С.Саттаров атындағы №57 мектеп-лицейінің 10 «Ә» сыныпта биология пәнінен өтілетін қысқа мерзімді сабақ жоспары №1.
Өтілетін дәрісхана: Биология
Биология пән мұғалімі: Чунгелқызы Бекей
Жаңа тарау: |
Жалпы биологияға кіріспе |
|||
Тақырыбы: |
Биология ғылымы. Ғылымдар жүйесіндегі биологияның орны және маңызы. Биологияның басқа ғылымдармен байланысы. Жа- ратылыстану — ғылыми пәндер жүйесіндегі «Жалпы биология» курсының алатын орны, мақсаты мен міндеттері. |
|||
Сабақтың мақсаты: |
Биология ғылымы ғылымының еекшеліктерін тереңдете түсініп, оның басқа ғылымда алатын орны қандай екендігін практикалық тұрғыда дәлелдей отырып, биология ғылымының орның басқа ғылымдармен байланыстарын ұғыну. |
|||
Күтілетін нәтиже: |
Жалпы биология ғылыми туралы білімдерін тереңдете түсініп, сыни тұрғыда ойланып, тірі ағзаның тірішілік әрекеттерін түсініп, күнделікті өмірде өз денсаулығын сақтай білуді ұғынады. |
|||
Түйінді идеялар: |
Топтық жұмыс орында барысында оқушылар жалпы биологияның ерекшелігін түсініп, жалпы биология курсындағы кейбір ерекшеліктерді практикалық тұрғыда орындай біліп, сыни тұрғыдан ойлауға дағдылану. |
|||
Уақы ты |
Тапсырма |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс әрекеті |
|
1 мин |
Сергіту сәті «Қызыл өрік» |
|
|
|
1 |
Топқа бөліну Сынып 3 топқа бөлінеді 1- топ: Тірі ағзалардың негізгі қасиеттері
2- топ: Жасушаның құрылысы мен қызметі
3- топ: Жасушады заттың алмасуы мен энергияныңтүзілуі 4-топ: Ағзаның көбеюі 5-топ: Генетика
|
Ұйымдастыру топқа бөлу Үстелдің үстінде топ аттары жазылып қойылған |
Топқа бөлінді Әр оқушы өз орнын тауып отырады Ынтымақтастық қарым-қатынас орнату |
|
3 мин |
« Миға шабуыл» Жалпы биология ғылыми туралы өз ойларын жазу. |
Постер құруға А3қағаздар,түрлі-түсті маркерлер, стикерлермен қамтамасыз етілген |
Миға шабуыл арқылы сыни тұрғыда ойланып, жүйке жүйесі туралы не білетінін Өз ойларын ортаға салады. |
|
7 мин |
Мәтінмен жұмыс Топпен жұмыс 5- топқа бөлінеді. Әр топтағы оқушылар 1-5 деген номермен номерленеді. Әр оқушыға жекеленген тапсырмалар беріледі. №1 оқушы – Тірі ағзалардың негізгі қасиеттері №2 оқушы Жасушаның құрылысы мен қызметі №3 оқушы Жасушады заттың алмасуы мен энергияның түзілуі №4 оқушы Ағзаның көбеюі №5 оқушы Генетика |
мәтінмен Дәптерлер, оқулық |
Оқулықпен жұмыс Түртіп алу стратегиясын пайдаланып, өз ойларын дәптерлеріне жазады және Постер құрып үйренеді. Ресурстармен танысты |
|
12 мин |
Мәтінмен жұмыс істеп, оқушылар номерлер бойынша топтасады. Жигсо-1 және Жигсо-2 әдіс арқылы Топ бойынша тақырыптың мазмұнын ортаға салып түсінгенне кейін әр топ мүшелері постер құру әдісі арқылы тақырыптың мазмұнын қағаз бетіне түсіреді. Тақырыптың мазмұның түсініп алғашқы орынға қайта қайтады.(Жигсо-2 әдісі бойынша) |
Топпен жұмыс |
Бір-бірін тыңдау, ынтымақтастық, өз ойын айту |
|
7мин |
( әр топ өзінің шығармашылығына байланысты).
Постер әдісі арқылы мәтін бойынша өз ойларын бір-біріне жеткізеді.
|
Түрлі- түсті маркерлер, А3қағаз |
Топпен әр оқушы өз пікірлерін айту арқылы тақырыптың мазмұнын сызбанұсқа және сурет арқылы бейнелейді |
|
10 мин
|
Постер қорғау Әр топтан бір оқушы жасаған жұмыстарын қорғайды. Бір- бірін бағалайды.Постер қорғаған кезде оқушылар бір- бірін мұқият тыңдап отырады. Себебі әр топтың жасаған постерін бір-бірі арқылы бағаланады. Бағалаған кезде 1топты -2топ, 2топты-3 топ, 3топты-4 топ 4топты-5 топ, 5 топты-1 топ бағалайды. |
Әр түрлі стикерлер беріліп оқушылар өз бағасын жазып, постерге |
Бірін-бірі бағалау |
|
3 мин
|
Рефлексияны жазбас бұрын ең үздік топты аңықтап, талдап, бағалау керек. Әр топтағы оқушылар сабаққа белсенді қатысып,сыни тұрғыдан ойлана отырып, өз бетінше шешім қабылдаудыүйренеді,топтық бағалауды үйренеді, әділ баға беруге үйренеді. |
Рефлексия ұйымдастыру , мадақтау |
Әрбір оқушы өз-өзін бағалау. |
|
1 мин |
Үйге тапсырма: Оқулықтағы кестені толтыру Шығармашылық жұмыс: Жасуша бейнесін салып келу |
|
|
|
- Джон Максвелл
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
Барлық авторлар
Ілмек бойынша іздеу
Мақал-мәтелдер
Қазақша есімдердің тізімі