ОҚО, Түркістан қаласы
Бабайқорған ауылы
«Бабай-Қорған» жалпы орта мектеп КММ
Биология пән мұғалімі: Дуйсембаева Сандуғаш Турганбаевна
Қысқа мерзімді жоспар Пән мұғалімі
БЕКІТЕМІН |
|
ПӘНІ |
Биология |
КЛАСЫ |
10 |
МЕРЗІМІ |
||||||||||||||
ТАҚЫРЫП |
Цитоплазма органоидтері: пластидтер, митохондриялар, олардың жасушадағы атқаратын қызметі. |
|||||||||||||||||||
МАҚСАТЫ |
Өсімдік жасушасына тән пластидтердің ерекшелігі мен қызметтері туралы түсінік беру. Митохондриялардың жасушада энергия стансасы екендегіне тоқтала келе оның ерекшелігін сипаттау. |
|||||||||||||||||||
КҮТІЛЕТІН НӘТИЖЕ |
Өз бетімен ізденіске бейімделеді. Мәтін бойынша жұмыс жасауға дағдалынады; Тапсырманы өз беттерінше орындауға үйренеді; Сынып оқушыларымен қарым-қатынастары өрбиді; Қойылған мәселені жетік меңгеріп одан әрі өрбітеді; Ақпараттық білімдері сараланады; Экологиялық, адамгершілік тәрбие беріледі; |
|||||||||||||||||||
КЕЗЕҢДЕРІ |
РЕСУРСТАР |
САБАҚТАҒЫ ІС-ӘРЕКЕТ |
ДИФФЕРЕНЦИАЦИЯ |
БАҒАЛАУ |
||||||||||||||||
Ұйымдастыру кезеңі (2 минут) |
Биология оқулығы
|
Сабақ амандасып, сынып оқушыларын түгелдеуден басталады. |
|
|
||||||||||||||||
Қызығушылықты ояту (3 минут) |
Биолог анықтамалығы
|
Мұғалім тарапынан сабақ тақырыбы таныстырылады. Оқушылармен бірлесе отырып сабақтың мақсаты айқындалады. Сабақты бастамас бұрын «Блиц сұрақтарын» қою. • 1989 жылы италиялык ғалым К.Гольджи ауыр металдардың ерітіндісімен бояу аркылы жүйке жасушасынан тор төрізді жиын-тықты тапты. • Гольджи жиынтығынын негізгі кызметі эндоплазмалық тормен тікелей байланысты, одан келген заттарды өңдеп, кепіршік түрінде шығарады. Осы көпіршіктер лизосома органоидінің бастамасын береді.
1. Митохондрияны зерттеуде Р.Келликер, Р.Альтман, К.Бенда жөне т.б. ғалымдар зор еңбек сіңірді. |
Тұлғааралық интеллектке ие оқушылар әр топта жеке қасиеттері қалыптасады |
Стикер арқылы бағалау |
||||||||||||||||
Мағынаны тану (15 минут)
(15 минут) |
Биология оқулығы |
Өткен тақырыпты бекіту мақсатымен оқушылар қатар бойынша бір-біріне сұрақтар қояды. «Алты қалпақ» әдісін пайдалану арқылы бактериялардың ерекшеліктері мен ола тудыратын ауруларды жан жақты ашу. «Ұғыну» сатысында қолданылады. Қолдану технологиясы: екі студент әрбір азат жолдан кейін тоқтай отырып мәтінді оқиды, содан кейін бір-біріне оқығанының мазмұны бойынша әртүрлі деңгейдегі сұрақтар қояды. Берілген түр коммуникативті дағдылардың дамуына әсер етеді. |
Жекеленген оқушыларға көмек |
Фактілерді баяндайды Мадақтау (3шапалақ, |
||||||||||||||||
Рефлексия (10 минут) |
|
«Ыстық орындық» әдісі бойынша жаңа тақырыпты бекіту
|
Қабілетті оқушы мен деңгейі төмен оқушыны анықтау |
2-жұлдыз, 1-тілек.
|
||||||||||||||||
Қорытындылау
|
Үйге тапсырма: Мылқау сұрақтармен жұмыс жүргізу. |
Диана
Іздегенмд тауып бере алмады мүлдем пластидтердің қызметі керек ед