Өлең, жыр, ақындар

Ы.Алтынсарин. «Бақша ағаштары»

Пән: Әдебиеттік оқу

Мектеп: Қабден Шыңғысов атындағы №5 жалпы білім беретін мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Кабылденова Алтынай Абитаевна

Сынып: 4 «В»

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Ы.Алтынсарин. «Бақша ағаштары»

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

4.2.2.7 Оқушыларға Ыбырай Алтынсариннің өмірі мен еңбектері туралы мәлімет беру. «Бақша ағаштары» мәтінінің мазмұнын ашып түсіндіру. Оқушылардың сөздік қорын, тіл байлығын, ой-өрісін және сөйлеу мәдениетін дамыту. Оқушылардың бойына ақылдылық, тазалық, адамгершілік қасиеттерін қалыптастыру, әдептілікке, сыпайылыққа тәрбиелеу.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: Оқушылардың барлығы «бақша ағаштарын» толықтай меңгере алуы.

Көптеген оқушылар: Олардың маңызын, міндетін нелер жататынын біледі.

Кейбір оқушылар: жазушының толық не айтқысы келгенін толық меңгереді.

Бағалау критерийлері

  • Оқушылар тақырыптың толықмаңызын түсінеді.
  • Оқушылардың бойына ақылдылық, тазалық, адамгершілік қасиеттерін қалыптастыру, әдептілікке, сыпайылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың көрнекілігі

Слайд, сызбалар, суреттер.

АКТ қолдану дағдылары

Интернет-ресурстар, дерекқордан және интернеттен сабаққа қатысты ақпаратты іздеу;

Түрі:

Әдісі:

ашық сабақ

түсіндіру, сұрақ-жауап, «Қызығушылықты ояту», «Ой қозғау» әдістері

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жаңа сабақ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сергіту сәті

І. Ұйымдастыру кезеңі
Үй тапсырмасын сұрау

Жаңа сабақ    

а) оқушыларды топқа бөлу

 (Ұ) «Сиқырлы қапшық»

Қапшыққа салынған  саны бірдей қызыл,сары,жасыл шариктер таңдап алуды ұсынамын. Осы түстер бойынша оқушыларды 3 топқа бөлемін:

1-топ: «Құлпынай» (қызыл түсті)

2-топ: « Жүзім» (сары түсті)

3-топ: «Алма» (жасыл түсті)

Барысы: І.Ұйымдастыру бөлімі.

Психологиялық дайындық.

Жарқырап күнде ашылды,

Айналаға нұр шашылды.

Біз көңілді баламыз

Сәлемдесіп аламыз.

Бүгінгі сабағымыздың мақсат-міндеті

Мақсатымыз – білім алу,

Міндетіміз – еңбектену.

Еңбектену арқылы

ІІІ. Жаңа сабақ.

«Қызығушылықты ояту».

Мына әдемі гүлдің үстінде 1-ден 13-ке дейінгі сандар берілген. Осы сандарды өсу ретімен ораналстырайық. Сандарда сурет жасырылған. Сол жасырылған суреттегі заттардың ең алғашқы әрпін қолданып сөз құрайық. Қандай сөз тіркесін құратсырдық?

-Бақша ағаштары.

Мінеки, балалар бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Ы.Алтынсариннің «Бақша ағаштары» мәтіні.

1.Сызбамен жұмыс.

Қостанай облысының

Қостанай ауданында

1841 ж 2 қарашада дүниеге келген

Алғаш «Әліппе» оқулығын,

«Кел балалар оқылық» өлеңін жазған.

Ыбырай Алтынсарин

Балаларға арнап мектеп ашқан.

Атасы Балқожа бидің тәрбиесінде болған.

Балаларға арнап көптеген өлең әңгімелер жазған.

«Таза бұлақ», Асыл шөп

Ол 1889 ж дүниеден озған.

 «Топтастыру» әдісі. Ақын жазушы ұстаз

Ы.Алтынсарин

Педагог ағартушы мектеп ашқан.

Сөздікпен жұмыс.

Әбірет – тәлім-тәрбие беру. Оқулықпен жұмыс.

1.Мәтінді оқушыларға оқыту.

2.Сұрақтарға жауап беру. Мәтіндегі баланың өміріне өнеге болатын не:

А. Әке сөзі

Ә. Бақшадағы ағаштар.

Б. Гүл жапырақтары.

3. «Кел, балалар, оқылық!» өлеңін есіңе түсіріп, жатқа айтып бер.

 «Ұйқасын тап» ойыны.

Әдепті бала – (арлы бала)

Әдепсіз бала – (сорлы бала)

Жақсы адам – (елдің ырысы)

Жаман адам – (жанның тынысы)

Ақыл – (ауыздан)

Мерей – (көзден)

Әдепті бала      

Ата-анасын (мақтатар),

Әдепсіз бала

Ата-анасын (қақсатар)

Жаманға айтқан (ақылың)

Далаға атқан (оқпен) тең.

Татулық табылмас (байлық)

Оқушыларды топтарға бөлуге арналған суреттер.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Алдыңғы білімді еске түсіру тапсыр

малары

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сұраққа жауап берген оқушыны мадақтау, толықтыру жасау

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылар бойларын бір сергітіп алу

Сабақтың ортасы (видеоролик, зерттеу жұмыс)

Өткен сабақтарды

 «Семантикалық картамен» жұмыс жасау арқылы пысықтау.

Өтілген тақырыптар

Білім

Атадан қалған мұра

Туған ел    

Табиғат

Мейірімді аналар

Білім керек бәріне

Сыншы бала

Отан

Төле бидің батасы

Аққала

Сорпа

Оқымысты бала

Ақ тілек

Желтоқсан

Анамның қолдары

 Үйге тапсырма.

Мәтінді түсініп оқу. Әдептілік туралы 3-4 мақал-мәтелдер жаттау.

Қорытындылау.

 «Орнын тап» ойыны.

Суреттерді мағынасына қарай орнына қою.

Жақсы Жаман

 

 

 

Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау, толықтыру жасау, тиімді  кері байланыс орнату.

 

 

 

 

 

 

Оқулықпен жұмыс

дәптерлерімен жұмыс

Сабақтың соңы

Жаңа білім мен тәжірибені қолдану.

Рефлексия (жеке,жұпта,топта, ұжымда)

«Ұстазға хат» кері байланыс.

 

Оқушылар сабақтан алған әсерлерін кері байланыс парағы тапсырмалары  арқылы білдіре алады.

Қосымша ақпарат

Саралау. Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз?

Дереккөздер: Кейбір оқушылар басқа сыныптастарына қарағанда анағұрлым күрделі дереккөздермен жұмыс істей алады.

Бағалау. Оқушылардың үйренгенін, материалды меңгергенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау парақтары

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

 

Қорытынды бағалау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1.

Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не білдім? Менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектеседі, неге көңіл бөлу керек?


Пікірлер (0)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз