Өлең, жыр, ақындар

Баяндауышты пысықтау

Сабақтың тақырыбы

Баяндауышты пысықтау

Сілтеме

3 сынып оқулығы.

Сабақтың мақсаты

Баяндауыш туралы берілген білімді кеңейту және бекіту. Сөйлемдегі негізгі мүшелерді анықтай отырып, сауатты, көркем жазуға, талдауға, ойын қорыта білуге үйренеді.

Міндеттері

Оқушыларды өз ойын жинақтай алуын, еркін жеткізуін, белсенділігі мен іздемпаздығын, сабақта алған білімдерін, тиімді қолдана білуін дамыту.

Күтілетін нәтиже

Сыни тұрғыдан ойлау қабілеттері дамиды, сөздік қорлары молаяды.

Сабақтың түрі

Білімді пысықтау сабағы.

Әдіс-тәсілдері

СТО, АҚТ, топтық, жұптық , ұжымдық жұмыс, диалогтік оқыту және оқу, көшбасшылық және басқару, дарынды және талантты балалармен жұмыс,бағалау.

Пән/байланыс

Дүниетану

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі

-   Амандасу.  

1. Психологиялық дайындық

Қайырлы таң достым,
Қайырлы күн болсын.
Жұманың сәті,
Сәттіліке толсын.
Біздің алар бағамыз,
Кілең «бестік» болсын.
- Осындай жақсы көңілмен сабағымызды бастайық. Балалар, бүгінгі сабағымызға қонақтар келіп отыр. Ендеше келген қонақтарға өзіміздің білімдерімізді көрсетейік.

2.Топ ережесін қайталау.

     1. Бірін – бірі тыңдау
     2. Сөзді бөлмеу
     3. Шуламау
     4. Уақытты үнемдеу
     5. Ынтымақтастықта жұмыс істеу

 

Амандасады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Топ ережесін еске түсіреді

 

 

 

Үй тапсырмасын тексеру

Кел, балалар,ойнайық,

Ойнайық та ойлайық.

Қандай сұрақ болса да,

Таппай оны қоймайық

«Бәйге»

10 20 30 40 50

10 саны- Сөйлем мүшелері нешеге бөлінеді? Қандай болып?

20 саны- Баяндауыштың қандай сөз таптарынан  жасалатынын айт, мысал келтір.

30 саны- Бастауыш дегеніміз не? Қандай сұрақтарға жауап береді?

40 саны- Баяндауыш дегеніміз не? Қандай сұрақтарға жауап береді?

50 саны-Баяндауыштың асты неше сызықпен сызылады?

 

 

Ережелерді еске түсіріп, сұрақтарға жауап береді.

 

 

 

 

Қызығушылықты ояту

Топқа бөліну. Бастауыштың қимылын білдіріп тұрған сөзді ата (Сурет бойынша малдардың, аңдардың, құстардың қалай дыбыстайтынын айт. Қой қайтеді?, Сиыр қайтеді?, Жылқы қайтеді?, Түйе қайтеді?, Мысық қайтеді?, Ит қайтеді?, т.б.)

 Аю ақырады.

 Қасқыр ұлыйды.

Доңыз қорсылдайды.

Піл күркірейді.

Арыстан ақырады.

Бұлбұл сайрайды.

Қарлығаш шықылдайды.

Аққу сұңқылдайды.

Тырна тыраулайды.

Торғай шырылдайды.

Шағала шаңқылдайды.

Қарға қарқылдайды.

Көгершін күбірлейді.

Тоқылдақ тоқылдайды.

 

Дәптермен жұмыс.

        Дәптерімізді ашайық,
        Қолға қалам алайық.
       Салақтықтан қашайық,
        Әдемі етіп жазайық,- дей отырып, бүгінгі күнді жазып алайық.

 

Сабаққа дайын екендерін топқа бөліну арқылы көрсетеді.

 

 

 

 

 

Мағынаны тану

1-тапсырма. «Дөңгелек үстел» стратегиясын қолдану. Бірінші топқа К әрпінен, екінші топқа Д әрпінен, үшінші топқа Б әрпінен, төртінші топқа О басталатын баяндауыштар айтқызу. Топ мүшелері бір-бірін жалғастырып отырады. Оны біртіндеп күрделі баяндауышқа айналдыру. Соңында сөйлем құрап айту.

  • Бұдан қандай ой қорытындылауға болады?
  • Баяндауыш дара және күрделі болады.

2-тапсырма. «Соңғы сөзді мен айтайын» және «Қалам столдың ортасында» әдісі.

  Мысалы: Баян би биледі.

                  Оқушы орындықта отыр.

 

   Оқулықтағы жаттығу жұмыстарын орындату.

3- тапсырма. Суретпен жұмыс. (2-жаттығу)

- Не көріп отырсыңдар?

- Жалпы атауы қандай?

- Көліктер қандай топтарға бөлінеді?

«Пирамида» стратегиясы

І топ ұшақ сөзіне, ІІ топ поез сөзіне, ІІІ топ кеме сөзіне пирамида құрайды. Топ мүшелерінің әрқайсысы әр қатарға бір сөзден қоса отырып сөйлем құрайды. Оны қағазға жазып , тақтаға іледі.

4- тапсырма

Ой толғаныс

  • Үлкен қалаларда көліктер мен зауыттар, өнеркәсіптер көп болады. Олардан шыққан улы газ ауаны ластайды.

 

 Сергіту сәті

Мынау – менің жүрегім,

Бәрі осыдан басталған.

Мынау -  басым ақылды,

Бәрін осы басқарған.

Мынау – оң қолым,

Мынау – сол қолым,

Барлық істі атқарған.

 

Тақтамен жұмыс.

5-тапсырма. 3-жаттығу. Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойып жаз. Ол сөздер қай сөйлем мүшесі болады?

Проблемалық сұрақ.

  • Сөйлемде баяндауыш болмаса қалай болады?

6-тапсырма. «Аукцион» ойыны. Мақсаты: Берілген сөздерге қатысты қимылды білдіретін сөздерді тауып айтамыз.

Аукцион деген не?
Бір затты сатып алатын адамдар көп болса, оны саудаға салады.
Кім көп ақша берсе, соған сатылады.
Қазір  базарға барамыз, одан өзімізге ұнаған заттарды ақшамызбен қоса біліммен  сатып аламыз.
Міне, бір затты көрсетемін сатып алушылардың қайсысы осы  заттардың  қимылын білдіретін сөздерді  кім көбірек айтса соған сатылады.

                          ұлиды                                                            оқиды
                          ақырады                                                        жазады
       Аңдар        секіреді                              Оқушы              жүгіреді
                          өрмелейді                                                      ойнайды
                          жүреді                                                            сөйлейді

                          дыбыстайды

                          қоректенеді


                          ұшады                                                          ағады
                          қонады                                Су                    қатады
      Құстар       сайрайды                                                     тасиды
                          жүзеді                                                          тартылады

                         ұя салады                                                      ериді


Енді алған заттарыңды жоғары көтеріңдер, көрейін. Білімдерің өмірге жарапты, ұнаған заттарыңды алған екенсіңдер. Құтты болсын.

 

Оқушылар сабаққа бар ынтасымен қатысады. Сұрақтарға толық жауап береді.

 

 

 

Оқушылар сөздерді кезекпен айтып отырады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тақтаға шығып, жұмысын қорғайды.

 

 

 

 

Мәтінді толықтырып, әңгімелеп береді. Өз ойын ашық айтады

 

 

 

Оқушылар қимыл-қозғалыспен көрсетеді.

 

 

 

 

Жазбаша тапсырманы орындайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

Ой толғаныс

 

 

 

 

 

Венн диаграммасын толтыру

 

 

Бастауыш қимыл,

іс-әрекет иесін

кім? не? кімдер? нелер?

білдіретін сөз Кімі? Несі? сұрақтарына

жауап береді.

Бастауыштың асты бір сызықпен сызылады.

 

 

Бастауыштың ісін,қимылын білдіретін сөздерді баяндауыш дейміз. Баяндауыштарға не істеді? неғылды?қайтті? деген

сұрақтар қойылады. Баяндауыш дара және күрделі болады.. Баяндауыштың асты екі сызықпен сызылады.

 

Сөйлем мүшесі

 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылар өз ойларын жазады.

Бағалау

Бағалау парақтарын жинап алып,сабаққа жақсы қатысып отырған оқушыларды бағалаймын

Күнделіктеріне баға қойғызады.

   

Үйге тапсырма

Күнделікті ашайық,
Үй тапсырмасын жазайық.
Баяндауыштан алған білімді,
Ұмытпай есте сақтайық. 

4-жаттығу. Жаңылтпашты жатқа жаз. Баяндауыштардың астын екі сызықпен сыз. Ойдан жұмбақ шығарып жаз. Баяндауышын тап.

 

Тапсырманы жазып алады.


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз