Өлең, жыр, ақындар

Иіндіктің тепе-теңдік шарты

Түркістан облысы Жетісай ауданы Асықата кенті  
"№11 "Жеңіс" мектеп-гимназия" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің          
физика пәні мұғалімі Жунисова Феруза Кулмахамбетовна

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:   7.4 В

Күш моменті

Мектеп: №11 «Жеңіс» мектеп- гимназия»

Күні    12.05.2024 жыл

Мұғалімнің есімі : Жунисова Феруза Кулмахамбетовна

Сынып: 7

Қатысқандар саны

Қатыспағандар саны

Сабақ тақырыбы:  

Иіндіктің тепе-теңдік шарты

 

Сабаққа негізделген оқу мақсаты (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.2.4.4– тепе-теңдікте тұрған денелер үшін күш моменттер ережесін тұжырымдау және есептер шығаруда қолдану

Сабақ мақсаттары:

Тепе-теңдікте тұрған денелер үшін күш моменттер ережесін тұжырымдайды және есептер шығаруда қолданады.

Тепе-теңдік жағдайында тұрған денелердің күш моменттер ережелерін тәжірибе арқылы анықтайды.

Бағалау критерийлері:

Күш моменттер ережесін есептер шығаруда қолданады

 

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру кезеңі

3 мин

 

 

 

 

 

Сабақтың басы

 

 

 

 

 

 

Өткен білімді еске түсіру

 

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жаңа білім

20 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сергіту сәті

3мин

 

 

 

Бекіту

10 мин

Кері байланыс

Сабақтың соңы

4 мин

Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

Ал,құрметті  жарандар !

Оқушылар мен көрермен,

Бәрің бері қараңдар.

Бәріне жар салайық,

Жылдам шешіп жарысып,

Сұрақ пенен есепті.

Приборларды сөйлетіп,

Жасайық тәжірибені.

Көңілді ойын жасайық,

Асықпайық, саспайық.

Физиканың еліне

Батыл қадам жасайық !

Осылайша шабытпен,

Сабағымызды бастайық!

Жағымды орта қалыптастыра отырып,оқушыларды топқа бөлу

«Атом,молекула» әдісі арқылы  топқа бөлемін

Алдыңғы білімді қайталау.

Үй тапсырмасын «Пазл» әдісі арқылы сұрау

Оқушыларға сурет қиындыларына сұрақтар жасырылып беріледі. Әр сұраққа жауап беру арқылы сурет құрастырылады. Құрастырылған суреттер жаңа сабақтың ашылуына,тақырыбын білуге мүмкіндік туғызады

1.Иіндік дегеніміз не?

2.Күш иінідеп нені айтамыз?

3.Күш моменті дегеніміз не?

4.Массалар центрінің анықтамасы қалай айтылады?

5.Дененің массалар центрін қандай тәсілдермен анқытайды?

6. Күш моментінің өлшем бірлігі қандай?

7. Жай механизмдер дегеніміз не?

8. Жылжымалы блок дегеніміз не?

9. Жылжымайтын блок дегеніміз не?

10. Механиканың алтын ережесін айтып бер

 

 

Жаңа сабақ

«Мұғалімнің шолуы» әдісі арқылы жаңа сабақты түсіндіремін. Экранда видео көрсетіледі

 Қозғалмайтын тіреудің немесе біліктің төңірегінде айнала қозғала алатын кез келген дене иіндік деп аталады.

 

 

 

О тіреу нүктесі

d1=OC Ғ1 күшінің иіні

d2=OD Ғ2 күшінің иіні

Айналатын денеге түсірілген күштің иініне көбейтіндісі күш моменті деп аталады:

M=F∙d

М-күш моменті Өлшем бірлігі 1Н∙1 м

Ғ-күш

d –күш иіні

                  М12

Моменттер ережесі:

 Айналатын дененің тепе-теңдігін сақтау үшін, денені сағат тілі жүрісіне бағыттас айналдыратын күш моменттерінің қосындысы оны сағат тілі жүрісіне қарсы бағытта айналдыратын күн моменттерінің қосындысына тең болуы керек.

Жаңа тақырып бойынша оқушыларға тәжірибелі тапсырма беремін, олар топпен бірлесе жасай отырып иіндіктің тепе теңдігін дәлелдеу керек. Арнайы құралдар беріледі

Бірінші топ оң және сол иіні 10см болатын иіндікке  массасы 100 гр денені ілу арқылы тепе-теңдікке алып келу керек

Ал, екінші топ дәл сондай иіндікке оң иініне 100 гр денені 10 см иінге, сол иіні 5см ге 100гр шығатын 2 дене яғни, 200гр болатын денелерді орналастырып тепе- теңдік күйін шығару керек.

Сергіту сәті

«Кім мерген?»  әдісі арқылы үрленген шарларды дәлдейміз. Жарылған шарлардың ішінен бірдей қағаз қиындылары шығады. Оқушылар жазылған жұмбақты табу керек

 Бекіту тапсырмасы

 

 

 

 

Суреттегі есептен иіні  кіші иіні 5 см болатын кілтке қандай күш түсіріледі. Мұндай иіндік күштен ұтыс

бере ме?

 

Иіндік құралы қайшы күштен қандай ұтыс беретінін анықтау 

Сандық мәндерін орналастырып, есептейді. Қорытынды жасайды

 

 

Үйге тапсырма §37 тақырыпты оқу

Практикалық тапсырманы орындау

Біз дайынбыз бұл сайысқа достарым,

Көрсетеміз бізде қандай күш барын.

Алға қойған мақсатымыз бір екен,

Сәтті болсын сапарымыз әрдайым!

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп белсене қатысып отырады

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылар жаңа тақырыпты меңгереді                       Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Әр топ тапсырмаға жауап береді, басқа топ тапсырмаларын бағалайды.

 

 

 

 

 

Оқушылар кері байланыс береді

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дескриптор

 

Сұрақтарға жауап береді

 

Есептің шешімін слайдттан қарап тексереді

2-балл

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дескриптор

1.Қорғау тәртібін сақтайды: Уақыт және әдептілік;

2. Мазмұнын толық ашады;

3. Өмірден мысалдар келтіреді.

 

 

 

 

 

 

 

Дескриптор

Есептің шартын түзеді

ХБЖ-ға келтіреді

Есептің формуланысын түрлендіріп

Есептің жауабын табады

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ФИЗИКА 7 сынып оқулық 

Башарұлы Р. «Дидактикалық материалдар

Смайликтер  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Пікірлер (0)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз

Пікірлер