Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 6.4 В XVI-XVII ғасырлардағы экономика мен мәдениет Мектеп: №65 Жалпы орта білім беретін мектеп Күні: 05.12.2017 ж. Мұғалімнің аты-жөні: Арипжанова А.А. Сынып: 7 Қатысқандар:_____ Қатыспағандар:_____ |
||||
Сабақтың тақырыбы: |
XVI-XVII ғасырлардағы қазақтардың рухани мәдениеті Зерттеу сұрағы: XVI-XVII ғасырлардағы қазақтардың рухани мәдениетінде халық өмірі қалай көрініс табады? |
|||
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаты (оқу бағдарламасына сәйкес) |
6.2.2.1-күй, аңыз, шежіре, эпостық жырлардағы тарихи дереккөзі ретіндегі маңыздылығын айқындау |
|||
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: |
|||
Бағалау критерийі |
Оқушы: • Қазақтың рухани мәдениеті күй, терме, эпостық жырлар, ертегілер туралы мәліметтерді және олардың ерекшеліктерін біледі; |
|||
Тілдік мақсаттар: |
Кілтті сөздер: ақын, жырау, терме, эпостық жырлар Талқылауға арналған тармақтар: • Тақырып бойынша берілген мәтінді оқиды және жұппен талқылайды (тыңдалым, оқылым, айтылым) |
|||
Құндылықтарға баулу: |
- Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы; |
|||
Пәнаралық байланыс: |
Қазақ әдебиеті, музыка |
|||
Алдыңғы білім: |
6.1.2.1–Қазақ хандығындағы әлеуметтік топтардың орнын анықтау; |
|||
Сабақ барысы: |
||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері: |
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресустар |
||
Сабақтың басы: 5 мин |
Қызығыушылығын ояту. «Ой қозғау» әдісі арқылы «Көңіл толқыны» Күй орындалады. С.Тұрысбеков. Мен оқушылардың ойларын қозғау мақсатында интерактивті тақтадан күй, терме, аңыз, ертегі, эпостық жыр, лира-эпостық тірек сөздерді сұрау арқылы жаңа сабақтың тақырыбын анықтап аламын. Ары қарай мұғалім сабақ барысында оқушылардың не істеу керектігін айтады, бағыт-бағдар береді және бағалау критерийлерімен таныстырады. |
https://www.youtube.com/watch?v=M9pLdYWymcU&list=RDM9pLdYWymcU «Көңіл толқыны» |
||
Сабақтың ортасы: 25 мин
|
1. Қазақтың рухани мәдениеті эпостық жырлар, аңыздар, ертегілер, лира эпикалық поэмалар, күй, термені салыстыра отырып ұқсастығы мен айырмашылығын анықтап, сипаттайды. «Қозы-Көрпеш-Баян сұлу» киносынан үзінді 2. Алдын-ала берілген Жыраулардың өмір мен шығармаларын салыстыра отырып, сол қоғамдағы шындықтың өз шығармаларында көрініс табуы қаншалықты шындыққа жанасатындығын анықтайды.
Қазтуған Шалкиіз
Доспамбет Жиембет |
https://www.youtube.com/watch?v=ISFXJMbyzgA
«Алпамыс батыр» жыры
https://www.youtube.com/watch?v=z50NvQksefg
«Қозы-Көрпеш-Баян сұлу» киносы
https://www.youtube.com/watch?v=BkDHd10w3r8
«Мақтақыз бен мысық» ертегісі
https://www.youtube.com/watch?v=rTiKk1X3AcM
«Шалкиіз жыраудың би Темірге толғауы»
Жұлдызша рақылы бағалау
https://www.youtube.com/watch?v=bSow_3GTA9c
«Қазтуған жырау Алаң да, алаң жұрт»
https://www.youtube.com/watch?v=qihwtTSGyGE
«Доспамбет жырау Айнала-бұлақ басы-Тең»
https://www.youtube.com/watch?v=iEwzW6ZR_r8 «Жиембет жырау еңсегей бойлы Ер Есім» |
||
Сабақтың соңы: 5 мин |
«Адасқан сөздер» тірек сөздері арқылы оқушылар сөйлем құрастырады. Сөйтіп жаңа тақырыпты қорытындылайды. Көшпелілер ерекше қалыптасты қоғамының мәдениеті рухани тарихында қазақ. Көшпелілер тарихында қазақ қоғамының ерекше рухани мәдениеті қалыптасты. |
Жұлдызша арқылы бағалау |
||
Сабақтың соңы: 5 мин |
Кері байланыс «Плюс, минус, қызықты» әртүсті стикерді қолдану арқылы кері байланыс орнатылады. • «Плюс» - оң әсер еткен фактілерді, алған, білімдері жайлы жазады. (Қызыл) Үйге тапсырма: мақал мәтелдер, жұмбақтар, қанатты сөздер жазып келу |
Түрлі стикерлер
Жұлдызша арқылы бағалау |
||
Саралау: Барлығы жырау, ақын, күйшілерді біледі.
|
Бағалау: Сабақ бойы қалыптасырушы бағалау жүреді. Сабақ барысында оқушыларды «Сен кереметсің» деген мадақтау сөздер арқылы оқушының сабаққа деген қызығушылығын оятатын сөздермен мадақтап, бағалап отырамын. «Жұлдызшалар»-сабақбарысында қойылады, оқушылар жұлдызшаларды көлемі бойынша жинайды. |
Сыныпта денсаулық пен қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау |
||
Рефлексия: Сабақтың ең маңызды тұстары қайсысы? 1. 2. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не ықпал етер еді? 1. 2. Қорытынды бағалау. |
садо
маған өте ұнады керемет
Дархан
жақсы сайт екен
Миргуль
тамаша