Шымкент қаласы
М.Жұмабаев атындағы №39 жалпы орта білім беретін мектеп
Қазақ тілі және әдебиет пәні мұғалімі
Нурсеитова Бубазия Мутетаевна
Сынып: 8
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
8.1.5.1. перифраз түрінде берілген сұрақтар арқылы мәтіннен қажетті ақпаратты таба білу
8.4.3.1. сөздік қор және сөздік құрам ерекшеліктерін түсініп қолдану
Сабақ мақсаттары:
Барлық оқушылар орындай алатын тапсырмалар: Болашақ мамандықтарды ажырата алады деңгейлеріне байланысты түсіндіреді. Мәтіннін мазмұнының айта алады. Оқушылардың жас ерекшіліктеріне байланысты көпшілігі орындай алады: Мәтін ішінен қарқын, тембр әуезді табады.
Оқушылардың кейбірі белсенді оқу жетістіктерін өзіне ала отырып орындайды:
Мәтінге байланысты қосымша ақпарат таба алады және әртүрлі мысалдар келтіре алады.
Бағалау критерийі:
- Мәтіннің мазмұнын түсндіре алады.
- Жеке және топтық тапсырмаларды орындай алады.
Құндылықтары:
Отан құрметтеуге, Адамның туған елге, туған жерге деген сүйіспеншілігі. Туған өлкенің кереметтігіне, тіл жетпейтін құндылығына құрметпен қарау.
Пәнаралық байланыс:
Әдебиет, Тарих, География, АКТ
Тілдік мақсат:
Оқушылар орындай алатын өз жетістіктерін тілдік мақсатпен; Тыңдылған мәтіннің мазмұнын кең ауқымды меңгере алады.
Сабақтың кезеңдері. Сабақтың басы. Шаттық шеңбер:
1. (Адам аттарымен) топқа бөлу.
2. Үй тапсырмасын сұрау (3 мин) әдісі "жұмбақ зат".
1. Жиырма екінші тапсырма.
2. Болашақ мамандықтар туралы жазу.
3. Тыңдалым, ойға дәйек келтіру.
Ресурстары:
Оқулық, суреттер, АКТ, кеспе қағаздар
Сабақ ортасы (10 мин):
1-тапсырма
"Миға шабуыл" әдісі (тақырыпты табу)
1 топ Еш есікте тұрмайды
Ол жақта жер құрғайды (су)
2 топ Өзі көк көлеңкесі жоқ (көл)
3 топ Көп бытыра қолдасын
Көбейткен жердің олжасын (жаңбыр)
2-тапсырма
"Кубизм" әдісі
1. Мәтін бойынша сурет салу, әңгімелеу .
2. Тірек сөздерді табу, синонимдік байланысына қайта сөйлем құрау
3. Мәтіннен термин сөздерді тауып, оны таратып айту
ҚБ. " Бес бармақ" әдісі
3- тапсырма
"Кесте толтыру" әдісі
1- топ Мәтін туралы мақал -мәтелдер
2- топ Медениет туралы жұмбақтар
3- топ Адам туралы ақпарат
Сергіту сәті.
Сабақтың соңы:
Кері байланыс
Сұрақ - жауап; доп лақтыру арқылы
Үйге тапсырма:
Болашақ мамандықтар
Күнделікке жазады:
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы.
Әдебиет, география, музыка, АКТ, аудио-жазба, құндылықтармен байланыс/ тәрбие элементі.
Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
- Джон Максвелл
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
Барлық авторлар
Ілмек бойынша іздеу
Мақал-мәтелдер
Қазақша есімдердің тізімі