Қарағанды облысы, Жезқазған қаласы
№24 жалпы орта білім беретін мектебі
қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі
Кульмагамбетова Назира Советовна
Қазақ әдебиеті 6 сынып
Сабақтың тақырыбы: А.Байтұрсынұлы «Аққу, шортан һәм шаян»
Сабақтың мақсаты:
а) білімділік: оқушыларды қазақ халқының ақыны А.Байтұрсынұлы шығармаларымен таныстыру; әдебиеттің мысал жанры жөнінде сөз қозғап, мысал өлеңнің ерекшелігін айқындау;
ә) дамытушылық: мәнерлеп, шапшаң оқу дағдыларын жетілдіру, сөздік қорларын байыту, шығармашылықпен жұмыс істеуге үйрету; қазақ тілінде сөйлеу біліктіліктерін жетілдіру.
б) тәрбиелік: адамгершілікке, ғылым, білімге бейімдеу; бірлікке, ынтымақтастыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, әңгімелеу, топпен жұмыс, сын тұрғысынан ойлау стратегиялары
Сабақтың көрнекіліктері: А.Байтұрсыновтың портреті, тақырыпқа байланысты суреттер, тірек сызбалар, семантикалық карта.
Сабақтың барысы:
Оқушылармен амандасу, сабаққа даярлығын тексеру.
а) Бес асыл іс:
Бес дұшпан:
3. Сандар сөйлейді /тірек-сызбаны толтырыңдар/
1945 ж
1904 ж
10 жасында
8 мыңдай
ІІІ. Сабақтың мақсатымен таныстыру. 1 минут
ІV. Жаңа материалды түсіндіру. 5 минут.
І топ және ІІ топ .
Сайыс – «Бәйге» ойыны. Қай топ мына кедергілерден жаңылмай өтіп, мәреге жетсе, бәйгеге тігілген туды алады. Ендеше, іске сәт.
Авторы аллегория
Мысал аллегориялық образдар
Түйінді ойы
(мораль) тәрбиелік мәні
2. 1 – кедергі. «Бәйге» сұрақтары. 25 минут
- Мысал орысша қалай аталады?
- Мысал жанрын қазақ әдебиетіне алғаш енгізген ақын?
- А. Байтұрсыновтың мысалдар жинағы қалай аталады?
- Кітап қай қалада басылып шықты?
- А. Байтұрсынов кім? (жеңген топ алға жылжиды)
3. Оқулықпен жұмыс. «Аққу, шортан һәм шаян» Крыловтан аударған аударма мысалымен танысамыз.
а) Сөздік жұмысы:
- Жаңа сөздерді мұғалімнің оқуы;
- оқушыларға оқыту.
ә) Өлеңді оқу (сурет арқылы көрсете отырып оқу)
4. 2 – кедергі.
- Ал, балалар, іске сәт! 5 минут уақыт беремін, қай топ дұрыс аударар екен.
І топ – І, ІІ шумақ, ІІ топ – ІІІ, IV шумақты оқып, аударады.
- Сонымен, мысал жолдары бізге түсінікті болды. Ендеше И.А.Крылов мысалының түпнұсқасын тыңдалық (үнтаспа)
- Екі ақынның айтар ойы бірдей ме? Ол қандай ой – (халықты бірлікке, ынтымаққа шақырады). (Топтар алға жылжиды)
5. 3 – кедергі. Өлеңнің тақырыптық – идеялық мазмұнын ашу үшін екі топ семантикалық картаны толтырады.
Тақырыбы |
авторы |
Жанры |
Аллегориялық образдар |
Түйінді ой |
Тәрбиелік мәні, идеясы |
«Аққу, шортан һәм шаян» |
А.Байтұрсынов- тың Крыловтан аудармасы |
Мысал |
Аққу, шортан, шаян |
Істеген ынтымақсыз ісің оңбас |
Татулыққа, бірлікке, ынтымаққа тәрбиелейді |
6. 4 – кедергі.
- Яғни, ақын бізді осы мысалы арқылы жақсылыққа тәрбиелейді. Сендер де ғалым аталарыңа еліктеп, бірлесе көп жұмыстар атқардыңдар. Еліміздің ертеңі – сендерсіңдер. Ендеше қоғамға қандай адамдар қажет? Сендер қалай ойлайсыңдар?
Қоғамға қандай адамдар қажет?
- Мына қасиеттерді оқып, қажеттісін ұяшыққа орналастырыңдар.белгілеңдер.
Қасиеттері:
- Сендерден де осы қасиеттерді көремін деп ойлаймын. (жеңіске жеткен топты анықтау, бәйге туын беру)
7. 5 – кедергі. Мақал – мәтелдер
V. Бағалау.
VІ. Қорытындылау.
Пікір ағашын толтыру. (4 минут)
- Бүгінгі сабақтан не алдық, не білдік?
VІІ. Үйге тапсырма: А.Байтұрсынов (түсініп оқу)
Мысалдағы түйінді ойды жаттау
Жаңа сөздерді дәптерге жазып, жаттау
Ынтымақ, бірлік, татулық туралы мақал – мәтел жазып кел
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
Барлық авторлар
Ілмек бойынша іздеу
Мақал-мәтелдер
Қазақша есімдердің тізімі