Маңғыстау облысы
Бейнеу ауданы
Манашы орта мектебі
Малбасова Күнімай
Бастауыш сынып мұғалімі
Тақырыбы: Буын. Оқымысты бала.
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділігі: Буын туралы түсінігін пысықтау. Буынға бөліп оқуға, жазуға машықтандыру, й, у, ң дыбыстарының буынға бөлуі жайлы түсіндіру.
2. Дамытушылығы: Оқушылардың ойлау қабілеттерін дамыту, логикалық ойлау қабілетін дамыту. Оқымысты бала мәтінін оқу арқылы баланың бойына жақсы мінез-құлық қалыптастыру.
3. Тәрбиелігі: Өзімшілдік, өзін басқалардан жоғары ұстау, мақтаншақтықтан бойын аулақ салу. Білімді, әдепті, инабатты әрі еңбекшіл болуға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ.
Сабақтың әдісі: жаппай түсіндіру, сұрақ-жауап арқылы жаттығу.
Сабақтың көрнекілігі: сурет, слайд.
Сабақтың барысы
Ұйымдастыру
Психологиялық дайындық.
Үлкенге де сіз
Кішіге де сіз
Үлкендерді құрметтеп
Бас иеміз біз.
Үй тапсырмасын сұрау.
64–жаттығу
ерт – те, құ – мырс – қа
ұрт – та, жұ – мырт – қа
айт – па, ше – гірт – ке.
«Төзім» мәтінді түсініп оқу. Сұрақ-жауап арқылы әңгімелеу.
а) Аяулым ертегіні көңіл қойып тыңдамады.
ә) Гүлдана бар ықыласымен әжесінің айтқан ертегісін тыңдады.
б) Гүлдана әжесінің ертегісін бар ықыласымен тыңдап отырғандықтан, ол ертегіні жалғастыра алды.
в) Аяулымға ынта, ықылас және төзімділік қажет.
Қәне, буын дегеніміз не?
Жаңа сабақ.
Буын. Оқымысты бала.
65-жаттығу.
1.О – йын – шық, қа – йың,
2. Қо – ңыр – ау, же – ңіс,
3. А – уыл, ба – уыр.
Міржақып Дулатовтың «Оқымысты бала» мәтінімен танысамыз.
Міржақып Дулатов (1885-1935) ақын, жазушы, қоғам қайраткері. Қостанай обылсында дүниеге келген. Әкесі Дулат шебер кісі, етік тіккен. Анасы Дәмеш әнші кісі болған. Міржақып ауыл мектебінде мұғалім болған.
Мақсаты: Сөзді буынға дұрыс бөлуді үйрену. Өзімшілдік, менмендік сияқты жаман әдеттерден аулақ болуға, жақсы қасиеттерді бойына сіңіре білуге үйрету.
Оқып беріп, түсіндіру.
Сөздік жұмыс
Жазғытұрым – көктемнің аяқталып, жаздың келуі.
Тырма – еңбек құралы.
Ғылымдар – білім негіздері.
Сергіту сәті.
Сұрақ – жауаптар.
─ Әкесі баласына қандай жұмыс тапсырды?
─ Баласы не деп жауап берді?
─ Бала қандай жағдайға душар болды?
─ Оқымысты баланың бұл қылығын қалай түсінесіңдер?
─ Оқымысты балаға мінездеме береміз.
Сабақты қорыту
─ Бүгінгі сабақта буынға қатысты не үйрендік?
─ «Оқымысты бала» мәтінінің авторы кім?
─ Мәтіннен қандай үлгі аламыз?
Бағалау
Үйге тапсырма беру.
«Оқымысты бала» мәтінін түсініп оқу. Ережені жаттау.
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
Барлық авторлар
Ілмек бойынша іздеу
Мақал-мәтелдер
Қазақша есімдердің тізімі