Қызылорда облысы
Қармақшы ауданы
№ 250мектеп –лицейі
қазақ тілі мен әдебиет
пәнінің мұгалімі Алтруова Айнұр Әбіләкімқызы
7-сынып, Қазақ тілі пәні
Сабақтың тақырыбы: «Балаларға арналған сыйлық»
Сабақтың мақсаты:
Оқушыларға жаңа тақырып бойынша жан-жақты ,білім беру.Етістіктің жұрнағын ажырата білуге дағдыландыру.Оқушылардың сөйлеу қабілеті мен танымдық деңгейін арттыру. Өз ойларын жүйелі жеткізуге тәрбиелеу. Топта бірлесіп жұмыс жасау арқылы достық қарым-қатынастарын нығайту, бір-бірінің пікірін тыңдауға, бірін бір бағалай білуге тәрбиелеу.
Сабақта қолданылатын құрал-жабдықтар: интербелсенді тақта, кеспе қағаздар, кестелер, плакаттар
Пәнаралық байланыс: әдебиет, сурет, ағылшын тілі
Күтілетін нәтиже: оқушылар мәтінді игере отырып, сыйлықтың түрлерін ажырата біледі.
Кезең |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Мақсаты |
Бағалау |
Уақыт |
Қызығушы лықты ояту. |
а) Ұйымдастыру «Үнсіз сыйлық» тренингі арқылы сабаққа дайындау. ә) Топтастыру Қима қағаздарын құрастыру арқылы топқа бөлу. 1) Гүл 2) Сыйлық суреттің артына сұрақтар жазылады. б) Үй тапсырмасын сұрау. /Сұрақ –жауап/
|
Тренингке қатысады (бір –біріне сыйлық сыйлайды)-ұжымдық жұмыс кеспе қағаздар таңдау,-ұжымдық жұмыс оқушының өткен тақырыпқа байланысты сұраққа жауап береді. |
Психологиялық ахуалды жақсарту.
Оқушыларды сыни тұрғыдан ойлату оқушының білуін тексеру |
Формативті бағалау
Топаралық бағалау |
10мин. |
Мағынаны ажырату |
«Балалар әлеміне» саяхат яғни слайд арқылы балаларға арналған сыйлықтарды көрсету.
«Ой қозғау» / сұрақ –жауап/. І топ және ІІ топқа балаларға арналған сыйлықтар қандай болу керек? Оқушылардың жұмыстарын оқулықпен салыстыру. «Кім жылдам?» Сергіту сәті
«Талдау –табыс кілті» Тапсырмалар беру.
|
Бейнематериал көрсету. Бейнематериалды көре отырып, не сезініп, қандай сыйлық сұрау керектігін анықтау. / жеке жұмыс/ Әр топ плакатқа ойларын түсіреді. Топ басшылары постерді қорғайды.
Оқулықтағы мәтінмен жұмыс / жеке жұмыс. Жаңа сабақтағы кездескен жаңа сөздердің мағынасын түсіну. Топпен жұмбақты шешеді. Берілген тапсырмаларды топта,жеке орындайды.
|
Топта бірлесіп жұмыс жасау, іздену.
|
Гүлмен бағалау. әр топқа бір гүлден беріп отырамын.
|
5-мин. |
Ойтолға ныс |
а) АКТ қолдану арқылы сыйлықтың түрлері жайлы ақпарат беру ә) Тапсырмалар топтамасын ұсынып, оқушылардың тапсырмаларды орындауына жағдай туғызу, өзіндік жұмыс жасау әрекеттерін ұйымдастыру, атқарған жұмысына қарай ынталандыру |
«Сыйлық» сөзіне5 жолды өлең құрау Оқушылардың білімді игеруі. Оқушылар бір-бірімен сыйлық тақырыбында өзара сөйлесу-жұптық жұмыс Өзіндік пікірлерімен бөлісуі.
|
Оқулықпен, дәптермен жұмыс Оқушылардың ауызекі сөйлеу тілін дамыту, грамматикалық білімдерін кеңейту.
|
Рефлексия
Суммативті бағалау
|
25мин |
толқын
осы жоспарды іздеп отырмын
толқын
сабақ мақсаты смартқа ұқсамайды, сабақ ұнады