Өлең, жыр, ақындар

Ом заңына сапалық, сандық есептер шығару.

 

Күні:

Сынып: 10

Мұғалімнің аты-жөні:     Байжанова С.Т.

Сабақ тақырыбы

Ом заңына сапалық сандық есептер шығару.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.4.2.4- Ом заңын қолдану;

 

Сабақ мақсаттары

Оқушылардың барлығы:

- Ом заңының формуласын біледі, оны қолдана алады;

Оқушылардың көпшілігі

-ток көзінің ішкі кедергісін анықтау үшін Ом заңын қолдана алады;

Оқушылардың кейбіреуі

-ЭҚК пен сыртқы тізбекте кернеудің төмендеуінің арасындағы айырмашылықты түсіндіре алады;

Бағалау критерийлері

Білу

Тізбек бөлігі үшін және толық тізбек үшін Ом заңының формуласын біледі;

Түсіну

Кернеу ,тоқ күші және кедергі арасындағы тәуелділікті анықтайды.

Талдау

Формуланы талдай отырып, қалай қолдану қажеттілігін анықтайды

Қолдану

Ток көзінің ішкі кедергісін анықтау үшін Ом заңын қолдана алады;

Бағалау

ЭҚК пен сыртқы тізбекте кернеудің төмендеуінің арасындағы айырмашылықты түсіндіре алады;

Тілдік  мақсаттар

Пәнге тән лексика мен терминология:

Ток көзі,ток күші, кернеу, кернеудің түсуі, кедергі, электр қозғаушы күш, бөгде күштер, электр энергиясы, токтың қуаты

электр тогы  

electricity

электр тогы көздері  

Sources of electricity

электр тогының пайда болуы  

Origin of electricity existence

электр тогының пайда болу шарттары

Existence conditions of  electricity

Электр тізбегі және оның құрамды

бөліктері

Electric circuit and its constituent parts

ток күшi  

Electric current intensity

кернеу

pressure

 

Диалог үшін пайдалы баянды сөйлемдер:

  • Аккумулятордың және батареяның ЭҚК ...

  • «Кернеудің түсуі»-...

  • Аккумулятордың және батареяның  ішкі кедергісі ...

Пәнаралық байланыстар

Математика, инженерия

АКТ қолдану дағдылары

Интерактивті тақтаның қажетті мүмкіндіктерін кеңінен пайдалануы, интернет желісінен ақпараттар іздегенде тиімді жолдарды таңдауы.

Бастапқы білім

8 сынып: тұрақты ток;тұрақты ток  электр тізбегі; U = IR; Ом заңы; электр тогы сипаттамалары; тізбек символдары; сызбалар;

 

Сабақ барысы

Жоспар ланған кезеңдер

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

2 мин

(W) Ұйымдастыру кезеңі

Сабақтың тақырыбы және оқу мақсаттарымен таныстыру.

Әр оқушы сабақта өзіне мақсат қояды (стикерге жазады)

Сабақтың өту жоспарын таныстыру.

Бағалау критерийлерін анықтау.

Презентация

Стикерлер

5  мин

 

3 мин









 

10 мин






















 

10 мин













 

5 мин

(W) Сөзді оқы, аудар, сөйле

Quizlet  қосымшасында физикалық терминдерді қайталау

(І)Жеке жұмыс:    Сәйкестендіру тест жұмысын орындау

 

(G) (f) Жұппен жұмыс

Оқушылар анықтау керек шамаларды есептеп, кестеге толтырады. Жауабын тексеріп көреді.

 

Топ басшыларының  бағалауы және өзіндік бағалау

 

Сабақтың мақсатына қайта оралу.

Толық тізбек үшін Ом заңына есептер шығару

 

(G) Топтық жұмыс. Есеп шығару

Оқушылардың көпшілігі  осы есепті дұрыс шығара алмаған жағдайда, есептерді тақтаға шығартып, қатемен жұмыс жасау.

 

№1. Сыртқы кедергі 3,9 Ом болғанда тізбектегі ток күші  0,5 А, ал ЭҚК-і 40В ішкі кедергісі мәні?

 

№2. ЭҚК-і 50В, ішкі кедергісі 1.5Ом . Тізбектегі ток күші 2.7А болса, резистордың кедергісі?

№3. Кедергісі 17.5 Ом өткізгішке тұйықталған қалта фонарінің батарейкасы 0.2А ток өндіреді. Ішкі кедергі 0.5Ом боғанда батарейканың ЭҚК мәні?

№4. Кедергісі 5,8 Ом өткізгіш, ЭҚК-і 12 В ішкі кедергісі 0,2 Ом болатын ток көзіне қосылса, тізбектегі ток күші қандай болар еді?

 

(T)Қысқа тұйықталу тогының зардабын және  Кернеудің түсу себебін талқылаңыз.

Ішкі кедергі және «кернеудің түсуі» түсінігін кеңейту үшін өмірден шынайы мысалдарды келтіруге болады. Мәселен, егерде автокөлік   фаралары қосылған кезде жүруді бастаса, оның жарықтылығы уақытша азаяды. Бұл үлкен ток стартерді қосу үшін пайдаланатындықтан болады, осылайша, автокөліктің батареясында  «кернеу түседі» және фараларға қосылған қысқыштардағы кернеу азырақ болады.

Өтілгенді  терминдерді еске түсіру үшін жаттығулар:

http://www.schoolphysics.co.uk/age14-16/Electricity%20and%20magnetism/Current%20electricity/textVolts_amps_and_joules/index.html

 

таратпа қағаздар
































 

5 мин

Рефлексия

Сабақтың мақсатына қайта оралу.

Оқушылардың әрқайсысы стикерде сабақ басында өзі қойған мақсатына жетті ме, белгілейді.

Мұғалім кері байланыс жасайды, сабақты қорытындылайды.

 

Үй тапсырмасы

§60 оқу, есептер шығару

Стикерлер

 

Оқулық

Б. Кронгарт,

В. Кем ,

Н. Койшыбаев, Физика,

     

 

Электр тогы

электр тогы  

electricity

электр тогы көздері  

Sources of electricity

электр тогының пайда болуы  

Origin of electricity existence

электр тогының пайда болу шарттары

Existence conditions of  electricity

Электр тізбегі және оның құрамды

бөліктері

Electric circuit and its constituent parts

ток күшi  

Electric current intensity

кернеу

pressure

элементтерінің шартты белгілері  

Symbols of elements


 

 

электр тізбегі  

Electric circuit

электр схемасы  

Electric scheme

кернеудің физикалық мағынасын

(потенциалдар айырымы)   

Physical sense of pressure

(difference in potential)

Кернеудің өлшем бірлігі  

Pressure measurements

Электр тізбегінің ток күшiн өлшеу  

Electric current intensity measurements in an electric circuit

Электр тізбегінің кернеуін өлшеу  

Pressure measurement in an electric circuit

тұрақты  температурада металл

өткізгіштің вольт-амперлік

сипаттамасы

volt-ampere characteristic of metallic conductor at constant temperature

тізбек бөлігі  үшін Ом заңы

Ohm’s law for the section of circuit

Электр тогының күші  

Electric intensity

Электр кернеуі  

Electric power

электр кедергiсi  

Electrical resistance

өткiзгiштiң меншiктi кедергiсi  

conductor resistivity

өткiзгiштiң меншiктi кедергiсi, реостат

Resistor of conductor resistivity

Өткiзгiштердi тiзбектей қосу  

Series connection of  conductors

Өткiзгiштердi параллель қосу  

Parallel connection of  conductors

өткізгіштерді параллель жалғаудың

заңдылықтары

Consistent pattern of  parallel connection of conductors


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз