"№167 жалпы білім беретін мектеп" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі Майтанова Алтынгайша Кауаскановна
Пәні: қазақ тілі |
Сыныбы: 5 |
Мұғалім: Майтанова Алтынгайша Кауаскановна Мектеп №167 |
|||
Қатысқаны |
Қатыспағаны |
||||
Сабақтың тақырыбы: Тілдік қарым-қатынастар талаптары |
|||||
Осы сабақты меңгеруге қол жеткізетін оқу мақсаты |
Ж.5.1. Берілген мәтінге сәйкес кіріспе, негізгі және қорытынды бөлімдерді қамтитын қарапайым жоспар құру. ӘТ.Н.5.5. Төл сөз, төлеу сөз, автор сөзінің тыныс белгілерін дұрыс қолдану. |
||||
Құндылықтарды игеру |
Зайырлы қоғам руханият |
||||
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушы орындай алады. Мәтіндегі негізгі ойды анықтай алады, негізгі ақпаратты табады. Мәтіннің мазмұның айта алады. |
||||
Оқушылардың көпшілігі орындай алады. Мәтіннен тірек сөздерді тауып, сұраққа жауап береді. Мәтіннен негізгі және қосымша ақпаратты анықтайды. |
|||||
Кейбір оқушылар орындай алады. Жоспар құру, төл сөз бен автор сөзінің айырмашылықтарын айту, ойтолғау (пікір) жазу. |
|||||
Тілдік мақсаттар |
Сөйлеу мәдениеті, тілдік қарым-қатынас, сөйлеу әдептілігі. |
||||
Ойлау деңгейлері |
Түсіну, білу, талдау, қолдану. |
||||
Пәнаралық байланыс |
Әдебиет |
||||
Алдыңғы оқу немесе бастапқы білім |
«Джинго-1» ойыны (сұрақ-жауап) арқылы. 1. «Тіл – қарым-қатынас құралы дегенді қалай түсінесіңдер?» |
||||
5-тапсырманы оқып, талдау |
|||||
Кезеңдер/уақыты |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Көрнекіліктер |
|||
Сабақтың басы |
1. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды түгендеу, зейінін сабаққа аудару. 2. Психологиялық ахуал. «Шаттық шеңберін» құрады. Түрлі түсті шарлар арқылы топқа бөлу. |
Түрлі түсті қағаздар, оқулық, стикер. |
|||
Сабақтың ортасы
|
I топ II топ Тілдік қарым-қатынас талаптары. 1. Тілдік қарым-қатынас ережелері туралы не білесіңдер? Қарым-қатынас дегенді қалай түсінесіңдер? Үндестік заңы дегеніміз не және қанша түрі бар? Төл сөз және автор сөзі дегеніміз не? 6-тапсырма. I топ . Мәтінді оқып шығу, мазмұнын айту. Негізгі идеясын табу. II топ. Мәтінді құрлымына қарай бөлу. Кіріспе, негізгі бөлім, қорытынды бөліміне бөлу. Төл және автор сөзін табу. Дискриптор: I топ. Мәтінді оқып шықты, мазмұнын айтты, негізгі идеясын тапты. II топ. Мәтінді құрлымына қарай бөлді, төл сөз бен автор сөзін ажыратты. 7-тапсырма. Сұрақтарға жауап бер. I ,II топқа жалпы тапсырма. 8-тапсырма. Жазылым. Керекті сөздер мен сөз тіркестерін тауып, орына қой. Айттылған ойдың мәтін түсіндір. Дискриптор: I және II топта кректі сөздерді тауып қойды, ойдың мәнін түсіндірді. Сергіту сәті: Тапсырма. «Сандықша ойыны» Сандықшадағы сөздерді пайдаланып, мәтін құрастырыңыз. Сандық ішіндегі сөздер Сәлемдесу, сыйластық, қонақжайлылық, отбасы құндылықтары,отбасындағы тәрбие, үлкенді сыйлау, туыстық қарым-қатынас, қонақ күту,адамгершілік қасиеттер. Дискриптор. -берілген сөздерді қатыстырып, мәтін құрастырды. - ережелерді ескерді. «Ыстық орындық» әдісі (Бір оқушы алдыңғы жақта, орындықтар оны айнала қоршай орналастырады.)
Жаттығу сипаттамасы: Бір оқушы алға шығып өз пікірін айтып және тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді. Сұрақты анағұрлым мазмұнды қылу үшін, оқушылар белгілі бір пікір бойынша бірлесіп алға шығып сөйлей алады.
Топтастыру. Ойтолғау: Өнер алды-қызыл тіл. «Эссе жазу».
|
Қол шапалақтау әдісі бойынша.
Кері байланыс «Қол шапалақтау» әдісі арқылы бағалау. Смайликтер-мен бағалау
Екі жұлдыз, бір тілек.
Оқулық, қабырғаға ілінген ватмандар, түрлітүсіті маркерлер.
«Ыстық орындық»орындық әдісі, сұрақтар, орындық.
Графикалық органайзер: "Балық қаңқасы диаграммасы"
|
|||
Сабақтың соңы Рефлексия |
Не білдім? Не білемін? Не білгім келеді? Алма ағаштарына стикер арқылы жазбаша түрде жазады, ағашқа іледі. |
||||
Үйге тапсырма |
9-тапсырма |
||||
Қосымша ақпарат |
Үндестік заңын оқып (ереже жаттау) келу. |
||||
Саралау |
1. Мәтін бойынша түсінгеніңді өз сөзімен баянда. 2. Тірек сөздерді дәптеріне жаз. 3. Сұрақтарға жауап беру. |
Серікханқызы Аружан
Куштии
Аружан
Вааууу