Өлең, жыр, ақындар

Жапсырмалау өнері

Мектеп: Атасу стансасындағы №135 негізгі орта мектеп

Сыныбы: 6–сынып

Пәні: технология

Мерзімі: 25.01.2017 жыл

Тақырыбы: Жапсырмалау өнері.

Пән мұғалімі: Байменов Салахитдин Сәрсенұлы

Мақсаты: Қазақ халқының ою–өрнек түрлеріне сипаттама беру және жапсырмалау технологиясын үйрету.

Міндеттері:

-  Ою–өрнектің тілін түсіндіру, сырына мән беру арқылы оқушылардың шығармашылық қабілетін дамыту.

- Ою–өрнек арқылы оқушылардың ой–өрісін, білімін жан–жақты дамыту, халқымыздың асыл мұраларын, салт-дәстүрін, өнерін  құрметтеуге тәрбиелеу.

Қолданылатын модуль: Диалогтық оқыту.

 

Сабақ кезеңдері

Уақыты

Жоспар мазмұны

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс–әрекеті

Бағалау

Ресурстар осы Іс - әрекет үшін маған қандай құралдар қажет?

Кіріспе:

8  минут

 

 

Ұйымдастыру кезеңі.

Психологиялық ахуал: 

«Шаттық шеңбер"

"Өрмекші" тренинг.

Мақсаты: Оқушыларға өткен тақырыптарын еске түсірту.

«Бір қадам алға»

Мақсаты:

ойларын білу,сөздік қорларын дамыту.

 

Шеңбер құру арқылы тұрғызу.

Амандасу.

«Өрмекші»  тренингі арқылы өткен сабақты қайталау.

 

Өз ойларын айтқызу.

 

Сынып оқушыларын «Қиындылар» арқылы топтастыру.

 

Шеңбер құрып тұрады.

 

«Өрмекші» тренингі бойынша  жіп арқылы өткен сабақты еске түсіру.

 

 «Қиындылар» арқылы топтасады.

Сынып оқушылары 2 топқа бөлінеді

 

 

Тамаша!

Керемет!

 

 

Ынтасымен қатысып

отырған оқушыларды мадақтап отырамын

 

 

Стикер, ватман, маркер

 

 

Смайликтер

 

Топ атын жазуға арналған ватман

Тұсаукесер:

5 минут

 

 

Қызығушылықты  ояту сатысы

 

 

«Қызықты сұрақ» Мақсаты:  оқушыларға ой қозғау, ойын жинақтауға бағыттау.

Сабақтың мақсатын айтамын да, енді оқушылардың мақсатын білгім келетіндігін хабарлау.

Ал, балалар, сіздердің бүгінгі сабақтан не білгілеріңіз келеді?

Оқушылардың бір – біріне сұрақ қойдыру.

 Мысал арқылы түсіндіріп, дәлелдеу. Сөзжұмбақ береді.

Мақсаттары толық тыңдалып, ескеріледі. Сөйтіп оқушы да  сабаққа мақсат қоюға тартылады.

 

Оюлар туралы мәліметтер алды.

Оқушылар сөзжұмбақ шешеді

 

Бәрекелді!

 

Өте жақсы, тамаша!

 

Бағалау парағы

 

 

Интерактивті тақтадағы Power Point таныстырылымы

 

 

 

 

Негізгі бөлім:

23 минут

 

Мағынаны ажырату сатысы

Сарамандық жұмыс

"Ойлан,  жұптас,  бөліс" әдісі

Мақсаты: өз бетімен білім алу, өзін-өзі реттеу дағдыларын қалыптастыру.

Сергіту сәті.

Мақсаты: 

Қабілетін дамыту.

Математикалық ойын

Мақсаты: оқушылардың ой – өрісін жылдам ойлауға дамыту.

«Графикалық диктант»

Мақсаты: оқушылардың білімін жаңа әдіспен бағалауға мүмкіндік беру.

Әр топқа жеке тапсырмалар беру.

І топқа «Жан жануарлар  тектес  ою – өрнектер»

ІІ топқа Геометриялық  ою – өрнектер.

Қауіпсіздік ережесін еске түсіре отырып, қағаздан жұмыс жасату.

Жұмысты қорғайтын спикерлерді оқушының алдына стикер қою арқылы білдіру.

Сергіту сәті.

«Мақал – мәтел толықтыр»

Оқушыларға математикалық сандармен берілген жасырын мақал – мәтел шешу қағазын таратады.

Жұмыстар таратылады. Оқушылар «иә», «жоқ» белгілері арқылы сұрақтар қойылады.

Берілген тапсырмалар бойынша постерге кластер жасайды. Әр топтан бір спикер шығып, жұмысты қорғайды. Топтар бір – біріне сұрақтар қояды.

 

Тапсырмалар бойынша жаттығуларды топта талқылап,жұмыс жүргізеді.

 

Интерактивті  тақтада  анаграмма тапсырмасын орындайды.

Ойлау қабілетін арттыру арқылы дамытады.

Математикалық сандармен берілген жасырын мақал – мәтел шешу.

Оқушылар графикалық диктантты өздері орындайды.

Сұрақтарға жауап бере отырып фигура құрастырады.

Жақсы

 

 

Керемет!

Жарайсыңдар, берілген тапсырмаларды тамаша орындадыңыздар.

 

 

Бағалау парағы

 

Топ басшысы әр оқушыны тапсырма сайын бағалап отырады.

Интерактивті тақтадағы Power Point таныстырылымы

 

Постер, маркерлер

 

Бағалау парағы

 

«Визуалды айғақтар» ресурсы

Интерактивті тақта

Үлестірмелі қағаздар

Қорытынды:

4 минут

Рефлексия «Екі жұлдыз, бір тілек» стратегиясы

Мақсаты: оқушылардың оқығанын саналы түрде түсінуге өз ойын білдіруге үйрету

Екі жұлдыз, бір тілек» стратегиясы қолданылады. Әр топ бүгінгі сабақ бойынша сабақта екі ұнаған сәтті және бір ұсыныс жазады.

 

Оқушылар кестені толтырады, мұғалімге жинап бермес бұрын, ниет білдірген оқушылардың талдауы тыңдалады

Кері байланыс

Критерилер жазылған парақшалар

4 минут

 Критериалды бағалау.

Сабақты қорытындыла,бағалау.

Өз жұмысын өзін–өзі бағалау негізінде бағалайды.

Бағалау парағы

Парақшалар

1 минут

Үйге тапсырма беру.

Ер, қыз киім үлгілерін жасап келу.

 

 

 


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз