Өлең, жыр, ақындар

« The skeleton. Modal verb can, may ,must»

                     «Кәсіптік ағылшын тілі» пәнінен ашық сабақтың

                                         әдістемелік әзірлемесі

                                                                          

                              « The skeleton. Modal verb can, may ,must»

 

 

 

 

 

 

 

   Дайындаған: Жаныбекова А.А.

   Кәсіптік ағылшын тілі пәнінің оқытушысы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                          Жетісай 2020 ж.

 

 

                               Күнделікті сабақтың әдістемелік әзірлемесі

 

Оқытушы:          Жаныбекова Алия Араловна

Пән:                     Кәсіптік ағылшын тілі ____

Мамандық:                   Емдеу ісі__________

Курс:                I_                                                          

Топ:   __104____      

Күні:_________________________

Тақырыбы:  The skeleton. Modal verb can, may ,must

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: to enrich student’s knowledge about skeleton, to enlarge their interest in learning foreign languages and to introduce the student’s with new words and give them more information 

Дамытушылық: to develop student’s habits in speaking, reading and translating, to develop communication skills and abilities, to teach them to poly languages 

Тәрбиелік: to bring up  students to love and to respect their native and foreign languages, to teach them to respect each other and to educate them to be a honesty 
Сабақтың уақыты: 17.10.2020    

Сабақты өткізу орны: ауд.19

Сабақтың түрі: combined lesson 
Сабақтың әдісі: strategies of critical thinking 

Пәнаралық байланыс: anatomy

Сабақтың жабдықталуы:

Материалдық: pictures, the new words, grammar table, skelet and asyk

Техникалық-программалық: active board,video-slide,

Пайдаланылатын әдебиет:         

 Негізгі:    1. К. Жаңабаева «Basic English» Алматы 2012

 2. Козырева Л. Г. Шадская Т.В. Английский язык для медицинских колледжей и училщ. Ростов-на-Дону 2002.

3.Ж.М.Какуля, О.Н.Сорокина,М.Н.Шубакова «Жалпы медицина» студенттеріне кәсіби бағыттағы ағылшын тілінен оқу-әдістемелік құралы. Алматы 2017

Қосымша: 1.Бонк Н.А. Лукьянова Н. А. Учебник английского языка 1-2 том. Москва

Оқушы білуі тиіс: сұрақтар қоя білуі тиіс,лексиканы меңгеруі тиіс,мәтінді оқып аудара білу.

                            

                                              Сабақтың хронокартасы

І Ұйымдастыру кезеңі – 3 мин

ІІ Үй тапсырмасын тексеру – 20 мин.

ІІІ Жаңа тақырыпты түсіндіру – 35 мин

ІҮ Жаңа тақырыпты бекіту – 20 мин

Ү Қорытындылау – 10мин

ҮІ Үйге тапсырма – 2 ми

  

 Сабақ барысы

І. Organization moment!

- Good morning, dear students!

-I’m glad to see you ! How are you?

-Who is on duty today?

-What date is it today?

-What day is it today?

-Who is absent?

-What was your hometask?

Жаңа сабақтың мақсаты:  қанқа мәтінімен танысу,жалпы қанқаға байланысты терминдерді,сөз тіркестерін білу,лексикалық минимумдарды меңгеру,  мәтінді оқып, түсінігін айту.

 Сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру.

        -The motto of the lesson is «Live and learn».

         -The Russian variant is «Век живи, век учись».

         -The Kazakh variant is «Біле бер қанша білсең тағы тіле, жетерсің мақсатыңа біле, біле» Баласағұн.    

  Бұл мақалды біздің сабағымыздың ұраны ретінде таңдап алдық.

      Қоржыннан қызыл және жасыл асықтар алып  екі топқа бөлінеміз.

     This training helpful to develop students’ interaction.

  Ойсергектер мен психологиялық тренинг (жағымды баяу музыканың ырғағымен)

1. We sit comfortably in our body.

2. Close your eyes and look at your whole body in a calmer manner.

3. Let's feel ourselves as a flower that has not yet opened its mouth. These flowers are slowly open and are striving towards the sun. Keep up our body and lift up our eyes, shaking our hands.

-Now, let's look at each other, smile, smile, good wishes.

