Пән: Дүниетану
Мектеп: Нұр-Сұлтан қаласы,№57 орта мектеп
Күні: Мұғалімнің аты-жөні:
Рысбай Нәбира Сеилханқызы
Сынып: 1 «Ғ»
Сабақтың тақырыбы: Отбасындағы мерекелер
Оқу мақсаты: 1.1.6.1 отбасылық мерекелердің бірін сипаттау
Сабақтың мақсаты: Барлық оқушылар: Отбасылық мереке туралы білу
Көптеген оқушылар: Отбасылық мерекелердің маңызын түсіну.
Кейбір оқушылар: Отбасылық мерекелерді сипаттау, сахналау
Бағалау критерийлері Отбасылық мерекелерді анықтайды
Отбасылық мерекелерді сипаттайды, өмірмен байланыстыра алады
Тілдікмақсаттар
Мереке , туған күн . сүйінші ,ат қою
Сен туылған күніңде қандай сыйлық сыйлағанды ұнатасың?
Құндылықтарды
қалыптастыру Сыни ойлау
Қарым -қатынас жасау
Бірін-бірі тыңдау , отбасы мүшелерін сыйлау
Пәнаралықбайланыстар Өзін-өзі тану, сауат ашу, көркем еңбек
АКТ қолдану дағдылары
Бастапқы білім Оқушылар отбасы, мереке туралы түсініктері бар(туған күн, наурыз,т.б)
Сабақбарысы
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет Ресурстар
Ұйымдастыру кезеңі
2 мин
«Ой қозғау»
5мин
Негізгі бөлім
5 минут
«Саралау әдісі»
yes
5 минут
Амандасу
Ынтымақтастық атмосферасын құру
«Алақан жылуы» сәттілік тілеу бір-біріне деген сыйластық қарым-қатынас ұялату.
"Ақылды доп"әдісі арқылы үй жұмысын пысықтау . Допты лақтырып,сұрақ қояды
Отбасы туралы не түсіндіндер?
Отбасы мүшелерін ата? Т.с.с
Мақсаты: Отбасы туралы білімдерін жинақтау
Дағды: сұрақ қоя білу, сыни ойлау.
Бағалау «Мадақтау» Жарайсыңдар!
(Ұ)Суреттер жайлы әңгімеле
Мақсаты:Сұрақтар қою арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу.Отбасылық мереке туралы білу
Суретке қарғанда ойларыңа не келді?
- Менің қолымда нені көріп тұрсыңдар ?
- Гүлді көргенде қандай сезімде боласыңдар ?
- Гүлдерді қай кезде сыйлайсыңдар?(мереке күндері)
Отбасында қандай мерекелер өтеді?
-Қай кезде көбірек қуанасыңдар?
- (мереке күндері)
Ендеше біз бүгін сабақта не туралы айтамыз деп ойлайсыңдар ?
-Оқушы жауабы:Отбасындағы мерекелер
Олай болса қазір біз топқа бөлінеміз.
Топтастыру.
Ата,әже,ана- суреттері арқылы 3 топқа бөлу
/Д/Оқулықпен жұмыс
Мәтін
Отбасындағы мереке -ерекше дәстүр.Кішкетай қуанышты шағын мерекеге айналдыруға болады. Бұндағы ең маңыздысы - отбасы мүшелерінің бірге болып,бір-біріне қуаныш сыйлауы.
/Ж/ Сұрақ- жауап әдісі. Жұпта бір- біріне сұрақ қою.
Сүйінші сұрау дегенді қалай түсінесің?
Сенің отбасыңда қандай мерекелер ерекше аталып өтеді?Неге ?
Мақсаты: Отбасы мерекелер туралы мәлімет алу.
Дағды. Өздігінен және жұппен жұмыс істеу, сұрақ қоя білу.
Бірін- бірі «Бас бармақ» арқылы бағалау
Слайд отбасы, мерекелер
«Бірлескен оқу»
8 мин
Сергіту:
2 мин
(Т) 2- тапсырма Суреттер сөйлейді.
1 -топ Туған күнді жоспарлау , тілек айту
2 –топ Бесікке салу дәстүрін сахналайды
3-топ Тұсау кесер дәстүрі
туралы мәлімет беру
Мақсаты:Отбасы мерекелерімен таныса отырып,түрлерін біледі.
Дағды: сыни тұрғыдан ойлау, бірін-бірі тыңдау, рөлге ену.
Дескриптор
- Отбасындағы мерекелерді білді, ажыратты;
Отбасындағы мереке туралы әңгімеледі;
Салт-дәстүрлерді айтты
БағалауТоптар бірін-бірі
«Бағдаршам» арқылы бағалайды
«Көңілді күн»
Оқушылар қимыл жасау арқылы бой жазады.
Бейне ролик
Көңілді күн
Рефлексия
3 мин
Кері байланыс
2 мин
(Д) 3-тапсырма «Ашық хат» Әркім өзі қалаған досына хат жазу.
Нені үйрендіңдер?
Қай мереке ерекше ұнады?
Неге ?
Кері байланыс "Шар арқылы "
- нені білдім, нені үйрендім жасыл шарға
- нені толық түсінбедім сары шарға
- Түсінбедім қызыл шарға жиналу
Саралау –
тапсырманы жоспарлағандаоқушыларға салт-дәстүлер туралы мәлемет алуға қолдау көрсету.Салт –дәстүрлер туралы ақпаратты өз тәжірибесінде қолдану ұсынылды.
Бағалау- оқушыларға тапсырмаларды орындау барысында бақылау және дербес жұмыс кезеңдерінде жүзеге асады:
1- тапсырмада «Мадақтау» Жарайсыңдар!
арқылы бағаланады
2-тапсырмада « Басбармақ» арқылы бағаланады.
3- тапсырма «Бағдаршам»бағаланады
Дескриптор
Рефлексия
Кері байланыс
Пәнаралық байланыстар, қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, сауат ашу пәнімен байланысты болды.
Жалпы тапсырма барысында қауіпсіздік ережелерісақталады.
Сабақ бойынша рефлексия
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы, оқу туралы)
1.Оқыту мақсатынан ауытқымай нақты қойылған сабақ мақсаты мен сыныптың қабілеттілік ерекшелігіне сәйкес қолданылған әдіс-тәсілдер.
2.Сыныптың ерекшеліктеріне қарай жасалған тапсырмалар.
Сабақты жақсартуға не ықпалете алады(оқыту туралы да оқу туралы да)
1.Сабақтағы алынған кері байланыстар уақтылы алынып отырылады.
2. Оқушының сабаққа деген қызығушылығы, өздігінен білім алуға құштарлығы.
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/ қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
Келесі сабақты жоспарлауда кейбір оқушылардағы қиындықтарды ескере отырып, жаңа әдіс- тәсілдермен тапсырмаларды іріктеуге көңіл бөлу қажет.
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
Барлық авторлар
Ілмек бойынша іздеу
Мақал-мәтелдер
Қазақша есімдердің тізімі