Атырау облысы Қызылқоға ауданы
Жасқайрат ауылы
Ш.Т.Еркінов атындағы орта мектебіндегі көркем еңбек пәні мұғалімі Кусайнова Халы Узакбаевна
Қысқа мерзімді жоспарлау. |
Мектеп: Ш.Т.Еркінов атындағы орта мектеп |
|||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Кусайнова Халы |
|||||
Сынып: 4-сынып |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
||||
Сабақ тақырыбы |
Қазақстанның табиғаты |
|||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
4.1.2.2 қазақ халқының және әлем халықтарының қолданбалы өнерінің ұлттық ерекшеліктерін анықтау және суреттеу |
|||||
Сабақ мақсаттары |
Қазақ халқының және әлем халықтарының қолданбалы өнерінің ұлттық ерекшеліктерін анықтайды және сипаттайды. |
|||||
Бағалау критерийлері |
1. Қазақ халқының (өзінің, ата-анасының) туып өскен жері туралы баяндайды, тұрып жатырған жерінің табиғатын сипаттайды және табиғат көрінісін бейнелейді. 2. Қазақ халқының және әлем халқының қолданбалы өнерін суретшілер туындалары арқылы (музей, көрмеден) тамашалап, ұлтқа тән ерекшеліктерін анықтайды. |
|||||
Тілдік мақсаттар |
Пәндік лексика және терминдер Диалогқа/ жазуға пайдалы сөз тіркестер қатары Онда келесілер қарастырылған: • табиғат, пейзаж, дала, таулар, көлдер; • үлгі, гуашь техникасының әдістері. Мысалы (тілдік мақсатқа байланысты): Талқылау үшін сұрақтар: • Қоршаған ортаның қандай табиғи нысандары мен пішіндеріне ұқсас? • Өз жұмысыңызда нені бейнелегіңіз келеді? • Қандай түстерді қолданар едіңіз? Суды, шөпті бейнелеу үшін қандай тәсілдерді қолданар едіңіз? Мына сұраққа жауап бере аласыз ба, неліктен….? • … осы элементті таңдадыңыз? • … сіз өз жұмысыңызда осы тәсілдерді қолдандыңыз ба? |
|||||
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» идеясының 6 бағытына сай тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы негізінде патриоттық, азаматтық жауапкершілік қалыптастыру. |
|||||
Пәнаралық байланыстар |
Жаратылыстану – табиғат көріністері әдебиеттік оқу – табиғат тақырыбындағы өлеңдер |
|||||
Алдынғы білім |
Алдыңғы сыныптарда оқушылар түрлі техникада орындалған жұмыстарында идея, жасау, дайындау, модельдеу, талдау және бағалау бойынша дағдылары қалыптасты. |
|||||
Сабақ барысы |
||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||
Сабақтың басы
|
«Гүлмен тілек» тренингі арқылы психологиялық ахуал қалыптастыру: (сергіту және топқа біріктіру) Оқушылар арнайы дайындалып келген гүлді алақандарына салып тұрып, бір-біріне тілек тілейді және гүлдің түстері бойынша топқа біріктіріледі. 1-топ - қызғылт 2-топ – жасыл 3-топ – көк Жұмыс ережесін еске түсіру Оқыту формасы: жеке жұмыс Әдісі «Автор орындығы» әдісі. Орындыққа жайғасқан оқушы алдыңғы сыныпта өтілген материалдар бойынша қойылған сұрақтарға жауап беріңіздер. Дескриптор: - Сұраққа нақты жауап бере алады - Өткен сыныпта алған білімін көрсете алады ҚБ: «Бағдаршам» |
Гүлдер.
Тапсырманы орындаған оқушыны ауызша мадақтау, толықтыру жасау, бағыттау.
|
||||
Сабақтың ортасы
|
Ширату тапсырмасы №1 Оқыту фомасы: жұптық Әдісі: «Ойлан-жұптас-бөліс» 1. Ата анаңның қай жерде дүниеге келгенін білесің бе? 2. Олардың балалық шақтары өткен өлке туралы сұра. 3. Өзіңнің туған жерің туралы айтып бер. Дескриптор: - Ата-аналарының дүниеге келген жері туралы баяндайды - Балалық шақтары өткен жер туралы сипаттайды - Өз туған жерлері туралы әңгімелейді ҚБ: «Мадақтау» Тапсырма №2 Оқыту формасы: жеке жұмыс Қазақстанның табиғатын бейнелеңіздер. Пейзаж Дескрипторы: - Табиғат көрінісін нақты бейнелей алады - Бейнеде: тау, дала, көлдер, гүлдер көрініс табады ҚБ: «Басбармақ» Саралау Қабілетті оқушыларға: ғаламтор материалдарын пайдаланып, Қазақстанның қорықтар туралы мәлімет жинаңыздар. Қолдауды орташа қажет ететін оқушыларға: суреттің жеке элементтерін салып көріңіздер. (гүлдер, тау, өзен) Қолдауды көп қажет ететін оқушыларға: бірнеше суреттер ішінен пейзаж өнерін көрсетіңіздер. ҚБ: «Үш шапалақ» |
Тақтаға ілінген суреттер.
Тапсырманы орындаған оқушыны ауызша мадақтау, толықтыру жасау, бағыттау.
Суреттің элементтерін ұсыну
Бірнеше жұмыс түрлерін ұсыну
|
||||
Сергіту сәті
|
Сергіту сәті. Мен қазақпын. Тапсырма №3 Оқыту формасы: Жұптық жұмыс Әдісі: «Үш таяқша» Суретші туындаларына назара аударып, тақырыпқа сай 1 сұрақ, 1 жауап, 1 идея ойлаңыздар. Дескриптор: - Бір сұрақ құрастырады - Бір жауап табады - Бір идея қосады ҚБ: «Қосу, алу» |
Оқушылар би билеп сергіп қалады.
«Суретші туындылары» көрмесі
|
||||
Сабақтың соңы |
Рефлексия «Білім пирамидасы» Оқушылар стикерлерін өзі қалаған шың басына жабыстырады. |
«Білім пирамидасы» кері байланыс парағы, стикерлер |
||||
Қосымша ақпарат |
||||||
Саралау. Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз? |
Дереккөздер: Кейбір оқушылар басқа сыныптастарына қарағанда анағұрлым күрделі дереккөздермен жұмыс істей алады. |
|||||
Бағалау. Оқушылардың үйренгенін, материалды меңгергенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау парақтары |
|||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен сабақжоспарымды орындап үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
- Джон Максвелл
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
Барлық авторлар
Ілмек бойынша іздеу
Мақал-мәтелдер
Қазақша есімдердің тізімі