Өлең, жыр, ақындар

Көпмүшені көбейткіштерге жіктеу үшін қысқаша көбейту формулаларының көмегімен өрнектерді түрлендіру

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Қысқаша көбейту формулалары 

Мектеп: №44 мектеп-гимназиясы

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Ахметова С.Б.

Сынып: 7

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:0

Сабақ тақырыбы

Көпмүшені көбейткіштерге жіктеу үшін қысқаша көбейту формулаларының көмегімен өрнектерді түрлендіру

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.1.2.14

тиімді есептеу үшін қысқаша көбейту формулаларын қолдану;

7.2.1.14

алгебралық  өрнектерді қысқаша көбейту формулалары арқылы көбейткіштерге жіктеу;

7.2.1.15

қысқаша көбейту формулалары арқылы алгебралық  өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді орындау ;

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: Қысқаша көбейту  формулаларын өрнектерді ықшамдауда қолдана білу бейімділігін  қалыптастыру

Оқушылардың басым бөлігі: Көпмүшелерді көбейткіштерге  көрсетілген  формулаларды  кері тәртіпке  қолдана білу қабілетін қалыптастыру,оқушылардың шығармашылық ізденісін, ойлауға икемділігін  дамытуға ықпал ету

Кейбір оқушылар:

Тақырып бойынша мысал келтіреді, оны шешеді, өз сөзімен баяндайды, қорытынды жасайды.

Жетістік критерийлері

Қысқаша көбейту формулаларын біледі.

Көпмүше түріне, көбейткіштерге жіктейді

Қысқаша көбейту формулаларын ықшамдайды, тепе –тең түрлендіреді.

Тілдік  мақсаттар

- қысқаша көбейту формулаларын ауызша тұжырымдай біледі;

- ауызша тұжырымдалған қысқаша көбейту формулаларын жаза біледі;

- көпмүшені көбейткіштерге жіктеу тәсілінің таңдалуын дәйектейді;

- көпмүшені көбейткіштерге жіктеудің орындалуын түсіндіреді.

-көбейткіштерге жіктеу;

-үштілде сөздерді қайталау

Құндылықтарды дарыту

 

 «рухани жаңғыру»мақаласы бойынша , «ынтымақтастық», «еңбек пен шығармашылық», «өмір бойы білім алу» сияқты білім берудің басты құндылықтарды оқушыларға дарыту

АКТ қолдану дағдылары

Презентация,

Бастапқы білім

 

Қысқаша көбейту формуласын біледі,көпмүшені көбейткіштерге жіктей біледі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

 

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

Психологиялық ахуалын туғызу.

Жұптасады. Тапсырмалар кестеде жазылып, екінші бөлігін табу арқылы жұптасады. Жұптасқан уақытта оқушылар сіздер қандай тапсырмалармен жұмыстандыңыздар? Қорытындысында қандай формуланы қолданыдыңыздар?

Бүгінгі сабағымызда осы қысқаша көбейту формуласын қолданып есептер шығаруда қолданамыз.

Үй жұмысын тексеру. Презентация арқылы

Бағалау. Бағдаршам арқылы 

Сабақтың мақсатын ашамыз. Тақырыпты тақтаға жазамыз.

Бүгінгі сабақтың дәйексөзі «Асықтарыңыз алшысынан түссін»

«Асық ату» ойыны топпен жұмыс. 

Математиканың өз тілі бар ол-формула.                 С.Ковалевская

Сөзжұмбақ «Формула»

1. у- ордината осі, тәуелді айнымалы, т.б. қалай аталады?

2. 81=х2

3. «snow» сөзінің қазақша аудармасы қалай?

4. -,+,*,/  жалпы түрде қалай аталады?

5. (а-в)(а+в)2  *   в2 таңбаны табыңыз

6. 2500 саны қандай санның квадраты?

7. «бұрыш» сөзінің ағылшыншасы

Бірінші болған топ «Хан бізде» деп айтады. Топ мүшелерінің жұмыстануы туралы айтады.

Кеспе қағаздар

Сабақтың ортасы 

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

13 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12 мин

І. Алгебралық диктант «Қыз қуу»

1)2а мен 3в өрнектерінің қосындысының квадраты.

2) 4 және а өрнектерінің қосындысы мен айырымының көбейтіндісі.

3) х3 және 8у3 өрнектерінің  қосындысы

4) х және 16у8  өрнектерінің айырымы мен қосындысының көбейтіндісі.

5) а және  2в өрнектерінің айырымының кубтары

Бағалау. «Хай файв» 

ІІ. Деңгейлік тапсырмалар «Теңге ілу»

1 деңгей

1) Көпмүшеге жіктеңіздер::

А)  

Б)  

2) Екі өрнектің айырымы  немесе қосындысының квадраты түрінде жазыңыздар:

А) a2 – 2ab + b2
Б) m+ 4m + 4

2 деңгей

1) Өрнекті орындаңыздар:

А) (100+1) 2

Б) (a4 + b3)2

2) Екі өрнектің айырымы  немесе қосындысының квадраты түрінде жазыңыздар :

А)  

В)  

3 деңгей

1)  Теңдеуді шешіңдер:

А) 4х2-81= 0
Б) x2 – 24x + 144 = 0
В) 25y2 – 49 = 0

Бағалау смаилик арқылы

ІІІ. Сергіту сәті  Ойлаған санды табу.

10 –ға дейін бір санды ойлаңыздар. Сол санды квадраттап осы санға екі еселеп ойлаған санды және бірді қосыңыздар. Шыққан санды айтыңыздар.

Мысалы, 8 ойлаған сан болсын. 64+16+1=81   √81=9-1=8

 Жеке жұмыс «Жамбы ату» Презентация арқылы

Бағалау  «Асықтарыңыз алшысынан түссін» 

 

 

Презентация

 

 

 

Оқулық

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Презентация

Сабақтың соңы

 

5 мин

Қорытынды

Формула құраңыз. Жұптық жұмыс.

3х; 5у; 3х; 5у; 9х2; 25у2; 30ху; 27х3; 125х2; 15ху; 25у2; 125у3

Үйге тапсырма №35.

Рефлексия .Асықтың түсу жолдарына қарай айтады. «Бүгін менің асығым алшысынан түсті. Менің асығым тәйкесінен түсті,»  т.б.

 

Кесте қағаздар 

Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету.

Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді  іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары  

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. 

 

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз