9 сынып |
Мұғалімнің аты-жөні: Найзабекова Гульмира Мырзахановна Мектебі: Жамбыл облысы Меркі ауданы №44 орта мектебі |
Тақырыбы |
Қазақстанның көлік кешені |
Оқу мақсаты |
Қазақстанның инфрақұрылымымен таныса отырып, көлік түрлерімен, соның ішінде темір жол мен автомобиль көлігінің даму тарихы мен ерекшеліктерін түсіндіру. |
Сабақтың мақсаты |
1. Көлік түрлерін,пайдалануына қарай түрлерге бөлінуін, темір жол мен автомобиль көлігінің ерекшеліктерін ажыратады. 2. Темір жол және автомобиль көліктерін картадан көрсетіп, халықпен өнеркәсіп үшін маңызын сипаттап береді, картаны пайдалана отырып көлік магистралдары арқылы визуальды саяхатқа шығады. 3. Болашақта теміржол мен автомобиль көлігінің дамуына баға береді. |
Бағалау критерийі |
Білу, түсіну. Көлік түрлерін, оның ерекшеліктерін ажыратып, картадан көрсете алады. Қолдану. Оқулықта берілген диаграмманы қолданып жолаушы және жүк айналымын салыстырмалы сипаттама береді. Картаны қолданып саяхаттайды. Талдау. Еліміздегі темір жол мен автомобиль көлігінің дамуына талдау жасайды. Жинақтау. Темір жол мен автомобиль көлігінің болашағы туралы қорытынды жасайды. |
Тілдік мақсаттар
|
Оқылым, жазылым: Оқулық мәтіні мен қосымша деректерді оқып, керекті жерлерін дәптерге жазады. Тыңдалым, айтылым. Көлік туралы бейнежазбамен танысады, өз ойларын ортаға салады. |
Құндылықтарғаға баулу |
Қарым-қатынас жасау қабілеті, шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау, өзгелердің мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарау. |
Пәнаралық байланыс |
Математика |
Алдыңғы білім |
Қазақстандағы көліктің түрлері |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Дереккөздер, ресурстар |
|||||||||||||||
Сабақтың басы
|
Сәлемдесу. Сабаққа қолайлы психологиялық атмосфера туғызу, сәттілік тілеу. Миға шабуыл. Кешен дегеніміз не? Осы уақытқа дейін қандай кешендермен таныстық? Инфрақұрылым кешенінің құрамына қандай салалар жатуы мүмкін? Көлік кешенінің құрамына қандай салаларды жатқызар едіңіздер?
Сұрақтарға жауап алу арқылы сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. Топқа бөлу. Көліктің түрлері бойынша топқа бөлінеді. І- топ «Әуе» ІІ-топ «Автомобиль» ІІІ-топ «Теміржол»
Топ басшылары сайланып, оларға бағалау парақшалары таратылады. |
Сұрақтар
Ұшақ, автомобиль, поездің суреті
|
|||||||||||||||
Сабақтың ортасы
Сабақтың соңы |
Топтық жұмыс. «Ойлан, бірік, бөліс» әдісі І- топқа «Көлік кешені» ІІ- топқа «Темір жол көлігі» ІІІ- топқа «Автомобиль көлігі»
Бейне жазбаны тыңдау «Түртіп алу әдісі» Кестені толтырады Жұптық жұмыс: «Мағынасын тап» Термин сөздермен жұмыс
«Бес сұрақ» әдісі Берілген диаграммаларды пайдалана отырып ашық сұрақтар құрастыр. ІІ-топтың тапсырмасы:
«Конверт сұрақ» Теміржол көлігінің артықшылығы мен кемшілігі неде?
«Сандарды сөйлет» Шығармашылық тапсырма: «Тальго» жүрдек пойызы «Суретті сөйлет!» тапсырмасы Суреттен сабақ тақырыбына сай сөйлемдер құрау. ІІІ-топтың тапсырмасы:
«Конверт сұрақ» Автомобиль көлігінің артықшылығы мен кемшілігі неде? Ақылы автомобиль жолдарын салуға көзқарасың?
Жұптық жұмыс. Шығармашылық тапсырма. Батыс Еуропа- Батыс Қытай транзиттік жолы
Сабақты бекіту. Есептер шығару
Жұптық жұмыс: «Саяхаттау»
«Сәйкестендір» тапсырмасы. Екі бағанды сәйкестендіреді
Өзі-өзі бағалау: «Жетістік баспалдағы» Топ басшысының бағалауы Кері байланыс. «Парталас көршіңе бір сөз таңда» әдісі • Сен жарайсың. • Сабақтағы сенің жұмысыңа мен қанағаттанамын. • Сенің мүмкіндігің одан да зор. |
Оқулық материалдары, қосымша материалдар, «Қазақстанның көлік кешені» бейне жазба
Слайд№5, 6
Слайд №7
Слайд№10, 11
Слайд№12
Слайд№13
Интернет желісін пайдаланып ақпарат іздеу Слайд№14
Слайд№15
Конвертке салынған тапсырма
Слайд№17 Слайд№18 Қосымша деректер Слайд№19,21 Слайд№22 Слайд№23 Жетістік баспалдағының суреті Бағалау парақшасы |
|||||||||||||||
Сабақтың соңы |
Үйге тапсырма. §33 оқу. Батыс Еуропа Батыс Қытай автомобиль жолы туралы мәлімет алып келу. Ірі көлік магистралдарын кескін картаға түсіру. |
|
|||||||||||||||
Саралау – Сіз оқушыларға қандай тәсілмен көмектесесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Пәнаралық байланыстар. Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану |
|||||||||||||||
|
|
АКТ-ны пайдаланып арқылы белсенді оқыту. |
|||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, Неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||
. |
|||||||||||||||||
Қорытынды бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиындықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
- Джон Максвелл
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
Барлық авторлар
Ілмек бойынша іздеу
Мақал-мәтелдер
Қазақша есімдердің тізімі