Ақмола облысы Шортанды ауданы
Мықтыкөл ауылының негізгі орта мектебі
Бастауыш сынып мұғалімі: Хаз Дилдагуль
Бөлім |
Мамандықтар әлемі |
|||||
Педагогтің аты-жөні |
Хаз Дилдагуль |
|||||
Күні |
9. 12. 2021ж |
|||||
Сынып: 4 |
Қатысушылар саны: 7 |
Қатыспағандар саны: 0 |
||||
Пәні |
Қазақ тілі |
|||||
Сабақтың тақырыбы |
Біріккен сөздер. |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4. 3. 5. 1 Біріккен сөздерді табады. Олардан сөйлем құрайды. Біріккен сөз екендігін дәлелдейді. Жеке, жұппен, топпен тапсырмалар орындап, өздерін, бірін-бірі, топтарды бағалайды 4. 4. 2. 1 - күрделі сөздердің түрлерін ажырата алу біріккен сөзді табу |
|||||
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Біріккен сөздерді табады. Олардан сөйлем құрайды. Біріккен сөз екендігін дәлелдейді. Жеке, жұппен, топпен тапсырмалар орындап, өздерін, бірін-бірі, топтарды бағалайды Оқушылардың басым бөлігі: сөздерді сөз құрамына талдайды Кейбір оқушылар: біріккен сөздерді қатыстырып, сөйлем құрап жазады |
|||||
Бағалау критерийі |
- сөздерді сөз құрамына талдайды - біріккен сөздерді қатыстырып, сөйлем құрап жазады |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі /уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
1. Психологиялық ахуал орнату (Шаттық шеңберге тұрғызып, жүрек; күн суреттерін көрсету) тақтадағы смайликтерді көрсетемін
2. Оқушыларды үшбұрыш және төртбұрышты таңдатып, сол арқылы топқа бөлінуге нұсқау беру (не үшін олай бөлінгенін түсіндіру)
3. Оқушылардың рөлдерін бөлу. Топ жетекшілері мен бағалаушыларды және бақылаушы, стикерлер таратушы даярлау 4. Бағалаушыларға бағалау парақтарын үлестіру 5. Топ ережесін құру тақтадағы суретпен танытыру |
Оқушылар жүректі көрсеткенде бір-біріне жылы сөз тілектерін айтады. Күнді көрсеткенде бір-біріне күлімдейді. Қалаған фигураларды таңдайды да орындврына отырады Олардың біріккен сөз екенін айтады Өз қалауларынша рөлдерін бөлісіп алады Бағалау парағы және стикерлерді алады. Ережемен танысады |
|
Стикерлер А3 қағазы смайликтер интерактивті тақта маркерлер фигуралар бағалау парақтары мамандық туралы суреттер |
|||
Сабақтың басы
БІЛУ
Жұппен жұмыс |
Сабаққа дайындықтарын тексеру. Үй тапсырмасын тексеру 23 –жаттығу 110 бет Өткенді қайталау: «Ыстық орындық» 4-сұрақ Күрделі сөздер туралы сұрақтар сұрақтары «Мені түсін» әдісі бойынша тақырыпты болжап көрейік. (жұмбақ жасыру) Сабақтың тақырыбы: Біріккен сөздер Сабақтың бөлімі, тақырыбы және мақсатымен танысу үшін Мозоика әдісі Эколог деген кім? Монтер деген кім? Кітаппен жұмыс: 24- жаттығу Балалардың экологпен сұхбатын оқы. Мұнай өндірудің табиғатқа кері әсерін болдырмау жолы қандай болмақ? Үйге беріледі 28 – жаттығу Диалогты жұбыңмен оқы Сұрақтарға жауап бер |
Баланың назарын сабаққа аудару Сөздерге сәйкестендіріп жазған тұрақты сөз тіркестерін оқиды. Екі топтан екі оқушы шығып, сұрақтарға жауап береді.
Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады Сұраққа жауап береді Сурет қиындыларын құрастыру арқылы мамандықтар туралы айтады
Сұраққа жауап береді. |
Дескриптор: мәтінді оқиды - 5 бал
Дескриптор: 5-бал |
Оқулық 24 –жаттығу 110-113 бет |
||
Сабақтың ортасы
ТҮСІНУ
ҚОЛДАНУ
ТАЛДАУ
Сергіту сәті
ЖИНАҚТАУ
Сабақты бекіту: |
Есіңде сақта! Видео көрсету ережені де Екі не одан да көп түбірден құралған сөздерді біріккен сөздер деп атайды. Олар бірігіп жазылады. (екі топтан екі оқушы ережені айтқызу) «Ой қозғау» - Біздің ауылымыз қалай аталады? - Елордамыз қай қала? - Тәуелсіздікті қашан алдық? - Биыл тәуелсіздікке неше жыл толып отыр? - Тәуелсіздікке жету үшін қандай оқиға болды? - Желтоқсан сөзі қандай сөз? сызба бойынша күрделі сөздердің жасалу жолдарын слайдтан көрсету Дәптермен жұмыс: Дәптерге ай күнді жазғызу 1- тапсырма 24-жаттығу Мәтіннен қарамен жазылған сөздерді теріп жаз. Сөздерді сөз құрамына талда. Әр сөз неше түбірден құралған? Галерияны шарлау әдісі
Біріккен сөздердің жасалу жолдары
ақ+бөкен тас+бақа
қос+аяқ бал+мұздақ
Қоян шықшы далаға, Жан – жағыңа қарашы. Қолыңды жушы, Бетіңді жушы, Айнаға қарашы, Шашыңды тарашы Орныңа отыршы, (қоян сөзіне фонетикалық талдау жасату) Сабағыңды оқышы! (я, ю, е –әріптері қалай жасалған?) Плактқа топпен жұмыс: 3 тапсырма 27-жаттығу Берілген біріккен сөздерді қатыстырып, сөйлем құрап жаз. Біріккен сөздерді сызба бойынша дәлелде. 1-топ: аққұтан, қосаяқ, 2-топ: Алакөл, егеуқұйрық. Тапсырмаларын қорғайды 4-тапсырма 1-топ көлденеңінен екі сөзді, 2- топ тігінен екі сөзді табады
1. «Банка басу» ойыны екі топқа екі банка (тест сұрақтарына жауап бере отырып қияр жинату) 2. Плакатпен жұмыс: 1-топқа: “ Жоғалған сөздерді тап” мүйіз бақан суық қазан көл торғай жол сүйек алты қу жеті бақа бір барыс ақ тұмсық ақ қарақшы 2-топқа: «Жұбыңды тап» ойыны тас, шаң, құс, көк, қу, сорғыш, ит, жиек, түйе, бақа, ақ, мұрын видеоның қайталау бөлімін көрсету |
Ережемен танысады айтады
Сұрақтарға жауап береді
Желтоқсан, Мықтыкөл, Нұрсұлтан сөздерінің біріккен сөздер екенін айтады.
Күрделі сөздердің ққұрамымен танысады
Суреттердің атын табады, айтады сөз құрамына талдайды. Неше түбір барын анықтайды
.
Сергіту сәтін жасайды
.
Сөйлем құрап, сызба бойынша дәлелдейді
1-топ көлденеңінен екі сөзді, 2- топ тігінен екі сөзді табады
Сәйкестендіреді
Сыңарын табады |
Дескриптор: 5-бал
Дескриптор: 5-бал
Дескриптор: 5-бал
|
Ереже
Оқулық 24 –жаттығу 110-111 бет
|
||
БАҒАЛАУ
Сабақтың соңы Кері байланыс |
Өздерін, бірін-бірін, топтарды бағалау баллдарымен бағалаушының таныстыруын сұрайды
«Білім гүлі» әдісі Екі жұлдыз, бір тілек бойынша стикерге жазғызу жапсыртуш Үйге тапсырма 24, 29- жаттығу 110-113 бет |
Күннің ортасына бүгінгі тақырыпты жазады. Шуақтарына бүгінгі сабақтан алған қажетті ақпаратты жазады, оқиды |
Гүл суреті |
- Джон Максвелл
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
Барлық авторлар
Ілмек бойынша іздеу
Мақал-мәтелдер
Қазақша есімдердің тізімі