 There are many different feelings and emotions which to help you communicate well in English.

           “A luck tree”( студенттер бір-біріне тілек айтып сәттілік ағашына іледі)

To bring up students’ to work be friendly to each other and to take more effective words.

 

 

 

                        

                             So let`s begin our lesson!  Are you ready? 

 

 ІІ. Checking the home task:  At the previous lesson we had medical terms of the Skeletal system.

 Your hometask was to learn this medical terms.

           Now you can show how quickly you memorize the new words finding more than 20 ones in

this word search.

     

         

  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  

 

femur

breastbone

cranial

 tibia

humerus

ulna

radius

 fibula

     Терминдерді дұрыс орналыстырыңыз      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                  Pelvis

                                               Sacrum

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ІІІ.  Presentation  of the new material:    Modal verb can, may, must

   Look at the blackboard and listen to me very attentively.

         Today I’ll explain you modal verbs can, may, must.

 

 

 

 

                                                           Modal verbs’ usage                                                   

 

Name of a modal verb

Cases of usage

Positive form

Negative form

Questions form

 can

 

It expresses physical and mental ability

He can a good therapeutist

He can’t go to the doctor

Can you operate?

denotes a person’s ability. After modal verbs we use Infinitive without to

I can speak three languages Kazakh, Russian and English.

I can not speak French

 

Can you answer my questions? – Yes, I can. No, I can’t

 

may

expresses permission and banning .

He may read this article.

Her sister may not stay at home

May I come in? Yes, you may.

must

expresses obligation and necessity.

The students work during the whole term

I mustn’t take aspirin.

 

Must he go to the hospital?

 -Yes, he must

                                      

  Dialogue: Emergency room.

D: Hello! What ‘s the trouble?

P: I feel down some steps and hurt my wrist

D: Let me see

P: Not the left wrist, the right one.

D: Let’s examine. Does it hurt?

P:Ow!

D: Does it hurt when I bend it?

P: Yes!

D: It may be broken. You must have an X-ray taken. Are you allergic to any medicines?

P: No.

D:Okay. The nurse will help you.

P: Thanks.

                Біз   қанқа жайлы терминдермен  танысқан  болатынбыз. Енді  жалпы қанқа мәтінімен, қандай бөліктерден түратынын білеміз. Бұл үшін «Білемін,білгім келеді,білдім» стратегиясын пайдаланамыз.

        Бірінші «Білемін» бағанына  қанқаға байланысты не білеміз қысқаша түсінік жазыңыздар

                                 

                         Strategy “I know, I want to know, I have learnt”

 

         I know

       Білемін

     I want to know

     Білгім келеді

  What I have learnt

       Білдім

Medical terms about skeleton

 

 

 

          Келесі кезекте екінші «Білгім келеді» бағанына сіздер нені білгілеріңіз келетін жайлы қысқаша жазыңыздар.

         I know

       Білемін

     I want to know

     Білгім келеді

  What I have learnt

       Білдім

Medical terms about skeleton

 What the number of the vertebrae in the spine?

 

              

  «The Skeleton»  мәтінін оқып шығып негізгі ойды тауып астын сызыңыздар.(түртіп алу стратегиясы қолданылады)

 

                                                    The Skeleton

        The skeleton is composed of bones. In the adult the skeleton has over 200 bones.

 The bones of the skull consist of cranial and facial parts'. There are 26 bones in the skull.

  The spine consists of the cervical, thoracic, lumbar and sacral vertebrae and the coccyx.

     There are 32 or 34 vertebrae in the spine of the adult. In the spinal column there are seven cervical vertebrae, twelve thoracic vertebrae, five lumbar, five sacral vertebrae and from one to five vertebrae which form the coccyx.

    The chest (thorax) is composed of 12 thoracic vertebrae, the breastbone and 12 pairs  of ribs. The breastbone is a long bone in the middle of the chest. It is composed of three main parts. The basic part of the chest is formed by the ribs. On each side of the chest seven ribs are connected with the breastbone by cartilages. The cartilages of three other ribs are connected with each other and with the seventh rib. But the cartilages of these ribs are not connected with the breastbone. The eleventh and the twelfth ribs are not connected with the breastbone either . They are not connected with other ribs, they are free. Each rib is composed of a head, neck and body.

    The lower extremity consists of the thigh, leg and foot. It is connected with the trunk by the pelvis. The upper extremity is formed by the arm, forearm and hand. It is connected with the trunk by the shoulder girdle.

    The bones of the skeleton are connected together by the joints or by the cartilages and ligaments. The bones consist of organic and inorganic substance.

    The main part of the head and face is called the skull. The skull is composed of twenty-six bones. These bones form two basic parts of the skull, that is facial and cranial parts.

    The bones of the skull are connected with the first cervical vertebra. The bones of the skull are connected together so firmly that it is very difficult to separate them.

   

1.Spinal colomn    - омыртқа бұғанасы     5. Cervical backbone  -мойын омыртқалар

2.vertebra             -  омыртқа                       6. Coccyx                 - құйымшақ

3.scapula               -   жаурын                      7. Sacral backbone  - сегізқөз омыртқалар

Answer the questions:

1.What kind of bones compose the skull?

2.How many vertebrae of the spine?

3.What does the lower extremity consist of?

4.What is the main part of the head and face called?

 

              Стратегияның үшінші  «Білдім»  бағанына бүгінгі сабақтан адам қанқасы жайлы нені түйдініздер, осы жайлы жазыңыздар.

 

         I know

       Білемін

     I want to know

     Білгім келеді

  What I have learnt

       Білдім

Medical terms about skeleton

What the number of the vertebrae in the spine?

There are 32 or 34 vertebrae in the spine of the adult.

     

 

 

 

 

 

        If you begin to feel tired, so have a rest. Now dance with the music. The skeleton dance.(mp.4)

                 Add more energy to your body and your emotions.

                      

                        Then go on the lesson again. 

 Game: “Stop the bus”.  I’ll give two cards to each group. Who finishes first, they must say 

“Stop the bus”

               Group 1       Match a line in A with a line in B  

         

              A System

B   Main organs / parts

  1. muscular

 a) bones, cartilage, ligaments, joint

      2.digestion

 b) brain, spinal cord

      3 circulatory

 c) muscles, tendons

      4 skeletal

 d) stomach, intestines

       5. nervous

 e) heart, blood vessels

      6 respiratory

 f) lungs, diaphragm

   

                 Group 2  Choose the correct word to complete each sentence

 1.The cartilage grows and slow replaced by bone, with help from….

         a) calcium               b) potassium         c) sodium

 2.At the bottom of the spine is the …

         a) pelvis                  b) coccyx              c) scapula

 3,The arm is made up of three bones the …

       a) humerus, radius, ulna b) femur, tibia, fibula   c)tibia, fibula, ulna

4.The leg is made up of three bones the …

         a) femur, ulna, fibula

         b) tibia, fibula, humerus

         c) femur, tibia, fibula

 5.The … is protected by the vertebral column

         a) liver                 b) spinal cord              c) spleen

 

                                                                                                            

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ІҮ.Жаңа тақырыпты бекіту: «Видео ролик»

 

Please log in to save your progress.

 

  • Начало формы

1.    

2.    

3.    

4.    

5.    

6.    

7.   

8.   

9.   

10.   

Ү. Қорытындылау

                               Кері байланыс

Студенттің аты-жөні

1.Сабақ қалай өтті,қызық болды ма?

2.Сабақта не үйрендіңіз,қандай білім алдыңыз?

3.Бүгінгі үйренгеніңіз сіз үшін болашақта қажет болады деп ойлайсызба?

4.Сабақтың өту барысы бойынша қандай пікірлеріңіз,ұсыныстарыңыз бар

5.Сабақта жасаған жұмысыңызға қанағаттанасызба?

 

 Giving marks. Summary of the lesson: marks & comments

    Thank you very much for your lesson. You’ve worked very well. Some students are so active and

I’ll give them excellent marks. There are … Some students have done some mistakes that’s why their marks are good. They are …

 

 

 

 

 

 

 

VI.  Homework: The end of the lesson 
         -The lesson is over ! I’d like to finish the lesson with proverbs: “Early to bed and early to rise makes a man healthy, wealthy and wise” Thank you for your wonderful work.
         - Good-bye students! 
         - See you on next lesson!                      


Пікірлер (0)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз