарын, - теріс жақтарын, ұсыныстарын жазып, айтады

Тапсырма 2. (Жұптық жұмыс)

Кескін картадан Республикамыздың экологиялық аймақтарды анықтайды.

  https://im0-tub-kz.yandex.net/i?id=6aadd64a31d3626675390c836491afec-l&n=13    

Бағалау: өзара бағалау - дайын үлгі жауап арқылы

Сәргіту сәті. (көгалдандыру)

Тапсырма 3. ҰСМҚ«ПОПС» әдісі бойынша

Бірінші сөйлем-Менің ойымша,экологиялық мәселенің себебі...

Екінші сөйлем-себебі, бұл экологиылқ мәселе мені ерекше толғандырады...

Үшінші сөйлем-оны мен мына фактілермен  дәлелдей аламын...

Төртінші сөйлем-осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім... 

Бағалау критерилері:

Дескриптор оқушылар

өз аймағының экологиялық мәселелерін атайды;

 

аталған экологиялық мәселелердің себептерін анықтайды.

 

Жергілікті экологиялық мәселенің бірін анықтап.

Экологиялық мәселелердің топтарын анықайды.

 

Экологиялық мәселенің себептерін сипаттайды.

 

Экологиялық мәселенің шешу жолын айтады.

 

Рефлексия: «Бағалау ағашы»

       

Үйге тапсырма: Қосымша мәліметтерді пайдаланып туған жердің табиғатын сақтау мақсатында адамзат баласына қандай білім, мәденмет керек екенін жазып келіу.

 

 

 

 

 

 

Жасыл ағаштың макеті

 

 

Электронды оқулық,

Плакаттар,    маркерлер, мәтіндегі қағаз.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Презентация

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қазақстанның экологиялық картасы, Кескін карта

 

Стикерлер, плакат.

 

Қосымша ақпарат      

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді  қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың  үйренгенін  тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

1.Топтық, жұптық жұмыстар арқылы оқушыларға өзара қолдау, көмек көрсету жүзеге асырылады.

 

2.Топпен,жеке жұмыс істеуге қабілеті жоғары оқушыларға күрделі тапсырма беру арқылы оқушылыр сараланады.

Кейбір оқушыларға ағылшын тіліндегі терминологиямен жұмыс ұсынуға болады

1. Оқушылардың қажетті білімдерін білу мақсатында ашық сұрақтар беріледі.                      

2. Топтық жұмыс арқылы оқушылардың бірлескен әрекетін бақылау, өзара ПМҰ диаграммасы бойынша жетістіктерін айқындау.

3. Кері байланыс (ауызша)

4. Дайын үлгі жауап

5. Әр оқушының ОМ жеткендігін анықтау үшн критерийлері мен дескрипторлар қолдану.

6. ҰСМҚ «Попс»әдісі

7. Бағалау ағашы ( ауызша)

Сергіту сәті.

Арал теңізі,Байқоныр ғарыш айлағы,уран өндіру макетін көкалдандыру.

Қауіпсіздік техникасы  ережелері

 

Рефлексия

Сабақ \оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары  тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер  енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа  сабақ туралы  өз пікіріңізді жазыңыз.

Сол ұяшықтағы  Сіздің сабағыңыздың  тақырыбына  сәйкес  келетін  сұрақтарға  жауап беріңіз.

 

 

 

 

 

 

Қорытынды  бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды  да, оқуды  да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды  да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген  оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

Менің ойымша, экологиялық мәселенің себебі.....

Бұл экологиялық мәселе мені ерекше толғандырады,себебі........

Менің ойымша,менің аймағымның экологиялық мәселесі.........болып табылады.

Экологиылық мәселені шешуге қосатын үлесім...................................................

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ұзақ мерзімді жоспардағы бөлім: 6.4 А. Экология және тұрақты даму

 

Мектеп:№46 А.С.Пушкин атындағы мектеп-лицейі КММ

Күні:24.04.2019ж

 Мұғалімнің аты-жөні:Рыспанбетова Әлия

 

СЫНЫП:6

Қатысқандар :  

 

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

6.3 Табиғатты қорғау. Өзінің аймағындағыкейбір экологиялық мәселелердің себептері 2-сабақ

Осы сабақта қол жеткізілетін   оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

 

6.6.3.1 Өзінің аймағындағыкейбір экологиялық мәселелердің себептерін талдау

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

  • Өзінің аймағының экологиялық мәселелерін анықтайды;

Оқушылардың  басым бөлігі:

  • Өзінің аймағының экологиялық мәселелерінің пайда болу себептерін талдап, кескін картаға түсіреді.

Кейбір оқушылар:

  • Өзінің аймағының экологиялық мәселелерінің шешу жолдарын ұсынады.

Бағалау критерийі

1.Өзінің аймағының экологиялық мәселелерін айтады;

2.Аталған экологиялық мәселелердің себептерін анықтайды.

3.Өз аймағының экологиялық мәселелерінің шешу жолдарын талдайды.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

  • Өз аймағының экологиялық мәселелерінің себептерін түсіндіріп,жазбаша талдау жасайды.

Негізгі  сөздер  мен  тіркестер:

  • Экологиялық мәселелер,ғаламдық жылыну,орманның кесілуі,атмосфераның ластануы,жердің шөлге айналуы,ауыз судың сапасы,экономика, экологиялық білім,экологиялық мәдениет.

Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Менің ойымша, экологиялық мәселенің себебі.....

Бұл экологиялық мәселе мені ерекше толғандырады,себебі......

Менің ойымша,менің аймағымның экологиялық мәселесі...... болып табылады.

Экологиялық мәселені шешуге менің қосатын үлесім....

Бұл мәселенің нәтижесінде....болады деп ойлаймын.

Сонымен,менің аймағымның экологиялық мәселесі.....

 

Құндылықтарға баулу

Сын тұрғысынан ойлау, топтық жұмыс барысында өзара сыйластық, құрметпен қарау, ынтымақтастық, ашықтық, жауапкершілікті сезіну, білім алуға дайын болу.

Пәнаралық байланыс

 

Алдыңғы оқу

 

Оқушылар 5-ші сыныпта экологиялық мәселелерді анықтап,аймақтың экологиялық мәселелрін зерттеді.

 

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

 

             Ресурстар

 

 

Сабақтың басы

8 мин

1мин

2 мин

 

 

 

 

 

 

5 мин

 

 

 

 

 

Ұйымдастыру кезеңі:

Сәлемдесу,түгелдеу,оқу-құралдарын тексеру,көңіл-күйлеріне назар аудару. Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын орнату.

 

Ұй тапсырмасын сұрау:

1.Ой қозғау

-Адамды құтқару дегенімізді қалай түсінеміз?

Неліктен олай ойлайсың?

-Неліктен әлемде экологиялық проблема алдыңғы қатарда?

 Оқушылыардың дұрыс жауабын мадақтау.

Жасыл талдың макетін астында жасырылған суреттер(Арал теңізі,Байқоныр ғарыш аймағы Уран өндіруі) арқылы сынып оқушылары топқа топтастырылады және жаңа тақырыптың оқу мақсатымен таныстырылады

-Жасыл талдың астында жасырылған қандай суреттер?

-Бұл суреттерде не бейнеленген?                   

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың ортасы

32 мин

 

 

Оқушылар «Табиғаттың ластануы» туралы бейне таспаны тамашалайды.

Кері байланыс:

1. Бейне таспадан не байқадық?қандай әсер алдық?

2.Адамның табиғатқа тигизетін әсері қандай?т.б сұрақтар қойылады.

Топтық жұмыс.Бейне таспадағы мәліметтерді пайдаланып және берірген мәтінді оқып                         « Фишбон» немесе «Балық қаңқасы» әдісі бойынша білімдерін қорғау.

1-тапсырма:

1-топ:Арал теңізі

2-топ: Байқоныр ғарыш аймағы

3-топ:Уран өндірісі

 

      Дискриптор.Білім алушы:

1.Экологиялық мәселенің себебін анықтайды;.

2.Экологиялық мәселенің салдарын сипаттайды;

3.экологиялық мәселенің шешу жолдарын ұсынады;

 

Кері байланыс орнату.

1) Топта жұмыс істеу ұнады ма?

2) Өзге топтың бақылау нәтижелерімен  келісесіздер ме? Неліктен?

«2 жұлдыз - 1ұсыныс» арқылы бағалау.

 

 

 

 

 

Бағалау өзара бағалау -  «2 жұлдыз - 1ұсыныс» арқылы

Тапсырма 2.(Жұптық жұмыс)

Кескін картадан Республикамыздың экологиялық аймақтарды анықтайды.

 

Бағалау:   өзара бағалау - дайын

үлгі жауап арқылы

Сәргіту сәті (көгалдандыру)

Тапсырма 3. Кестені толтыру

(Жеке жұмыс)

 

Тапсырма 1. Тізімде берілген экологиялық мәселелердің ішінен өз аймағының экологиялық мәселесін таңдап, төмендегі сөйлемдерді аяқта.

A. Су көздерінің ластануы

Ә. Ауаның ластануы

Б. Ауыз су тапшылығы

В. Тұрмыс қалдықтарының жиналып қалуы

Г. Жабайы ағзалардың жойылу қаупі

Менің ойымша, экологиялық мәселенің себебі …

Бұл экологиялық мәселе мені ерекше толғандырады, себеб...

Бұл мәселенің нәтижесінде… болады деп ойлаймын .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тапсырма 2. Берілген экологиялық мәселелер тобына мысал келтір.

 

1. Ғаламдық экологиялық мәселелер.......

.....................................................................

2. Аймақтық экологиялық мәселелер.....

....................................................................

3. Жергілікті экологиялық мәселелер....

....................................................................

 

                      Сараланған тапсырма.

   Жергілікті экологиялық мәселенің  бірін атап оның шешу жолын ұсынады.

................................................................................................... ...................................................................

 

 

 

Қосымша ақпарат      

 

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға  тапсырманы күрделендіруді  қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың  үйренгенін  тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Денсаулық және

қауіпсіздік техникасын сақтау

 

 

1.Топтық, жұптық жұмыстар арқылы оқушыларға өзара қолдау, көмек көрсету жүзеге асырылады.

2.Барлық оқушыларға құбылыстарға мысал келтіру, оларды анықтау себептерін білу тапсырмалары беріледі. Сынып оқушыларының басым бөлігіне құбылыстарға сызба құрастыру ұсынылса, қабілеті жоғары оқушыларға қорытынды жасау, өз зерттеулері бойынша тәжірибелерін ұсыну арқылы олардың білімдерін кеңейту.

1.Оқушылардың қажетті білімдерін білу мақсатында ашық сұрақтар беріледі. 2.Топтық жұмыс арқылы оқушылардың бірлескен әрекетін бақылау, өзара

2жұлдыз 1ұсыныс беру бойынша жетістіктерін айқындау.

3. Кері байланыс (ауызша)

4. Дайын үлгі жауап

5. Әр оқушының ОМ жеткендігін аныұтау үшін бағалау критерийлері мен дескрипторлар қолдану

5. Шолиер табақшалары (жазбаша)

Сергіту жаттығуы

 қимылмен көрсету:

-қатып қалу;

-қайнау;

-бөлшектердің қозғалысы;

-өзгеріс жасау;

-жаңа заттың түзілуі.

Қауіпсіздік техникасы  ережелері

-

 

Рефлексия

Сабақ \оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары  тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер  енгіздім және неліктен?

 

Төмендегі бос ұяшыққа  сабақ туралы  өз пікіріңізді жазыңыз.

Сол ұяшықтағы  Сіздің сабағыңыздың  тақырыбына  сәйкес  келетін  сұрақтарға  жауап беріңіз.

 

 

 

 

 

 

Қорытынды  бағамдау

 

 

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды  да, оқуды  да ескеріңіз)?

 

1:

 

2:

 

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды  да, оқуды да ескеріңіз)?

 

1:

 

2:

 

Сабақ барысында  мен сынып  немесе жекелеген  оқушылар туралы менің келесі  сабағымды  жетілдіруге  көмектесетін  не білдім?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз