Ақтөбе қаласындағы
№ 51 гимназияның
Бастауыш класс мұғалімі
Суентаева Акмарал Турганбаевна
Пәні: қазақ тілі |
Класы 4 «Г» |
|||||||||||
Сабақтың тақырыбы: Жай және құрмалас сөйлемді қайталау. |
||||||||||||
Мақсаты: Құрмалас сөйлем туралы білімдерін жүйлелеу, пысықтау. |
||||||||||||
Күтілетін нәтиже |
Жай сөйлемді құрмалас сөйлемдерге құрмалас сөйлемдерді жай сөйлемлерге айналдыра алады. Құрмалас сөйлемдерді қатыстыруда құрмалас сөйлемдерді қолданады. Оқушылардың шығармашылық қабілеті шындалады. Ұйымшылдыққа,сауаттылыққа,тыңдай білуге дағдыланады. |
|||||||||||
Сабақтың типі |
Өткен сабақты қайталау, бекіту. |
|||||||||||
Жұмыс формалары: |
Жеке, жұптық, топтық. |
|||||||||||
Әдістері: |
Венн диаграммасы, ия/жоқ әдісі, көрнекілік жұмыс, рефлексия парағы. |
|||||||||||
Сабақ кезеңдері |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар |
|||||||||
Қызығушылықты ояту |
Психологиялық сәт Топқа бөлу
Көркем жазу Сс Сөйлем (үш тілде айту) Жай сөйлем құрастыру.
Өткен тақырып бойынша берілген сұрақтардың «ия», «жоқ» екенін анықтау.
|
Ерте тұрып күнде мен, Терезені ашамын. Сәлем берем күнге мен , Шаттық әнге саламын. Айналама қарасам, Ғажайыптар қаншама. Сан жетпейді қарасам , Сәлем берем баршана.
Жұмбақ Өзім сөзден тұрамын, Аяқталған ойды құрамын.
(Сөйлем, предложение, sentence )
Күз келді. Жапырақтар сарғайды.
1.Тиянақты бір ғана ойды білдіретін дара сөйлем жай сөйлем деп аталады. 2.Екі немесе одан да көп жай сөйлемнен құралған сөйлем құрмалас сөйлем деп аталады. 3.Құрмалас сөйлемнің құрамындағы жай сөйлемдердің арасына сызықша қойылады. 4.Қызғалдақтар гүлдеп, жердің беті құлпырды.Мынау құрмалас сөйлем. 5. Қызғалдақтар гүлді де , жердің беті құлпырды. Мынау жай сөйлем: |
«Тақпақ айтып, жаңылтпаш жаттайық» өлеңдер жинағынан
Слайд 1.ия 2.ия 3.жоқ 4.ия 5.жоқ
|
|||||||||
Мағынаны тану
|
І , ІІІ, Ү топтар жай сөйлемді құрмалас сөйлемге айналдырады. ІІ, ІҮ топтар құрмалас сөйлемді жай сөйлемге айналдырады.
Топтағы оқушылар
Топтар сурет бойынша құрамында құрмалас сөйлемі бар әңгіме құрастырады. Жақсы жазылған әңгіме тақтаға шығып оқылады. |
Қыс түсті. Өзен суы қатты. Мәдениет үйінде концерт болды. Ауыл адамдары түгел жиналды. Сабақ аяқталды. Оқушылар үйлеріне қайтты. Жаңбыр да жауды, жер де көгерді. Бетқаратпайтынборанболғандықтан, Жанарқалағабармады. Қазан айында күн салқындап, жаңбыр жиі жауа бастады. І топ Тұсау кесу ІІ топ Қырқынан шығару ІІІ топ Базарлық ІҮ топ Бесікке салу Ү топ тілашар |
|
|||||||||
Ой толғаныс |
Венн диаграммасы арқылы жай және құрмалас сөйлемдерді салыстырады, ортақ және жеке ерекшеліктерін анықтап белгілейді. |
Жай құрмалас
|
А3 формат маркер |
|||||||||
Рефлексия |
Рефлексия парағы таратылады. |
|
Рефлексия парағы |
|||||||||
Үйге тапсырма |
Үйге 55-жаттығу. |
Жай сөйлемдерді құрмалас сөйлемге айналдырады. |
|
|||||||||
Бағалау 3 мин |
Әр оқушыға жеке тоқталып бағалау. |
|
- Джон Максвелл
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
Барлық авторлар
Ілмек бойынша іздеу
Мақал-мәтелдер
Қазақша есімдердің тізімі