Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Мектеп: Қ.Сағырбаев атындағы ЖОББМБ- |
|||||||
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні: Бақыт Асыл Қадыржанқызы |
|||||||
Сынып: |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||
Сабақтың тақырыбы |
Пайдалы қазбаларды игерудің қоршаған ортаға және адам денсаулығына тигізетін әсері. Пестицидтердің қоршаған ортаға және адам денсаулығына әсері. |
|||||||
Осы сабақтың көмегімен қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
Пайдалы қазбаларды игерудің қоршаған ортаға және адам денсаулығына тигізетін әсерін түсіндіру. Пестицид, гербицид, инсектицидтерді пайдаланудың қоршаған орта мен адам денсаулығына әсерінің салдарын түсіндіру |
|||||||
Сабақтың мақсаттары |
Оқушылар: - пайдалы қазбаларды игерудің қоршаған ортаға және адам денсаулығына тигізетін әсерін түсіндіреді. - пестицидтердің қоршаған ортаға және адам денсаулығына әсерін түсіндіреді. |
|||||||
Бағалау критерийлері |
|
|||||||
Тілдік мақсат |
Оқытудың тілдік мақсаты : Қазақстандағы пайдалы қазбаларды игерудің салдарын және пестицидтердің салдары мен әсері бойынша мәселелерді талқылау.
Пәндік лексика және терминология : мұнай, минералды ресурстар, қоршаған орта, жылыжай әсері, жаһандық жылыну, климаттың әсері, озон қабатының жұқаруы, ластану, пестицидтер, гербицидтер.
Диалог/жазу үшін пайдалы сөз тіркестерінің топтамасы Қазақстан Х игеруі қажет/қажет емес, себебі............... Артықшылықтары ......................... Салдары ...................... Артықшылықтары мен кемшіліктері ...... … |
|||||||
Құндылықтарды дарыту |
Ұлтжандылықты дамыту, бір-біріне деген құрмет сезімдерін қалыптастыру, топтық жұмыстардағы ынтымақтастық
|
|||||||
Пәнаралық байланыстар |
Жаратылыстану, экология |
|||||||
Дағдылар Коммуникативті Сыни ойлау Зерттеушілік Өзін-өзі реттеушілік АКТ қолдану |
Фронтальді және жеке сауалнама жүргізу Проблемалық сұрақ Критерийлер бойынша презентация құру Тайм менеджмент, өзін-өзі бағалау Интернет ресурстарымен және презентациялармен жұмыс
|
|||||||
Алдыңғы білім
|
Қазақстан Республикасындағы және аймақтардағы қоршаған ортаның негізгі проблемалары (8.3С бөлімі) |
|||||||
Жоспар |
||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||
Сабақтың басы 0-2 мин
3-5 мин |
Ұйымдастыру бөлімі Қызығушылықты ояту
Проблемалық сұрақ: Қоршаған орта жағдайының өзгеруіне қандай экологиялық факторлар көп жағдайда әсер етеді? Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаты түсіндіріледі. |
|
||||||
Сабақтың ортасы 6-10 мин
11-40 мин
47-76 мин |
Сұрақ-жауап:
Оқушыларға Қазақстанның аумағында экологиялық мәселелердің пайда болу себептерін зерттеу қажет. Әр топ презентация дайындайды және қалған оқушыларға нәтижесі бойынша ақпарат береді (келесі сабақта).
http://vseonefti.ru/upstream/ekologicheskie-posledstviya-dobychi-nefti.html Презентация дайындау бойынша критерийлер:
Мұғалім сыныпты 3 топқа бөледі. Әр топ өз тақырыбы бойынша жұмыстанады (пестицидтер, гербицидтер, инсектицидтер) және салдары (қоршаған ортаға және адам денсаулығына әсері) бойынша жұмыстанады. Оқушылар ақпараттарды жинақтап алып, презентация, тест (бағалау шкаласымен) және басқа топтарға арналған үлестірме материалдарын құрастырады. 3. Презентацияны қорғау (оқушылар прензентацияларын қорғайды, қалған оқушылар айтылып жатқан ақпараттарды жазып алып, сұрақтар қояды) 4. Өзара бағалау «Екі жұлдыз, бір тілек» |
Презента циялар 1 қосымша
Үлестірме парағы Интернет ресурстары
Пестицидтер
1,2 ,3 үлестірме парағы |
||||||
Сабақтың соны 77-78 мин
79-80 мин.
|
Үй тапсырмасы: - «Экологиялық проблеманың алдын алу үшін сен не істер едім?» тақырыбында эссе (100 сөз) жазу немесе «Жер шарын қорғайық!» тақырыбында постер дайындау.
Рефлексия «Табыс баспалдағы» Білемін… Түсінемін… Қолдана аламын… |
|
||||||
Дифференциация – Сіз қалайша көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушылар алдында Сіз қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін тексеруді қалай жоспарламақшысыз |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||
|
|
|
||||||
Рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Төмендеберілген бос орындыөзсабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||
|
||||||||
Жалпы бағалау
Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (сабақ беру әрі оқу туралы ойланыңыз)? 1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алатын еді (сабақ беру әрі оқу туралы ойланыңыз)? 1:
2:
Мен сабақ кезінде келесі сабаққа дайындалуға көмектесетіндей сынып немесе белгілі бір оқушылар туралы не білдім? |
||||||||
Нурсулу Азимкызы
Калай жуктейди