Өлең, жыр, ақындар

Роботтың сызық бойымен қозғалысы

 

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

 

 

            Мектеп :   №122 орта мектеп

            Пәні:  Информатика

           Сынып:   5

         Пән мұғалімі:   Елеуішова Айдын

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бөлім:

Роботтардың жарысы

Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)

Елеушова Айдын Серикбаевна

Күні:

 

Сынып:5

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Роботтың сызық бойымен қозғалысы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.3.3.3 робот қозғалысын ұйымдастыруға арналған түс датчигін қолдану

Сабақтың мақсаты

  -робот қозғалысын ұйымдастыруға арналған түс датчигін қолданады

  - түрлі-түсті сызықтар арқылы өтіп, түстерін дыбыстап айту бағдарламасын құрып, роботты жүргізеді (lab.open-roberta.org)

- робот түрлі- түсті сызықтар үстімен өтіп автотұраққа орналастырады.lab.open-roberta.org  

 

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

1 мин

 

 

 

 

 

 

 

3 мин

1.Ұйымдастыру кезеңі

2. Топқа бөлу.  «Стикер» әдісі. Оқушылар датчиктер бейнелеген    стикерлерді алып, бір ауыз жақсы сөзбен тілек жазады. Сосын тақта алдына дейін сызылған қара сызықпен жүре отырып, қара сызықпен салынған шеңбер бойымен тізбек жасап тұрады, стикерлерін қалаған бір сыныптасына береді (1 оқушы екі стикер алуға болмайды). Олар стикердегі тілекті оқып, көңілдерін көтеріп, стикерде бейнеленген датчиктерге қарай екі топқа бөлінеді.

Оқушыларға мен сабақ барысында Абай атамыздың сөзі- тәрбиесіз алған білім -адамзаттың қас жауы-  деген сөзін жие сабақтарымда қолданамын.

Сөйтіп оқушыларды тәртіпке шақырып аламын.

I-Гидроскопиялық датчик

II-Түс датчигі 

 

3. Жаңа сабақ тақырыбын ашу.  Joyteka.com платформасы арқылы

Түрткі сұрақтар: қойылады

  • Балалар, жаңа сендер қандай әрекеттер
  •  
  • орындадыңдар?
  • Қалай қозғалдыңдар?
  • Сызықтар мен шеңбер қандай түспен салынған?
  •  
  • Қалай ойлайсыңдар, осы әрекеттер бүгінгі сабаққа қандай қатысы бар?
  • Сабағымыздың тақырыбы қандай болуы мүмкін?
  • Түсті танитын датчик қалай аталатын еді?
  • Олай болса сабағымыздың оқу мақсаты қандай болуы мүмкін?

 

      Түрткі сұрақтар арқылы сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатын, сабақ мақсатын айқындаймыз.

1, Стикер таңдайды

2. Стикерге тілегін жазады

3. Қара сызық бойымен жүріп шеңбер бойына орналасады

4. Стикерін қалаған сыныптасына береді.

5. Стикер түсіне қарай топқа бірігеді.

6. Сұрақтарға жауап береді

 

 

 

 

 

 

 

 

Абай атамыздың сөзі- тәрбиесіз алған білім -адамзаттың қас жауы-  деген сөздің мағнасын қысқаша айтады.

 

 

 

 

 

 

 

Joyteka.com платформасындағы комнатадағы жасырылыған  түрткі сұрақтарға жауап береді.

Оқушылар  бүгінгі  қара шеңбер бойымен айналғандығы туралы айтады, сұрақтарға жауап береді.Сұраққа жауап берген оқушылар смарт сағаттарына 1-балға жылжытып отырады.

Түрткі сұрақтар арқылы бүгінгі SMART мақсаты мен тақырыбын анықтап алады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Әрбір оқушы  қолына Смарт сағатты тағып алады.

WhatsApp Image 2023-03-09 at 14

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

https://joyteka.com/100202642

 

 

 

Сабақтың ортасы

6 мин

 

Жаңа тақырыпты түсіндіру.

Бейнеролик көрсетіледі.

Түрткі сұрақ:

  • Түстер датчигі дегеніміз не?
  • Роботтың қара сызықпен қозғалысында Цикл блогының функциясы қандай?
  • Роботтың сызық бойымен қозғалысын түсіндіріп беріңдер.

«Аялдама» әдісі арқылы  роботтың жарысында қойылатын талаптарды сұрайды.

 

 

 

Бейнероликті мұқият көреді.

Сұрақтарға жауап береді.

 

 

Түрткі сұрақтарға жауап береді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылар  Жарыс алаңына қойылатын талаптарды айтады;

Роботқа қойылатын талаптарды айтады ; қара сызық бойына қояды

 

 

 

 

 

 

 

 

Смарт сағат арқылы балл қою

WhatsApp Image 2023-03-09 at 14

 

Смарт сағат арқылы балл қою

 

 

 

 

 

Видео.

https://youtu.be/HXqFl0gUl10

 

https://joyteka.com/100203851

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қағазға жазылған құтылар

 

1.Топтық жұмыс

 

 6 мин

 

Тапсырма: Бір ғана түстер датчигінің көмегімен роботтың қара сызық бойымен жүру бағдарламасын құрып, роботты жүргізу.

Дескрипторы;

  • Бағдарламасын құрады;
  • Бағдарламаны роботқа жүктейді;
  • Қара сызық бойымен  бір ғана түстер датчигін пайдаланып, жүргізеді

 

  • 1 түстер тетігін пайдаланып, роботтың қара сызық бойымен қозғалу бағдарламасын құрады;
  • Бағдарлама бойынша роботты қара сызық бойымен жүргізеді;
  • Бағдарламаны құру жолын түсіндіреді;
  • Топтар бірін-бірі бағалайды

 

Фон для заметок 51 фото.   Топтар бірін-бірі түрлі түсті стикерлермен бағалайды

 

 

Көк түс 1балл

Жасыл түс 2 балл

Қызыл  түс 3балл

 

 3. Жеке жұмыс

 

   13 мин

Тапсырма: https://lab.open-roberta.org сілтемесін, сайтта ұсынылған командалар блоктарын және датчиктерді пайдаланыңыз. "Роботтың" келесі әрекеттер тізбегін

 

орындау үшін алгоритм (дұрыс әрекеттер тізбегін) әзірлеңіз.

Нұсқаулық:

1."Робот" белгіленген жылдамдықпенсызық бойымен қозғалыс жасайды;

2. Робот сызық бойындағы кедергілерді айналып, тұраққа орналасуы керек;

Дескрипторы;

  • Бағдарламасын құрады;
  • Түстер датчигін қолданады;
  • Робот кедергілерді айналып өтіп, тұраққа орналасады.
  • Бағдарламасын құрады;
  • Түстер датчигін қолданады
  • Бағдарлама нәтижесін роботтың жүрісі арқылы көрсетеді;

 

 

  • Бағдарламаны жазған туралы айтады;
  • Өзін бағалайды;

 

 

Смарт сағат арқылы балл қою

WhatsApp Image 2023-03-09 at 14

 

https://lab.open-roberta.org/

 

 

 

2. Жұптық жұмыс

 

5 мин

Тапсырма:  роботқа түс датчигін қолданып қызыл түске келген бір сөз айту;

Дескрипторы:

  • Бағдарламасын құрады;
  • Бағдарламаны роботқа жүктейді;
  • түстер датчигін пайдаланып, сөз айтқызады;
  • Бағдарламасын құрады;
  • Екі түстер датчигін қолданады
  • Роботтарды сөйлетеді,
  • Жұптар бірін-бірі бағалайды

 

Жұптар бірін-бірі түрлі түсті стикерлермен бағалайды

 

Фон для заметок 51 фото. 

 

 

Көк түс 1балл

Жасыл түс 2 балл

Қызыл  түс 3балл

 

Жеке жұмыс

 

  6 мин

«Кім жүйрік» әдісі

Тапсырма: Қара сызықпен сызылған шаршы бойымен жүретін робот бағдарламасын

құрыңдар

 

Дескрипторлар:

  • Роботты алға жүру блогын қолданады;
  • Роботты тік бұрыш жасап қозғалтады;
  • Роботты қара сызық бойымен үздіксіз жүргізеді.

 

 

 

 

  • Бағдарламасын жазады;
  • Бағдарлама нәтижесін роботтың жүрісі арқылы көрсетеді

 

 

 

 

Смарт сағат арқылы балл қою

WhatsApp Image 2023-03-09 at 14

https://lab.open-roberta.org/

 

 
 
 

 

 

3-мин

Қарқыны жоғары оқушылар үшін қосымша тапсырма

Тапсырма:

 робот түрлі түсті сызықтар үстімен өтіп авто тұраққа орналасады арналған бағдарламаны құрыңдар

Дескрипторлар:

  • Роботты алға жүру блогын қолданады;
  • Роботты қара сызықпен  қозғалтады;

Роботты тұраққа орналастырады;

Бағдарламасын құрады;

Экраннан нәтижесін көрсетеді

Смарт сағат арқылы балл қою

WhatsApp Image 2023-03-09 at 14

 

https://lab.open-roberta.org/

 

 

Сабақтың соңы

 

2 мин

Рефлексия.

«Ойды аяқта» әдісі.

Сабақты қорытындылау.

Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша сабақты қалай түсінгендігі туралы өз пікірін білдіріп, белсенді қатысқан оқушылар ерекше мадақталды, алған балдарын жинақтап есептеп күнделікке қояды.

Wordwall бағдарламасында құрылған кездейсоқ дөңгелек арқылы берілген ойды аяқтау ұсынылады.

Үйге тапсырма § 21. Оқу

Неліктен робот сызық бойымен қозғалыс жаса ғанда түс датчигін пайда ланамыз? Ойланып жау ап бер?

Оқушылар бүгінгі сабақтың қызықты болғаны жайында өздерінің алдағы уақытта не білгі келетіндері туралы айтады.

 

Оқушылар мадақтама алып қуанады, балл есептеп айтады;

 

 

 

 

 

 

 

 

Үйге берілген тақырыпты оқиды.Сұраққа жауап жазып келеді.

 

 

 

 

 

 

https://wordwall.net/account/basicsignup?ref=home-benefit-cta

Смарт  рефлексия

WhatsApp Image 2023-03-09 at 15

 

 

 

 

 

 

 


Пікірлер (0)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз