Тараз қаласы
№46 орта мектебі
бастауыш сынып мұғалімі
Оралова Қаламқас Көбеевна
2 сынып
Математика Сабақ №
Мұғалім:
Сабақтың тақырыбы: Кестелік қосу және азайту. 4-ті қосу және азайту. (74 бет)
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Ондықтан аттайтын жағдайда 4-ті қосу және азайту тәсілдерімен таныстыру; 4-ті қосу және азайтудың кестелік жағдайларын екі амалдан тұратын өрнектермен, теңдеулермен, есептеулермен байланысты әр алуан іс-әрекет барысында қолдануға машықтандыру;
Дамытушылық: Екі амалмен шығарылатын есепті шығару тәсілін меңгеру, ондықтан аттап қосу мен азайту тәсілдерін қарастыру дағдыларын дамыту.
Тәрбиелік: Балаларды білімділікке, адамгершілікке, жолдастық қарым-қатынасқа тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Аралас сабақ.
Әдіс-тәсілдері: Түсіндіру, сұрақ-жауап, көрнекілік көрсету арқылы түсіндіру, жарыс.
Көрнекілік: Үлестірмелі дидактикалық материал, қосу және азайту кестесі.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу.
ә) Сабаққа әзірлігін тексеру, оқу құралдарын дайындау.
Үй тапсырмасын тексеру:
Білімді жан-жақты тексеру кезеңі.
Санға үшті қосу кестесін және оған сәйкес азайтуды еске түсіру. Үшті қосу кестесін құру.
1) +3, әйнекше орнына 3, 4, 5, 6, 7, 8 сандарын қою және нәтижені жатқа айту.
2) Осы теңдіктерді пайдаланып азайтудың сәйкес жағдайларын құру.
3+3 6-3
4+3 7-3 7-4
5+3 8-3 8-5 т.с.с.
Дидактикалық ойын. «Жұбын тап»
Жаңа сабақ.
Санға төртті қосу кестесін және оған сәйкес азайтуды еске түсіру. Төртті қосу кестесін құру.
1) +4, әйнекше орнына 4, 5, 6 сандарын қою және нәтижені жатқа айту.
2) Осы еңдіктерді пайдаланып азайтудың сәйкес жағдайларын құру.
4+4 8-4
5+4 9-4 9-5
6+4 10-4 10-6
1-тапсырма. Түсіндірме мәтінмен жұмыс.
7+4 7+4=? 11-4=?
(7+3) + 1=11 (11-1)-3=8
Осы үлгіде 8+4 және 9+4-ті түсіндіру
Пысықтау.
2-тапсырма Түсіндіре отырып шығару. Теңдіктер құрастыру.
7+4 11-4 4+7 11-7
3-тапсырма. Математикалық диктант түрінде орындау.
(8+2)+2 (12-2)-2
(9+1)+3 (13-3)-1
4-тапсырма
Есепті оқу және есепте сипатталатын екі өзгерісті (1-өзгеріс – түсті, 2-өзгеріс – мінді) ерекше көрсету.
Бар еді – 26 ж.
Түсті – 6 ж. ? жолаушы болды
Мінді – 4 ж.
(26-6)+4= 24 (ж) - болды
Жауабы: 24 жолаушы болды.
6-тапсырма орындалады. Барлық мүмкін жағдайлар қарастырылады.
Шығармашылық тапсырма
Үшбұрыш санын анықтау. (үшбұрыш саны 12-ге дейін барады)
Сабақты қорыту: Біз не білдік? Талқылау.
Үйге тапсырма: 5–тапсырма және шығ.тап-ны толықтыру.
Оқушы білімі мен белсенділігін бағалау.
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
Барлық авторлар
Ілмек бойынша іздеу
Мақал-мәтелдер
Қазақша есімдердің тізімі