Түркістан облысы Жетісай ауданы Асықата кенті
"№11 "Жеңіс" мектеп-гимназия" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің
қосымша білім беру педагогі Маженов Салқынбай Накипбекович
Білім беру ұйымының атауы |
№11 «Жеңіс» мектеп-гимназия» коммуналдық мемлекеттік мекемесі |
|||||||||||
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||||||||
Күні: |
16.01.2025ж. |
|||||||||||
Сынып: 6 А |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Моғолстан. Әбілқайыр хандығы. |
|||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Тарихи оқиғалардың өзара байланысын анықтап, Қазақстан аумағында XIII – XV ғғ. құрылған мемлекеттердің сыртқы саясатын талдау Оқушылардың Қазақстан аумағында XIII – XV ғғ. құрылған мемлекеттердің этноәлеуметтік құрылымын анықтап, сыртқы саясатын талдау арқылы алған білімдерін одан әрі жетілдіріп, зерттеушілік дағдыларын дамыту. |
|||||||||||
Сабақтың барысы |
||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру 2 мин
Өткен білімді еске түсіру 3 мин |
Ой салу Тақтаға Әбілқайыр хан, Моғолстан мемлекеттері белгіленген тарихи картаны шығарып, сұрақ қойыңыз: - ХIV ғасырдағы Қазақстан картасы берілген. Алдыңғы кезеңдермен салыстыр.Қандай өзгерістерді байқадың? Оқушылардың жауаптары негізінде сабақ тақырыбына шығу. (М) Сабақ тақырыбы, оқу мақсатымен бағалау критерийлері, зерттеу сұрағы таныстырылады. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
Қазақстан тарихы көне заманнан бүгінгі күнге дейін. 5 томдық. І том. Атамұра, 2010 |
||||||||
Жаңа білім 20мин
15мин
|
Зерттеу сұрағы: Моғолстан мемлекетімен Әбілқайыр хандығында қандай саяси оқиғалар орын алды? Бұл оқиғалар алдыңғы тарихи оқиғалар желісіне әсер етті ме? Тапсырма-1.Ж.Мәтінмен жұмыс. Оқушыларды жұпқа бөліп орындатыңыз: Әбілқайыр хандығы мен Моғолстанның мемлекеттік – әкімшілік құрылысын салыстырып,ортақ белгілерін сипаттау.
«Әбілхайыр хандығы. Моғолстан.». Мағынаны ажырату. Кубизм стратегиясы. Кубиктің 6 қырына көмекші сөздер мен сөз тіркестерін жазамыз.
Ой толғаныс.Талқылау. «Елді нығайтатын Соғыс па әлде Бейбітшілік пе?». Негізгі оқиғалар, мысалы: «Әбілқайыр өзін қолдаған көшпелі феодал ақсүйектерінің көңілінен шығу үшін жаңа жерлерді басып алып, оңтүстік аймақтарға жорық жасады». «Әбілқайыр экспансиясының табысты болуына оның жергілікті феодалдармен келісімге келуі қолайлы жағдай тудырды». «Тоғылық Темір өз билігін Мауереннахрға да жүргізбек болды. Өзінің сыртқы саяси әскери істерімен беделін арттырып, мемлекетін нығайтуға тырысты». «Көрші егіншілік өлкелерінен оңай олжа тауып, тұтқын түсіру дәмесі хан төңірегіне көшпелі ақсүйектерінің топтала түсуіне жағдай жасады». |
Бағалау критерийі:Әбілқайыр мен Моғолстанның мемлекеттік – әкімшілік құрылысын салыстырып,ортақ белгілерін сипаттау. Дескриптор: Екі мемлекеттің саяси, экономикалық, әлеуметтік (этникалық) кем дегенде 2ұқсастықтарынанықтайды; Екі мемлекеттің саяси, экономикалық, әлеуметтік (этникалық) кем дегенде 2 айырмашылықтарын анықтайды
Оқушылар мәтінді талқылайды
Оқушылар сөз тіркестері бойынша Моғолстан немесе Әбілхайыр хандығына байланыстырып талдайды, сұрақтарға жауап береді.
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
Өзін-өзі бағалау
|
Моғолстан мемлекеті http://kitaphana.kz/ru/downloads/referatu-na-kazakskom/239-tarikh/2803-mogolstan-memleketi.html
Орта ғасырлық мемлекеттер http://e-history.kz/kz/contents/view/324
Қазақ елі. Қазақстан тарихы. Kazak eli. 1 seriya. http://www.youtube.com/watch?v=Jkuzz_U8D-E
Ф.Мемлекеттердің әкімшілік құрылысын басқа мемлекеттермен салыстыру, ұқсастығы мен ерекшеліктерін бағалау мүмкіндігі бар. |
||||||||
Бекіту 3мин
|
Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Моғолстан. Әбілқайыр хандығы |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка |
||||||||
Кері байланыс 2 мин |
Жалғастырыңыз: Маған ... қызықты болды Бұл ... қиындық туғызды Осы ... мені ойландырды |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
Айша
Моғолстан. Әбілқайыр хандығы - пайдалы